Wszystko zaczęło się od gwałtownych burz, które przyniosły ze sobą grad i potężne podmuchy wiatru. To skłoniło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) do wydania alertu dla dziesięciu województw na terenie Polski. Już teraz niesprzyjające warunki pogodowe dają o sobie znać w niektórych częściach kraju – na Pomorzu Gdańskim już słychać grzmoty, a niebo rozświetlają błyskawice. Nie inaczej jest na Dolnym Śląsku, gdzie również pojawił się grad.

Niepokojąca zmiana aury zmusiła RCB do wydania ostrzeżeń pogodowych obejmujących całość lub część dziesięciu województw. Alert dotyczy obszaru biegnącego przez środek Polski, od północy do południa, a więc województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego. W komunikatach RCB czytamy, że w niedzielę mogą wystąpić silne porywy wiatru i burze z gradem. Zaleca się ostrożność oraz zabezpieczenie wszelkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr.

Kilka minut przed godziną 14:00, kolejne ostrzeżenia dotarły do powiatów województwa dolnośląskiego: górowskiego, Legnicy, legnickiego, lubińskiego, polkowickiego oraz wołowskiego. Nasz czytelnik informuje, że Trójmiasto jest już świadkiem silnych wyładowań atmosferycznych i intensywnych błysków – po godzinie 14:00 zaczął tam padać grad. Podobna sytuacja ma miejsce na Dolnym Śląsku – podaje Sieć Obserwatorów Burz.