Są naszą ozdobą i dodają charakteru. Potrafią jednak skutecznie zepsuć humor i sprawić, że kompletnie nie akceptujemy swojego wyglądu. Jak dbać o włosy? Odpowiedź jest jedna — holistycznie. I zacznij od najważniejszej kwestii, jaką jest zdefiniowanie, jaki masz rodzaj włosów. Traktując wynik jako punkt wyjścia, będziesz mieć już łatwiej!

Jak dbać o włosy? Określ jakie masz!

Bez względu na to czy się puszą, czy też szybko się przetłuszczają, zrób sobie test szklanki wody. Ma on na celu pokazanie, jaką porowatość mają twoje włosy. W tym celu weź przeźroczystą szklankę (to ważne!) i nalej wody do połowy. Następnie weź jeden swój włos, czy to ze szczotki, czy też wyrwany z głowy i delikatnie umieść na tafli wody. Uważnie obserwuj, co się stanie z włosem.

Jeżeli po pięciu minutach włos nadal unosi się na powierzchni lub tylko odrobinę się zanurzył, masz włosy wysokoporowate. Gdy włos pływa mniej więcej w połowie objętości szklanki to znak, że porowatość jest średnia. I jak zapewne się domyślasz, gdy opadł na dno- włosy są niskoporowate. Wynik tego testu jest niezwykle ważny, bo to od niego zaczynasz świadomą pielęgnację swoich włosów. Dobór odpowiednich odżywek, masek czy olejków nie będzie już ogromnym problemem.

Metoda pielęgnacji ma znaczenie

Już na samym początku, zastanawiając się jak dbać o włosy, musisz oddzielić jeszcze dwie ważne sprawy. Zupełnie inne kosmetyki będziesz dobierać pod kątem mycia skóry głowy, a inne do pielęgnacji włosów. Koncerny kosmetyczne często proponują nam całe serie do pielęgnacji włosów — szampon, maska i odżywka. Jeżeli jednak cała wybrana przez nas gama jest do włosów farbowanych, a my borykamy się z suchą skórą skalpu? Wtedy wybieramy delikatny szampon do włosów wrażliwych, ale maska czy odżywka będzie już do włosów farbowanych.

Zobacz również: Jak wybrać najbardziej optymalną szczotkę do włosów?

Warto też określić na podstawie wcześniejszych doświadczeń, czy bardziej odpowiadają naszej skórze kosmetyki z naturalnym czy chemicznym składem. Nie da się ukryć, że naturalne kosmetyki w rozumieniu długofalowym, zwykle przynoszą lepsze rezultaty. Jednak są i takie włosomaniaczki, które uważają, że potępiane przez jednych silikony zawarte w szamponach działają na ich włosy genialnie. I tu uwaga: nie każdy kosmetyk do włosów, który ma napisane na opakowaniu, że jest naturalny, faktycznie taki jest. Nie pozostaje nam nic innego, jak zwyczajnie czytać składy i próbować, niestety na własnej skórze.

Pamiętaj o peelingu skalpu!

Peeling skóry głowy to coś, o czym przez wiele lat mówiły i stosowały tylko zatwardziałe włosomaniaczki. Jednak wraz ze wzrostem świadomości działania, stosuje go coraz więcej z nas. Peeling sam w sobie ma za zadanie gruntowne oczyszczanie skalpu ze wszystkich zanieczyszczeń i jednoczesne odżywienie cebulek włosowych oraz skóry.

To kosmetyk, który znajdziesz w każdej drogerii za kilkanaście złotych. Możesz go jednak wykonać samemu w domu z wykorzystaniem składników, które z pewnością masz w swojej kuchni. Zmieszaj ze sobą trzy łyżki cukru gruboziarnistego, dwie łyżki soku z cytryny oraz łyżkę oliwy z oliwek. Powstałą papkę spróbuj wmasować w skórę głowy i pozostaw na chwilę. Następnie spłucz obficie i umyj głowę zwyczajnym szamponem.

Czy metoda OMO będzie dla wszystkich?

Jeżeli bliskie jest ci pytanie jak dbać o włosy, zapewne słyszałaś o metodzie OMO, która obecnie bije rekordy popularności. Warto jednak pamiętać, że nie jest ona dla wszystkich. Osoby mające niskoporowate włosy, myjąc metodą OMO, mogą otrzymać efekt odwrotny od zamierzonego. Zamiast pięknej tafli gładkich włosów będą mieli klapnięte i ciężkie placki.

Metoda OMO dobrze sprawdzi się na suchych włosach, które potrzebują natychmiastowego nawilżenia. Na wilgotne włosy nakładamy sporą ilość ulubionej i sprawdzonej odżywki. Czekamy około 5 minut i myjemy głowę łagodnym szamponem. Następnie znowu nakładamy na włosy odżywkę i już jej nie spłukujemy. W zależności od potrzeb, można tę metodę stosować co drugie mycie.

Olejowanie na sucho to podstawa

Kolejnym rytuałem pielęgnacyjnym, który możesz na stałe wpisać do swojego kalendarza to olejowanie włosów na sucho. Aby wykonać to prawidłowo, musisz kupić żel aloesowy, odpowiedni olejek dedykowany twoim włosom oraz maskę. Oto, jak dobrać olejek:

  • Wysokoporowate – konopny, z pestek winogron, ze słonecznika, z pestek dyni, czarnuszki, rycynowy, awokado i słodkie migdały.
  • Średnioporowate – jojoba, arganowy, makadamia, nasiona baobabu, lniany, oliwa z oliwek.
  • Niskoporowate – babassu, słonecznikowy, lniany, rycynowy, kokosowy.

Olejowanie krok po kroku:

  • Na suche włosy nałóż około dwie łyżki żelu aloesowego, wmasuj go w skalp oraz włosy.
    Na dłoń odmierz około 20 kropel wybranego olejku, zaaplikuj go tylko i wyłącznie na długość włosa. Zawiń głowę w ciepły ręcznik i odczekaj około 30 minut.
  • Pora na nałożenie maski, nałóż ją na pokryte olejem włosy na kolejne 25 minut.
  • Po tym czasie umyj włosy dwukrotnie ulubionym szamponem i wysusz włosy suszarką.

Co ważne, każde włosy są inne i musisz indywidualnie dobrać czas olejowania. Może się zdarzyć, że pół godziny to zdecydowanie za dużo i zbytnio obciąży włosy.

Regularność. Bez tego nie ruszysz!

Nawet najdroższe olejki i najlepsze odżywki nie będą działać, jeżeli nie będziemy aplikować ich regularnie. Codzienna proza życia każdej z nas pozostawia mało czasu i przestrzeni na własne rytuały pielęgnacyjne. Jednak to właśnie regularne dbanie o włosy jest podstawą, na której zbudujesz piękne włosy pełne blasku.

Dieta dla włosów

Nim ruszysz szturmem do drogerii po odpowiednie kosmetyki, zrób sobie jeszcze kulinarny rachunek sumienia. Jeżeli nieobca jest ci dieta, w której na co dzień występują produkty wysokoprzetworzone, pełne soli i cukru, najlepszy szampon nie pomoże. Tylko zdrowa, oparta na warzywach i owocach zbilansowana dieta daje szansę na piękne włosy. Włos będzie w takiej kondycji jak całe twoje ciało. Zadbaj więc o to, aby było naprawdę zdrowe.

Do włosowych grzeszków należy również palenie papierosów, spożywanie alkoholu w dużych ilościach i innych używek. Nikotyna sama w sobie ogromnie psuje cerę i paznokcie, podobnie jak alkohol. Jeżeli pytasz jak dbać o włosy, odpowiedź jest jedna: rzuć nałogi!