Znamy laureatów jednego z najważniejszych konkursów skrzypcowych na świecie. Podczas tegorocznego wydarzenia zaprezentowali się instrumentaliści z m.in. Korei Południowej, Chin, Japonii oraz Stanów Zjednoczonych.

Dzisiaj po północy ogłoszono długo wyczekiwane oficjalne wyniki prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Pierwszym miejscem w konkursie została uhonorowana Hina Maeda z Japonii. Drugie miejsce zajęła Meruert Karmenova z Kazachstanu. Natomiast trzecia nagroda powędrowała do Qingzhu Weng reprezentującego Chiny.

Wyniki zostały podane przez dyrektor konkursu Karolinę Kaźmierczak. W jury zasiadał m.in. pochodzący z Francji genialny skrzypek i dyrygent Augustin Dumay. Konkurs przeprowadzony został w siedzibie Filharmonii Poznańskiej. W finałowym etapie wystąpiło sześcioro wybitnie utalentowanych uczestników. Oprócz wskazanych laureatów zaprezentowali się również: Hana Chang (Japonia/Singapur/Stany Zjednoczone), Jane Hyeonjin Cho (Korea Południowa) i Dayoon You (Korea Południowa).

Konkurs Skrzypcowy Wieniawskiego jest najstarszym konkursem na świecie

Bez wątpienia Konkurs im. Henryka Wieniawskiego uważany jest za jedną z najważniejszych polskich wizytówek kulturalnych na świecie. Konkurs organizowany jest regularnie od 1935 roku. Z tego względu uznawany jest za najstarszy oraz najbardziej prestiżowy konkurs skrzypcowy na całym świecie. Po raz pierwszy odbył się w Warszawie. Organizowany jest co pięć lat w Poznaniu. Ideą konkursu jest oddanie hołdu wybitnemu skrzypkowi polskiego pochodzenia jakim był oczywiście Henryk Wieniawski.

Od wielu lat konkurs organizowany jest dla skrzypków mających do 30 roku życia. Na przestrzeni lat konkurs wyłonił wiele wybitnych talentów muzycznych różnych narodowości. W tym roku odbyła się 16 edycja konkursu. Prawidłowo konkurs powinien odbyć się w 2021 roku. Jednakże ze względu na sytuację pandemiczną oraz przeniesienie terminu realizacji Konkursu Chopinowskiego, wyznaczono termin realizacji Konkursu Wieniawskiego na 2022 rok.