W ciągu rozprawy sądowej przeprowadzonej zaocznie, ukraińska Służba Bezpieczeństwa (SBU) poinformowała o wyroku dożywocia dla lekarki pochodzącej z Mariupola. Kobieta została skazana za zdradzenie siedmiu rannych żołnierzy ukraińskich władzom rosyjskim podczas początkowego etapu ataku na to miasto we wschodniej Ukrainie w marcu 2022 roku.

Wałentyna Czechowa, pracująca jako lekarz, przeszła na stronę wrogów swojego kraju. W trakcie intensywnych bitew o kontrolę nad Mariupolem, Czechowa oddała siedmiu ukraińskich żołnierzy, którzy byli pod jej opieką w szpitalu, w którego personelu pracowała, w ręce rosyjskich sił wojskowych.

Śledztwo wykazało, że Czechowa przekazała żołnierzy nieprzyjacielskim siłom po tym, jak ich grupa przejęła kontrolę nad instytucją medyczną. Rosyjscy okupanci próbowali odnaleźć między pacjentami żołnierzy ukraińskich.

Pracownicy szpitala byli w pełni świadomi zagrożenia, które niosło ze sobą ujawnienie prawdziwej tożsamości rannych żołnierzy. Z tego powodu zdecydowali się zniszczyć ich mundury, dokumenty identyfikacyjne oraz amunicję. W oficjalnej ewidencji szpitala, ranni żołnierze zostali wpisani jako cywilne ofiary działań wojennych w Mariupolu.