Dobry czas na szukanie pomocy u psychologa jest wtedy, gdy czujesz się przytłoczony, nie możesz już poradzić sobie sam i jesteś zmotywowany do pracy z profesjonalistą, który może pomóc Ci przezwyciężyć problemy. Inne objawy obejmują doświadczanie ciężkich i uporczywych objawów, które zakłócają zdolność do funkcjonowania w pracy, domu, szkole lub w otoczeniu społecznym. 

Psychologowie pomagają, zapewniając psychoterapię, która jest również znana jako terapia rozmową. Psychoterapia najczęściej odbywa się indywidualnie, ale może również obejmować terapię grupową w zależności od zagadnień, nad którymi chcesz pracować. Konkretne techniki, których używają psychologowie, aby ci pomóc, zależą od ich orientacji teoretycznej – rodzaju terapii, do której są przeszkoleni.

Przygotowanie do pierwszej wizyty u psychologa

Psychologowie zapewniają również testy psychologiczne, aby uzyskać lepszy wgląd w bariery, które mogą uniemożliwiać osiągnięcie pełnego potencjału. Na przykład ktoś może szukać testów psychologicznych, aby ustalić, czy ma trudności w uczeniu się i skorzystałby z zakwaterowania w college’u. W kilku stanach psychologowie przepisują również leki, a także oferują psychoterapię i testy psychologiczne.

Co powiedzieć podczas pierwszego badania psychologicznego?

Przede wszystkim terapia to przestrzeń, w której możesz czuć się bezpiecznie, rozmawiając o tym, co masz na myśli. Jest to miejsce, w którym możesz porozmawiać o trudnych myślach i uczuciach, którymi w przeciwnym razie mógłbyś się bać dzielić z ludźmi wokół ciebie. To miejsce, w którym można poczuć się zrozumianym – a dla niektórych osób po raz pierwszy.

Uzyskanie obiektywnego punktu widzenia może pomóc rzucić światło na myśli lub zachowania, które cię powstrzymują – których w przeciwnym razie mógłbyś nie rozpoznać. Ale to również całkowicie normalne, że dostajesz się na terapię i tak naprawdę nie wiesz, o czym chcesz rozmawiać. Może czujesz, że coś jest „w górze”, ale nie możesz do końca położyć na tym palca. Twój terapeuta spotka się z tobą, gdziekolwiek jesteś, więc nigdy nie czuj się zmuszony do myślenia, że musisz wiedzieć, o czym chcesz rozmawiać podczas sesji. Wystarczy przejść przez drzwi terapeuty.

O co zapyta mnie mój psycholog podczas badania psychologicznego?

Podczas pierwszej sesji twój psycholog będzie chciał przede wszystkim zrozumieć trochę o tobie i o tym, co chciałbyś uzyskać z terapii. Przedstawią się również i wyjaśnią to, kim są i jak mogą wyglądać twoje sesje w przyszłości. Mogą zapytać cię, z czym zmagasz się w tej chwili i jak długo się tak czujesz.

W zależności od rodzaju terapii mogą zagłębić się nieco w twoją przeszłość i zapytać o twoją rodzinę i doświadczenia z wczesnego dzieciństwa. Ostatecznie, w tej pierwszej sesji, twój terapeuta chce zbudować obraz tego, jak doszedłeś do miejsca, w którym jesteś dzisiaj i co chcesz uzyskać z terapii. Umożliwi im to dostosowanie podejścia do tego, co będzie dla Ciebie najlepsze. Różne metody terapeutyczne radzą sobie z różnymi rzeczami, więc tak naprawdę chodzi o znalezienie podejścia, które przyniesie ci największe korzyści w twoich sesjach badania psychologicznego.

Główne pytania od psychologa

Twój psycholog będzie chciał dowiedzieć się więcej informacji o Tobie, dlatego też zada pytania takie jak:

  • „Czy możesz mi powiedzieć, co cię tu dzisiaj sprowadza?”
  • „Jak się dzisiaj czujesz?”
  • „W czym potrzebujesz pomocy?
  • „Co mogę zrobić, aby ci pomóc?”

Celem zadawania tych pytań jest lepsze wyobrażenie o twoich objawach i ich wpływie na twoje życie. Aby przygotować się do wizyty, pomocne może okazać się zapisanie niektórych objawów, aby lepiej odpowiedzieć na tego typu pytania. Twój niepokój związany z tą pierwszą wizytą może powodować, że zakładasz najgorsze lub myślisz, że leczenie będzie trudniejsze niż w rzeczywistości.

Na przykład możesz myśleć, że masz zbyt wiele problemów do rozwiązania. Jednak rzeczywistość jest taka, że twój terapeuta prawdopodobnie skupi się tylko na jednym lub dwóch problemach, na początek i przejdzie dalej. Przygotowanie się do pierwszej wizyty może pomóc w radzeniu sobie z lękiem i nerwowością.

3 aspekty dla podsumowania artykułu o pierwszym badania u psychologa

Najważniejsze kwestie odnoszące się do powyższego artykułu:

  1. Dobry czas na szukanie pomocy u psychologa jest wtedy, gdy czujesz się przytłoczony, nie możesz już poradzić sobie sam i jesteś zmotywowany do pracy z profesjonalistą, który może pomóc Ci przezwyciężyć problemy. Inne objawy obejmują doświadczanie ciężkich i uporczywych objawów, które zakłócają zdolność do funkcjonowania w pracy, domu, szkole lub w otoczeniu społecznym.
  2. Podczas pierwszej sesji twój psycholog będzie chciał przede wszystkim zrozumieć trochę o tobie i o tym, co chciałbyś uzyskać z terapii. Przedstawią się również i wyjaśnią to, kim są i jak mogą wyglądać twoje sesje w przyszłości. Mogą zapytać cię, z czym zmagasz się w tej chwili i jak długo się tak czujesz.
  3. Psychologowie pomagają, zapewniając psychoterapię, która jest również znana jako terapia rozmową. Psychoterapia najczęściej odbywa się indywidualnie, ale może również obejmować terapię grupową w zależności od zagadnień, nad którymi chcesz pracować. Konkretne techniki, których używają psychologowie, aby ci pomóc, zależą od ich orientacji teoretycznej – rodzaju terapii, do której są przeszkoleni.