Czy trzeba mieć dyplom uczelni wyższej, by móc zdobyć pracę w branży informatycznej? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Są to głównie ci, którzy dopiero rozpoczynają zawodową karierę lub planują przebranżowienie. Jakie stanowiska w IT dostępne są dla osób bez studiów? Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie.
Praca przy projektowaniu stron internetowych i aplikacji
Nie musisz być programistą, by móc rozwijać się w branży IT. Pamiętaj o tym, że znaczna część projektów, związanych z tą branżą, dotyczy budowania, testowania i optymalizacji stron internetowych oraz aplikacji. Możesz więc działać w zespołach IT, wykonując zadania na stanowisku UX Designera. UX to skrót z języka angielskiego, oznaczający: User Experience, czyli doświadczenie użytkownika. Oznacza to zatem, że osoba, zatrudniona jako projektant UX, analizuje doświadczenie użytkowników stron i aplikacji. Dzięki jej wysiłkom oprogramowanie w pełni odpowiada potrzebom odbiorców i spełnia swoje funkcje.
Szukasz pracy w branży IT? Poznaj najnowsze oferty!
Wiele firm informatycznych i agencji interaktywnych oferuje swoim klientom audyty UX. Polegają one na sprawdzeniu przejrzystości i funkcjonalności stron czy aplikacji. Nie musisz być zatem specjalistą z wykształceniem informatycznym, by wychwycić niedogodności, związane z obsługą wybranego programu. Kluczowe kompetencje na stanowiskach UX Designerów to m.in. umiejętność analizy potrzeb odbiorców i przewidywania ich zachowania w trakcie korzystania ze strony. Praca na tym stanowisku wymaga też poczucia estetyki i zorganizowania. Jeśli więc masz obie kompetencje, a do tego stosowną wiedzę, to spróbuj swoich sił w IT jako specjalista UX, grafik lub tester.
Praca w działach marketingu i PR
Duże firmy branży IT są ukierunkowane na rozwój i stałą rozbudowę bazy klientów. Takie podmioty potrzebują zwykle do pracy także specjalistów do spraw marketingu i PR. Pracownicy obu działów zajmują się promocją produktów IT i kształtowaniem silnych, rozpoznawalnych brandów. Oznacza to zatem, że w tym przypadku przydatna będzie wiedza ze studiów na różnych kierunkach, do tego znaczenie ma kreatywność, umiejętność pracy w zespole, czy też umiejętność analizowania potrzeb klientów. Zatem, jeśli nie masz wykształcenie technicznego, a chcesz zacząć pracę w IT – to warto właśnie postawić na sektor marketingu. Przygotuj oryginalne CV i wyróżnij się na tle konkurencji!
Wejdź na stronę Pracuj.pl i znajdź pracę w IT
Zapotrzebowanie na asystentów w IT
Gdy przejrzysz oferty pracy w IT, szybko się przekonasz, że brak wykształcenia kierunkowego wcale nie wyklucza Twoich szans zatrudnienia w tym coraz to popularniejszym sektorze! Wiele przedsiębiorstw IT zmaga się bowiem z brakiem pracowników na stanowiskach pomocniczych i asystenckich. Mowa m.in. o takich zawodach jak: recepcjonista, pracownik biurowy czy koordynator biura. Jako asystent wspierasz pracę pozostałych członków zespołu. Odpowiadasz wówczas za obieg dokumentów, umawiasz spotkania, organizujesz delegacje lub eventy firmowe, innymi słowy dbasz o odpowiednie funkcjonowanie firmy od strony technicznej. Pracodawca najczęściej oczekuje od Ciebie umiejętności organizacyjnych, komunikatywności i znajomości języka obcego.
Podsumowanie
Praca w IT czeka nie tylko na programistów! To branża otwarta dla wszystkich, którzy interesują się projektowaniem stron, marketingiem czy grafiką. Etaty w IT czekają też na pracowników biurowych i asystentów, bez których większe firmy nie mogłyby efektywnie funkcjonować.