Pod koniec swojej kadencji, Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), zdecydował o zmianie swojego najbliższego zastępcy. Jak wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez portal Business Insider Polska, nowym wiceprzewodniczącym Komisji, odpowiedzialnym między innymi za nadzór nad działaniami giełdy, został Sebastian Skuza, były wiceminister finansów. Źródła portalu sugerują, że ta decyzja może być interpretowana jako sygnał do nowego układu politycznego. Warto przypomnieć, że Skuza podczas rządów koalicji PO-PSL pełnił ważne funkcje w resorcie finansów i radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Zgodnie z obowiązującą ustawą premier ma prawo do powoływania przewodniczącego KNF i jego zastępców, ale w przypadku tych ostatnich musi uwzględnić wniosek szefa KNF. Jacek Jastrzębski niedawno otrzymał nominację na drugą pięcioletnią kadencję na stanowisku przewodniczącego KNF i teraz postanowił dokonać zmiany wśród swoich zastępców.

Rafał Mikusiński, który pełnił funkcję wiceprzewodniczącego KNF od stycznia 2019 roku, zdecydował się na złożenie rezygnacji. Jego obowiązki, czyli nadzór nad rynkiem kapitałowym, przejmie Sebastian Skuza. Z drugiej strony, nie planuje się zmian w przypadku pozostałych dwóch zastępców przewodniczącego KNF – Marcina Mikołajczyka, odpowiedzialnego za nadzór bankowy, oraz Krystiana Wierciocha, który zajmuje się sektorem ubezpieczeń.