Nieskazitelna uroda jest często zasługą odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, jak i dobrze wykonanego makijażu twarzy. Ostatnio sporym zainteresowaniem wśród pań cieszy się makijaż permanentny.

Kobietom zapewnia on ogromną oszczędność czasu, ale też wysoki komfort. Z uwagi na liczne zalety tej procedury, wiele pań decyduje się właśnie na niego. Makijaż permanentny umożliwia efektowne podkreślenie konturu ust, zaznaczenie brwi czy też uzyskanie pięknej kreski na powiece. Co trzeba wiedzieć o makijażu permanentnym i czy warto się na niego zdecydować?

Co to jest makijaż permanentny?

Makijaż permanentny to specjalistyczna procedura kosmetyczna, określane też zabiegiem linergistycznym. Zabieg pozwala na uzyskanie efektownej kreski na powiekach, uwydatnienie ust czy też otrzymanie wymarzonego kształtu brwi. Makijaż permanentny wykonywany jest przy zastosowaniu specjalnego aplikatora i pigmentu.

Cała procedura przypomina nieco wykonywanie tatuażu, aczkolwiek znacząco się od niego różni. W tej technice używa się nie chemicznych, a tylko naturalnych barwników, które są wprowadzane jedynie pod powierzchniową warstwę skóry. Co ważne, makijaż permanentny nie zostaje z nami na całe życie, tak jak ma to miejsce w przypadku tatuażu. Można go także usunąć laserowo. Tego rodzaju trwały makijaż umożliwia skorygowanie nierównych konturów twarzy, asymetrii czy też odbarwień wynikających z bielactwa. Jest to procedura inwazyjna, jednakże wykonana w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym okazuje się w pełni bezpieczna.

Jeśli chodzi o trwałość makijażu permanentnego, zależy ona od wielu czynników, takich jak typ i kolor skóry pacjentki, czy też jej wiek. Zazwyczaj makijaż utrzymuje się od 3 do 5 lat, natomiast po 2 latach zaczyna blaknąć. Trwały makijaż polecany jest zwłaszcza osobom, które przez chorobę utraciły brwi, uprawiają sporty wodne, są uczulone na produkty do makijażu, czy też zwyczajnie nie lubią bądź nie mają czasu na codzienne wykonywanie makijażu.

Czy makijaż permanentny to tatuaż?

Często porównuje się makijaż permanentny do tatuażu. Pomimo tego, że podczas jego wykonywania dochodzi też do zabarwienia skóry, to jednak są to dwa odmienne zabiegi. Tatuaż wykonuje się przy użyciu chemicznych substancji, a pigment aplikowany jest w głębsze warstwy skóry.

Ponadto, taka ozdoba ciała pozostaje z nami często do końca życia w przeciwieństwie do makijażu permanentnego. Trwały makijaż nie jest w żadnym razie tatuażem, jego trwałość wynosi od 3 do 5 lat, a naturalne barwniki aplikowane są tylko w powierzchniową warstwę skóry.

Rodzaje makijażu permanentnego

Makijaż permanentny może mieć kilka rodzajów, a najczęściej jest to makijaż brwi, ust oraz kreski oka.

Czym jest makijaż permanentny brwi?

Zabieg ten jest jednym z najczęściej wykonywanych. Może on dać różne efekty, w zależności od wybranej metody. Niekiedy wypełnia się jedynie brakujące włoski, ale za jego pomocą można też w pełni odmienić kształt łuku brwiowego. Na czym polega makijaż permanentny brwi? Może być on wykonany następującymi metodami:

  • metoda ombre- odznacza się silnym nasyceniem przy końcówce oraz dolnej linii brwi. Przody i górna linia brwi są ładnie wycieniowane, a tym samym uzyskuje się efekt przejścia koloru od najciemniejszego do najjaśniejszego,
  • metoda cienia- za jej pomocą uzyskuje się mocno nasycony efekt pigmentacji na całej powierzchni brwi,
  • metoda pudrowa- zabieg tą metodą daje delikatny, nieprzerysowany efekt,
  • metoda piórkowa- czyli microblading brwi, polega na uzupełnieniu naturalnych włosków i przeprowadzana jest przy użyciu specjalnego precyzyjnego ostrza,
  • insta brows- w tej technice dolna i górna krawędzi brwi jest dobrze zaznaczona i nasycona kolorem, dzięki temu kształt brwi jest wyrazisty. Początki brwi są natomiast lekkie i delikatnie wycieniowane, a efekt jest estetyczny i naturalny.

Makijaż permanentny kreski oka – czym jest?

A czym jest makijaż permanentny kreski oka? Dla wielu pań zrobienie perfekcyjnej kreski na powiece wydaje się niemal nieosiągalnym zadaniem. Oczywiście, zrobienie jednej kreski to za mało, gdyż czynność tą trzeba powtórzyć na drugim oku. Makijaż permanentny oka jest kolejnym często wykonywanym zabiegiem kosmetycznym. Często łączy się go z makijażem brwi.

Dzięki niemu panie mogą cieszyć się ze zjawiskowej oprawy oczu. W gabinetach kosmetycznych wykonuje się makijaż permanentny górnej powieki, dolnej powieki oraz obu powiek. Procedura ta uzupełnia linię rzęs, przez co wydają się one grubsze i bardziej wyraziste, nawet jeżeli oczy nie zostały jeszcze pomalowane.

Co to jest makijaż permanentny ust?

Jeśli chodzi o trwały makijaż ust, jest on dedykowany paniom, które pragną osiągnąć efekt ładnie zarysowanych, dużych ust. To też opcja dla osób, które mają już dosyć rozmazujących się szminek i błyszczyków. Na czym polega makijaż permanentny ust? Podczas trwania procedury można nie tylko zabarwić kolor ust, ale też lekko skorygować ich kształt.

To dobra propozycja dla pań, które mają słabo ukrwione usta, które prezentują się blado. Oprócz tego makijaż permanentny ust jest też opcją dla kobiet, które prowadzą intensywny tryb życia, przez co szminka bardzo szybko znika z ich ust. Makijaż permanentny ust jest wtedy rozwiązaniem tych wszystkich problemów.

Zalety i wady makijażu permanentnego

A jakie są zalety i wady makijażu permanentnego? Jeśli chodzi o główne zalety tego zabiegu kosmetycznego, należy wspomnieć zwłaszcza o:

  • redukcji niedoskonałości- kobiety dosyć często skarżą się na takie defekty w swoim wyglądzie, jak małe usta, rzadkie rzęsy czy ubytki w łuku brwiowym. Makijaż permanentny jest w stanie zmniejszyć widoczność tychże niedoskonałości. Brwi i usta mogą przybrać odpowiedni kształt, jak i odcień,a piękna kreska da efekt gęstszych rzęs,
  • nienaganny wygląd w każdej sytuacji- panie decydujące się na makijaż permanentny mogą zapomnieć o nieestetycznych ubytkach w brwiach, rozmazanych szminkach czy nierównych kreskach. Trwały makijaż jest więc sposobem na perfekcyjny wygląd w każdej sytuacji. Nie ważne więc czy wybierzemy się na basen, randkę czy imprezę, zawsze będziemy wyglądać zjawiskowo,
  • oszczędności czasu oraz pieniędzy- zabieg ten nie jest tani, jednak daje trwały efekt. Po jego wykonaniu zbędne okazują się kosmetyki do makijażu, nie trzeba w nie inwestować przez długi okres, co w perspektywie czasu daje spore oszczędności. Nie trzeba też zajmować się wieczornym demakijażem,
  • długotrwały efekt-  istotną zaletą wykonania tego typu makijażu, jest też długotrwały efekt jaki uzyskujemy. Makijaż utrzymać się może na twarzy nawet przez 3-5 lat.

Jakie są minusy makijażu permanentnego?

Dla niektórych kobiet trwałość makijażu permanentnego nie jest zaletą, ale wadą. Panie boją się, że zbyt szybko uzyskany efekt znudzi im się i będą chciały zmienić swój wygląd. Wadą może być też ryzyko zakażenia groźnymi wirusami i bakteriami, jeżeli zabieg będzie wykonany z użyciem niesterylnego sprzętu. Takie ryzyko można jednak zminimalizować do zera, wybierając profesjonalny gabinet kosmetyczny.

Pacjentki mogą też obawiać się samej procedury nakładania makijażu permanentnego, gdyż często kojarzy im się ona z bólem. Warto jednak podkreślić, że cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a więc nie wiąże się z dolegliwościami bólowym. Podczas nakładania pigmentu można jednak odczuć lekki dyskomfort, jednak wiele zależy też od wrażliwości skóry w danym miejscu. Trzeba też pamiętać, że po zabiegu następuje obrzęk pigmentowy i dla niektórych problemem może być też niezbędna jego pielęgnacja. Obrzęk zazwyczaj ustępuje już po kilku dniach.

Dlaczego warto wykonać makijaż permanentny?

Znając zalety i wady makijażu permanentnego, można się zastawiać, czy faktycznie warto go wykonać? Przed podjęciem decyzji z pewnością należy przeanalizować wszystkie za oraz przeciw. Taki make-up jest z pewnością dla kobiet bardzo wygodnym rozwiązaniem. Ponadto, można dzięki niemu uzyskać znakomity wygląd, bez względu na porę, gdyż jest on odporny na warunki pogodowe.

Nie straszna mu woda, a więc nawet przebywając na basenie, możemy cieszyć się z nienagannego wyglądu i pięknego podkreślania oczu, ust czy brwi. Makijaż permanentny w wielu przypadkach jest dobrą propozycją. Mowa tutaj zwłaszcza o sportowcach, osobach z nieestetycznymi ubytkami wynikającymi z chorób czy kobietach niepełnosprawnych i niedowidzących.

To także opcja dla pań zapracowanych, niemających czasu na skrupulatne wykonywanie makijażu. Taki makijaż znacząca skraca czas poświęcany na codziennych przygotowaniach przed wyjściem do pracy. Oczywiście makijaż permanentny ma swoje wady, jednak przewagę osiągają korzyści, jakie ze sobą niesie.