Po pierwsze, pamiętaj o harmonogramie cyklu miesiączkowego kalendarza. Lekarz na pewno zapyta o funkcję menstruacyjną: wiek, w którym była pierwsza miesiączka, regularność i czas trwania cyklu, czas trwania i objętość krwawienia miesiączkowego, data ostatniej miesiączki. 

Kobieta może zostać zapytana o przeszłe choroby ginekologiczne i weneryczne, liczbę porodów i aborcji, metodę antykoncepcji, którą obecnie stosujesz i stosowałaś w przeszłości, czy przyjmowałaś leki „antykoncepcji awaryjnej”. Również informacje o istniejących chorobach narządów wewnętrznych, wcześniejszych operacjach chirurgicznych, złych nawykach (palenie tytoniu, picie alkoholu, narkotyki) muszą być wprowadzone do karty.

Pierwsza wizyta u ginekologa – co warto wiedzieć?

Przed badaniem konieczne jest opróżnienie pęcherza i odbytnicy. Jeśli to możliwe, umów się na wizytę rano i udaj się do lekarza na pusty żołądek. Najprawdopodobniej lekarz zaleci wykonanie kilku ogólnych testów, w tym hormonów. Zaoszczędzisz swój czas i podczas jednej wizyty w naszej klinice będziesz mógł przejść wszystkie niezbędne badania.

Diagnostyka laboratoryjna jest przeprowadzana w celu zbadania składu mikrobiologicznego wydzieliny z pochwy. Krew jest również sprawdzana na różne sposoby za pomocą klinicznej metody diagnostycznej: obecność niektórych infekcji, zawartość hormonów we krwi, czas trwania ciąży itp. Jeśli to konieczne, ginekolog-położnik przepisuje ogólną analizę moczu, badanie krwi na cukier itp. Badania instrumentalne w naszej klinice przeprowadzane są przy użyciu nowoczesnego sprzętu high-tech

Jak wygląda badanie ginekologiczne?

Badanie ginekologiczne tradycyjnie obejmuje badanie zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych. W pewnych warunkach może być konieczne wykonanie badania doodbytniczego. Badania ginekologiczne są zwykle wykonywane w celu przeprowadzenia badań przesiewowych począwszy od 21 roku życia i w regularnych odstępach czasu po tym, a także u pacjentów z dolegliwościami ginekologicznymi.

Badanie może pomóc we wczesnym wykrywaniu nowotworów i poprawić wyniki. Lista zalecanych badań laboratoryjnych zależy od powodu wizyty u lekarza. Podczas planowanej wizyty profilaktycznej lista proponowanych badań może być minimalna lub całkowicie nieobecna, ale jeśli wystąpią pewne dolegliwości, lekarz sporządza indywidualny plan badań ze szczegółowym wyjaśnieniem wykonalności i konieczności przeprowadzenia konkretnego badania.

Przygotowanie do wizyty u ginekologa

Jest kilka rzeczy, które trzeba zrobić, aby przygotować się do wizyty u ginekologa, a żadna z nich nie wymaga pielęgnacji włosów łonowych w jakikolwiek konkretny sposób. Ginekolodzy widzieli to wszystko, a włosy łonowe nie będą miały wpływu na ocenę zdrowia reprodukcyjnego.

Krew może mieć wpływ na ocenę zdrowia reprodukcyjnego, więc pamiętaj, aby zaplanować wizytę u ginekologa na dzień, w którym nie masz okresu. Przez dwa dni poprzedzające wizytę powstrzymaj się od seksu, używania tamponu lub używania jakichkolwiek smarów dopochwowych lub środków czyszczących. Pomoże Ci to uzyskać najdokładniejsze wyniki od ginekologa. Należy także przyjść przygotowanym, znają Jeśli trudno ci przypomnieć sobie wszystkie te informacje na miejscu, poświęć trochę czasu na zapisanie ich wcześniej.

Należy również zapytać swoją rodzinę o wszelkie choroby lub zaburzenia medyczne, które występują w rodzinie, ponieważ mogą one wpływać na poziom ryzyka rozwoju pewnych schorzeń. c swoją historię medyczną, historię seksualną i najnowszą historię menstruacyjną.

Rozmowa/badanie ginekologiczne

Upewnij się, że jesteś całkowicie szczery ze swoim ginekologiem na temat swojej historii zdrowia, ponieważ wpłynie to na twoje leczenie. Twój ginekolog jest prawnie zobowiązany do ochrony

prywatności Twoich informacji. Co więcej, nie możesz leczyć żadnych problemów, które ukrywasz przed lekarzem, więc uczciwość w stosunku do ginekologa jest kwestią priorytetową.

Czym jest wziernik, którego lekarz stosuje podczas badania ginekologicznego?

Wziernik jest urządzeniem z kaczym dziobem, które jest smarowane i wkładane około 2/3 drogi do pochwy, aby pomóc ginekologom zbadać szyjkę macicy. Dla wielu kobiet wziernik jest najbardziej niewygodnym aspektem wizyty ginekologicznej. Wziernik utrzymuje pochwę otwartą, co może powodować dyskomfort u niektórych kobiet, zazwyczaj w postaci nacisku.

Jednak wziernik pozostanie włożony tylko przez około minutę, więc ten dyskomfort powinien być krótki, jeśli w ogóle go poczujesz. Jeśli naprawdę martwisz się, że wziernik jest bolesny, możesz poprosić ginekologa o użycie najmniejszego dostępnego wziernika. Jeśli jesteś aktywna seksualnie lub masz 21 lat i więcej, twój ginekolog prawdopodobnie wykona rozmaz cytologiczny, badanie, które sprawdza nieprawidłowości komórkowe w szyjce macicy.

Przygotowania do badania ginekologicznego – podsumowanie

Najważniejsze aspekty odnoszące się do powyższego artykułu:

  • kobieta może zostać zapytana o przeszłe choroby ginekologiczne i weneryczne, liczbę porodów i aborcji, metodę antykoncepcji, którą obecnie stosujesz i stosowałaś w przeszłości, czy przyjmowałaś leki „antykoncepcji awaryjnej”;
  • krew może mieć wpływ na ocenę zdrowia reprodukcyjnego, więc pamiętaj, aby zaplanować wizytę u ginekologa na dzień, w którym nie masz okresu. Przez dwa dni poprzedzające wizytę powstrzymaj się od seksu, używania tamponu lub używania jakichkolwiek smarów dopochwowych lub środków czyszczących