Gdy myślimy o Azjatkach widzimy oczami wyobraźni lśniące, gładkie włosy i nieskazitelną cerę. Nie jest ona efektem makijażu. Większość z tych kobiet nie odziedziczyła jej też w genach.

To odpowiednia i regularnie wykonywana pielęgnacja sprawia, że mogą poszczycić się najpiękniejszą cerą. Elastyczna, rozświetlona i gładka skóra na twarzy nie musi być tylko marzeniem.

Koreańska pielęgnacja skóry w 10 krokach

Sekretem Koreanek jest wieloetapowa pielęgnacja skóry twarzy, która składa się zazwyczaj z 10 etapów. Ilość kosmetyków i kroków może wydawać się bardzo duża, szczególnie porównując ją do 2-3 etapów, które wykonuje wiele kobiet. Każdy krok rytuału pielęgnacyjnego ma swój cel, a gdy nabierze się doświadczenia nie zajmuje bardzo dużo czasu.

Podstawową zasadą jest zapobieganie, a nie zwalczanie. Mocny nacisk kładzie się na oczyszczanie, prewencję uszkodzeń i powstawania zmarszczek czy przebarwień zamiast na walkę z nimi. Ważnym elementem jest również stosowanie kremu z filtrem, niezależnie od pogody.

Poznaj X kroków do idealnej cery z koreańską pielęgnacja skóry.

  1. Oczyszczanie kosmetykiem na bazie oleju

Podstawą koreańskiej pielęgnacji, a zarazem pierwszym krokiem podwójnego oczyszczania jest użycie olejku do demakijażu.

Technika podwójnego oczyszczania nie tylko pomaga usunąć zanieczyszczenia i brud ze skóry, ale robi to bardzo delikatnie. Dzięki temu  naturalna bariera skóry nie jest zagrożona przez ostre oczyszczanie i skóra nie jest pozbawiona dobrych olejków, które pomagają chronić skórę i utrzymywać ją w równowadze.

Środki czyszczące na bazie oleju usuwają zanieczyszczenia takie jak makijaż, filtry przeciwsłoneczne i nadmiar sebum. Dzięki temu dba się o barierę hydrolipidową i utrzymuje skórę miękką i nawilżoną.

  1. Oczyszczanie kosmetykiem na bazie wody

Drugim etapem oczyszczania jest użycie środka czyszczącego na bazie wody. Do nich zaliczają się wszystkiego rodzaju żele i pianki do mycia twarzy. Ten etap  pomaga usunąć resztki zanieczyszczeń, a także domywa olej, dzięki czemu nie dochodzi do zatkania porów. Dwa połączone środki czyszczące dokładnie oczyszczają skórę.  Kluczem do sukcesu jest stosowanie delikatnego, nawilżającego środka myjącego na bazie wody o niskim pH w 10-etapowej koreańskiej rutynie pielęgnacyjnej, aby Twoja skóra była oczyszczona, bez naruszania bariery skórnej.

  1. Złuszczanie

Istnieją dwa rodzaje peelingów – mechaniczne i chemiczne. Peelingi mechaniczne to takie, których bazą są kryształki ścierające. Nie są polecane przy cerach wrażliwych, naczynkowych lub trądzikowych, ponieważ potrafią podrażnić skórę. Dodatkowo działają bardzo powierzchownie.

Peelingi chemiczne często bazują na kwasach np. AHA, BHA, PHA. Złuszczają martwe komórki naskórka i pobudzają procesy regneracyjne. Każdy kwas ma swoje właściwości, więc warto dobierać je w zależności od potrzeb skóry. Regularnie wykonywany 2 razy w tygodniu pozostawia skórę gładką i przygotowaną na przyjęcie wartościowych składników z dalszych etapów.

  1. Tonizowanie

Często pomijany etap w klasycznej pielęgnacji. Toniki koreańskie są łagodniejsze i nie zawierają alkoholu. Łagodzą skórę po oczyszczaniu. Mają na celu zrównoważyć poziom pH skóry. Pierwszą warstwą ochronną naszej skóry jest kwasowy płaszcz, który stanowi niewidzialną barierę chemiczną. Utrzymuje wilgoć i chroni przez bakteriami naszą skórę. Dodatkowo nawilżają ją, równoważą i przygotowują do kolejnych kroków.

  1. Aplikacja esencji

Esencje od dawna są istotną częścią koreańskiej rutyny kosmetycznej. Podstawowym celem esencji jest nawilżenie skóry. Im lepiej nawilżona skóra, tym ma większe zdolności do wchłaniania innych dobroczynnych substancji, które na nią później nałożymy. Poprawia jędrność i elastyczność skóry, wypełnia drobne wgłębienia.

  1. Aplikacja serum

Serum jest produktem najbardziej skoncentrowanym pod względem składników aktywnych. Zwykle mają gęstszą konsystencję od esencji. Dobiera się je w zależności od potrzeb skóry. Są jak skoncentrowany zastrzyk witamin, substancji nawilżających, odżywczych, aby przeciwdziałać zmarszczkom, przebarwieniom, przedwczesnemu starzeniu się skóry czy zmatowieniu. Zmiękczają ją, napinają i sprawiają, że staje się rozświetlona i piękniejsza.

  1. Nałożenie maseczki w płachcie

Maseczki w płachcie otulają skórę nawilżeniem i innymi aktywnymi, dobroczynnymi składnikami oraz tworzą barierę, dzięki czemu te składniki mogą lepiej wnikać w skórę. Najczęściej nasączona esencją, sama maska w płachcie zapobiega po prostu wyparowaniu całego nawilżenia zawartego w tej esencji.

W zależności od rodzaju maski można je stosować codziennie lub kilka razy w tygodniu. Maseczki nawilżające można stosować codziennie, aby zapewnić skórze ogromną dawkę nawilżenia, podczas gdy masek oczyszczających należy używać tylko kilka razy, ponieważ mogą być zbyt wysuszające.

  1. Wklepanie kremu pod oczy

Skóra pod oczami różni się nieco od pozostałej skóry na twarzy. Jest delikatniejsza, bardziej narażona na czynniki zewnętrzne oraz zmarszczki mimiczne. Kremy pod oczy różnią się nieco od kremów nawilżających, ponieważ zawierają trochę inne składniki aktywne, a także inne ich stężenia. Mają na celu zwalczanie różnych problemów związanych z okolicą oczu, nawilżanie i uszczelnianie delikatnej okolicy. Zazwyczaj zaleca się nałożenie kremu pod oczy przed kremem nawilżającym.

  1. Nałożenie kremu nawilżającego

Podstawą pielęgnacji jest zapewnienie skórze odpowiedniego nawilżenia. Skóra posiada pory, a co za tym idzie, jeśli znajdujemy się w środowisku, które jest suche lub mamy naruszoną barierę ochronną skóry to całe nawilżenie z niej ucieka.

Krem jako przedostatni punkt pielęgnacji ma zapobiegać utracie wody ze skóry. Wszystko, co zostało nałożone i przyjęte przez skórę w poprzednich etapach, czyli esencja i serum należy zamknąć w skórze poprzez okluzję.

Okluzje to składniki, które tworzą hydrofobową powłokę na powierzchni skóry, co jest wymyślnym sposobem powiedzenia, że tworzą uszczelnienie, tworząc cienką warstwę oleju, która zapobiega wyparowywaniu wody ze skóry. Innymi słowy, okluzje pomagają zapobiegać przeznaskórkowej utracie wody.

  1. Ochrona przeciwsłoneczna za pomocą kremu z filtrem SPF

Kremy z filtrem chronią przed szkodliwym promieniowaniem uv, które przyczynia się do szybszego starzenia się skóry, utraty jędrności i nawilżenia oraz do powstawania przebarwień. Jest ostatnim, ale ważnym krokiem w X etapowej koreańskiej pielęgnacji – zapobiega powstawaniu uszkodzeń skóry.