To jaka jest nasza skóra, wynika z wielu czynników z których tylko na kilka mamy realny wpływ. Dieta czy sposób życia albo używki mogą wpłynąć na wygląd cery, ale o wiele większy wpływ mają na to hormony i geny. A z tymi nie warto walczyć tylko zwyczajnie zaakceptować i ustalić plan działania. Jak dbać o cerę mieszaną? Poniżej kompletny przewodnik!

Cera mieszana, czyli jaka?

Jeżeli masz suche policzki, ale cerę przetłuszczoną na czole i nosie, to najpewniej jesteś dumną posiadaczką cery mieszanej. Patrząc na problemy z innymi rodzajami skóry, może się wydawać, że z mieszaną to już nie będzie większego problemu. Nic jednak bardziej mylnego. Bo jeżeli mam dwa wymagające obszary na twarzy, to muszę używać podwójnych kremów? A może jednak stosować tylko jeden? Na spokojnie, zacznij od zdefiniowania, jaki rodzaj cery mieszanej przypadł ci w udziale.

Jak dbać o cerę mieszaną? – zdefiniuj rodzaj

Usiądź przed lustrem w dobrze oświetlonym dziennym światłem miejscu. Ważne, aby twarz była bez makijażu. Przyglądnij się dobrze każdemu centymetrowi swojej skóry — w których miejscach jest faktycznie tłusta, a gdzie sucha jak pergamin? Zdefiniuj, czy przy dotyku jest miękka, a może szorstka i delikatna? Zobacz gdzie widać żyłki, a gdzie popękane naczynka. To wszystko pomoże ci w zrozumieniu, jaki rodzaj skóry mieszanej posiadasz.

  • Niewymagająca specjalnej pielęgnacji — to cera, która w strefie „T” od czoła przez nos do brody nie wykazuje ogromnego przetłuszczenia i błysku. Natomiast policzki są normalne w dotyku, skóra nie boli podczas dnia. Jeżeli jesteś posiadaczką takiej cery — gratulacje – wystarczy tylko intensywne nawilżenie, zmatowienie oraz oczyszczanie, a wszystko będzie pod kontrolą.
  • Cera mieszana wymagająca — czyli strefa „T” nadmiernie błyszczy się od nadprodukcji łojotoku. Do tego często w tym obszarze pojawiają się nieestetyczne zaskórniki i stany zapalne w postaci pryszczy. Dla odmiany, policzki są ogromnie przesuszone i mimo nawilżania, potrafią brzydko się złuszczać. Gdy to charakterystyka twojej skóry, warto odpowiedzieć sobie na pytanie jak dbać o cerę mieszaną. Bo trzeba włączyć intensywny plan pielęgnacyjny.

Plan pielęgnacyjny dla cery mieszanej

W pielęgnacji cery mieszanej można iść co najmniej dwoma drogami. Jedna z nich zakłada faktyczne stosowanie dwóch rodzajów kosmetyków. W strefie „T” do cery tłustej a na policzkach i okolicach, do cery suchej. Niesie to za sobą zakup kosmetyków do dwóch różnych typów skóry. I tak np peeling w okolicy „T” będzie gruboziarnisty, a na policzkach delikatny i enzymatyczny. Podobnie z kremem czy tonikiem do twarzy. To rozwiązanie jest nie tylko bardzo kosztowne ale i czasochłonne. Warto więc poszukać nieco bardziej optymalnych rozwiązań, nieco lżejszych dla naszego portfela i czasu spędzonego w łazience.

Zobacz również: Koreańska pielęgnacja – dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem?

Druga droga, to zawierzenie producentowi kosmetyków i zakup całej linii dedykowanej właśnie cerze mieszanej. Z pozoru to pójście na łatwiznę, jednak w ogólnym rozrachunku zwyczajnie może się to naszej skórze lepiej opłacić. Kosmetyki dedykowane cerze mieszanej mają substancje z jednej strony kojące suchą skórę a z drugiej, matujące tę tłustą część.

Wybrane kosmetyki do cery mieszanej

Oto lista składników, które powinny znaleźć się w kosmetykach do cery mieszanej:

  • PHA – kwas, który doskonale nawilża, rozjaśnia i ma właściwości przeciwstarzeniowe oraz antyoksydacyjne. Nie tylko regulują wytwarzanie łoju w skórze, ale je intensywnie nawilżają.
  • Oliwki hydrofilne – ten składnik świetnie oczyszcza twarz bez cienia podrażnienia. Dzięki temu suche partie twarzy pozostają zadbane a jednocześnie tłuste są oczyszczone.

Ponadto unikaj powszechnie uważanych za odpowiedzialne za wszelkie podrażnienia tensydów. Nie wpływają za dobrze na suche partie, a i na tłuste niewiele zaradzą. W przypadku peelingu twarzy, postaw na delikatnie złuszczające peelingi enzymatyczne. Dają one poczucie oczyszczenia dzięki doskonale skomponowanym kwasom, ale bez mocno zdzierających drobinek.

Tego unikaj w pielęgnacji cery mieszanej

Będą to toniki na bazie alkoholu. Z jednej strony silnie odtłuszczają cerę, ale też powodują jej ogromne wysuszenie. Skórze mieszanej szkodzi również nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Pamiętaj więc o codziennym stosowaniu kremu z filtrem minimum SPF30. Nie stosuj też kosmetyków innych, niż te dedykowane do cery mieszanej.

Kosmetyki kolorowe pod lupą

Czasem może się wydawać, że wszystko wykonujemy zgodnie z zaleceniami dermatologów, a jednak cera nie wygląda tak, jak byśmy tego oczekiwali. Problem może tu leżeć nie tylko po stronie tego co robimy a…jak robimy codzienny makijaż i demakijaż. Zacznijmy od nakładania makijażu. Przede wszystkim zwróć uwagę na fakt, czy podkład którego używasz, nie zapycha porów skóry. To one tworzą właśnie nieestetyczne zaskórniki i stany zapalne w postaci pryszczy. Zaobserwuj również, co jaki czas myjesz swoje akcesoria do makijażu. Pędzle czy gąbki do nakładania kosmetyków stają się siedliskiem bakterii podobnym do tego, jaki zbiera się na myjce do mycia ciała. Akcesoria do makijażu powinny być czyszczone i porządnie wysuszone przynajmniej raz w tygodniu.

Demakijaż to kolejna niezwykle istotna sprawa w kontekście tego jak dbać o cerę mieszaną. Bez względu na to, jak jesteś zmęczona, wieczorem musisz prócz szczotkowania zębów, dokładnie umyć i nawilżyć twarz. Umyj więc twarz żelem, albo też zmyj ulubionym mleczkiem. Jeżeli używasz płynu micelarnego, koniecznie zetrzyj go dokładnie wacikiem a następnie przemyj twarz wodą. Kosmetyk ten działa w sposób punktowy, zbierając brud. Nie zawsze całość usuniesz wacikiem, więc dla bezpieczeństwa przemyj jeszcze raz twarz wodą.

Czy cera może się zmieniać?

Nasza skóra zmienia się razem z kondycją całego ciała. Nie jest więc powiedziane, że mając cerę mieszaną, w przyszłości nie będziesz inwestować w kosmetyki do cery tłustej czy suchej. Jednak są takie rzeczy, które mogą bezpośrednio wpłynąć na stan naszej skóry. Będzie to:

  • Ilośc nawodnienia – wbrew temu co pokazują reklamy drogich kremów nawilżających nie wystarczy ich użyć aby cera była odpowiednio nawodniona. Musisz to robić również od wewnątrz, wypijając codziennie minimum 2 litry wody.
  • Zdrowa dieta – nie musisz od razu przechodzić w tryb samych warzyw, owoców i mięsa tylko z ekologicznych zbiorów. Wystarczy przyjrzeć się temu co ląduje codziennie na twoim talerzu i zrobić małe zmiany. Stopniowo rezygnuj ze słodyczy i napojów gazowanych. Zastąp je owocami i warzywami z wysoką ilością błonnika oraz witamin. Szybko poczujesz, jak ciało się zmienia i to na lepsze! 

Istnieje również tendencja, że osoby borykające się z problemami cery mieszanej, już niebawem mogą zastanawiać się nad tym, jak pielęgnować cerę suchą. Bywa, że cera mieszana ma większą tendencję do skóry tłustej. Najczęściej dzieje się to po 40. roku życia i wraz z tą zmianą pojawia się również problem z trądzikiem.