Wybierając się na wędrówkę, nie sposób obejść się bez plecaka. Przechowujemy w nim wszystkie potrzebne rzeczy. Noszenie go na plecach sprawia, że używanie go stwarza o wiele większy komfort, aniżeli korzystanie z naramiennej torby.

Czym jednak powinien odznaczać się dobrze dobrany plecak turystyczny, aby zagwarantował turyście maksimum komfortu i funkcjonalności?

Zwróć uwagę na rozmiar Twojego plecaka turystycznego!

Chyba każdy z nas miewał problemy z pakowaniem. Wybierając się w podróż, musimy często decydować, jakie przedmioty musimy zabrać ze sobą, a które należy zostawić, aby wszystko zmieściło się do plecaka. Nie warto jednak przesadzać – jeżeli potrzebne elementy bagażu nie mieszczą się, to oznacza, iż mamy problem.

Dlatego zawsze trzeba się upewnić, czy nasz plecak turystyczny jest wystarczająco pojemny. Jeśli widzimy, iż posiadana przez nas torba nie spełnia absolutnego minimum – nie należy się męczyć, tylko zakupić większy model. Może się bowiem okazać, iż zabierając z konieczności zbyt mało bagażu, nagle zabraknie nam pozornie niepotrzebnego dodatku.

Ponadto, upychanie wszystkiego za każdym razem, gdy musimy coś wyciągnąć, jest czasochłonne i denerwujące. Rzecz jasna, nie należy także przesadzać w drugą stronę. Zbyt duży plecak może okazać się niewygodny, szczególnie podczas pieszych wędrówek.

Upewnij się, co do liczby kieszeni!

Istotą odpowiedniego pakowania się jest segregowanie bagażu, tak by zawsze wiedzieć, gdzie znajdziemy potrzebną rzecz. Unikniemy wtedy przetrząsania plecaka za każdym razem, gdy tylko będziemy musieli coś wyciągnąć na wierzch. Odpowiednie zorganizowanie rozkładu ekwipunku jest o wiele łatwiejsze, gdy mamy do dyspozycji dużą ilość kieszeni i przegródek.

Do pierwszej wkładamy przybory higieniczne, do drugiej przekąski, do trzeciej dokumenty itd. Rzecz jasna, plecak turystyczny powinien posiadać zarówno kieszenie małe, jak i duże. Zwróćmy również uwagę na to, czy posiadają one odpowiednie zabezpieczenie, w postaci np. solidnych zamków błyskawicznych.

Dostosuj plecak do wzrostu i sprawdź możliwości jego regulacji!

Każdy człowiek charakteryzuje się indywidualną budową ciała, dlatego plecak turystyczny musi stwarzać możliwości dopasowania go do pleców i barków właściciela. Powinien być także dostosowany do jego wzrostu, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku dzieci. Dlatego zawsze trzeba się upewnić, czy kupowany produkt ma regulowane rączki, gdyż dobór ich właściwej długości odciąża układ kostny.

Taką samą rolę pełni pas biodrowy, którego zapięcie sprawia, iż plecak trzyma się o wiele pewniej przy ciele turysty – nie przemieszcza się, i – podtrzymywany od dołu – nie opiera się całym ciężarem na barkach. Co nam bowiem z tego, że cały bagaż możemy nosić na plecach, jeśli „ciągnie” nas w dół, powodując bóle kręgosłupa i powstawanie wad postawy?

Pasy podtrzymujące ekwipunek powinny także być odpowiednio mocne. Obciążenie, jakie muszą zabezpieczać, jest przecież zupełnie inne w plecak kupowanym na jednodniową wycieczkę, a zupełnie inne, gdy wybieramy się na wielodniową wędrówkę.

Zadbaj o komfort termiczny!

Dla wielu osób – szczególnie walczących z dużą potliwością – noszenie czegokolwiek na plecach jest udręką. Tylne powierzchnie ciała po chwili zaczynają spływać potem, zaś właściciel plecaka czuje przypływ gorąca. Można jednak temu zapobiec, kupując wyroby wyposażone w system wentylowania pleców. Choć termin ten może brzmieć skomplikowanie, kryje się pod nim prozaiczna zasada – plecak wcale nie musi ściśle przylegać do całych pleców, jeśli jest odpowiednio podtrzymywany przez pasy.

W wolnej przestrzeni pomiędzy plecami a torbą zachodzi cyrkulacja powietrza. Należy jednak pamiętać, iż ze względu na inne wyważenie, noszenie większych ciężarów może być w niektórych przypadkach bardziej uciążliwe. Jest to jednak świetna opcja szczególnie wtedy, gdy waga ekwipunku nie jest szczególnie duża.

Niech deszcz będzie Ci niestraszny!

Rozpoczynając długą wędrówkę, należy liczyć się z możliwością nadejścia opadów. Dlatego plecaki wykorzystywane w takich okolicznościach powinny być wodoszczelne.

Dzięki nim, nawet w razie gorszej pogody, bagaż nie zamoknie. Przemoczenie kilkudniowego zapasu odzieży już na początku kilkudniowej wyprawy jest bowiem jednym z najgorszych scenariuszy. Co więcej, zabezpieczenie wnętrza plecaka przed dopływem wody ochroni go również przed zalęganiem się w nim wilgoci czy pleśni, co znacząco wydłuży jego użyteczność. Jeśli posiadany sprzęt nie do końca potrafi oprzeć się wilgoci, warto kupić chociaż wodoszczelny pokrowiec.

Dokonuj przemyślanych zakupów!

Wiedząc już, jaki powinien być plecak turystyczny, należy pamiętać o tym, aby podczas dokonywania wyboru sprawdzić, czy dany produkt spełnia wszystkie zalecenia podane w powyższych akapitach. Nawet jeśli plecak jest ładny i dobrze komponuje się ze strojem, to jego niedobory szybko dadzą o sobie znać. Dlatego warto wtedy odstawić względy estetyczne na bok, a skupić się na aspektach praktycznych.

Decydując się na takie ustępstwo i biorąc pod uwagę wyżej wymienione okoliczności, zyskujemy pewność, iż kupowany plecak spełni pokładane w nim nadzieje. Dzięki temu, zapewnimy sobie komfort osobisty i bezpieczeństwo naszych rzeczy, co pozwoli nam na czerpanie radości z wędrówki.