Inteligentny dom, czyli tak zwany smart home to taki, który zasadniczo żyje swoim życiem. Urządzenia znajdujące się w budynku mają poprawiać jakość życia mieszkańców, ale również dbać o ich bezpieczeństwo czy zmniejszać koszty eksploatacji.

To, co jeszcze niedawno było symbolem zbytecznego luksusu, obecnie staje się elementem obowiązkowym w każdym nowoczesnym domostwie.

Podstawowa definicja smart home (inteligentnego domu)

Co oznacza inteligentny? Definicja podpowiada nam, iż człowiek inteligentny jest tym, który potrafi posługiwać się sprawnie poznawczymi czynnościami takimi jak choćby myślenie, reagowanie na zmiany, adaptacja do nich czy rozwiązywanie problemów. Jest to osoba potrafiąca bardzo dobrze korzystać ze swojej wiedzy oraz umiejętności w konkretnych sytuacjach. A co oznacza inteligentny odnośnie do domu? Inteligentny dom jest miejscem, w którym wszelkie mechanizmy oraz systemy idealnie ze sobą współgrają i wyręczają mieszkańców w różnych zadaniach – niejako przewidując ich potrzeby oczekiwania. Owa inteligencja opiera się oczywiście na zaawansowanych technologiach.

Jak działa inteligentny dom?

Inteligentny dom działa dzięki systemowi do zarządzania budynkiem. Takie rozwiązanie przeniesiono do domów prywatnych z przestrzeni biurowych. Jego pierwotną rolą było wsparcie działań proekologicznych. Obecnie technologia także sprzyja środowisku, niemniej jednak jej nadrzędnym celem pozostaje zwiększanie komfortu życia korzystających z niej użytkowników.

System inteligentnego domu, jest najprościej mówiąc, siecią czujników rozmieszczonych w obrębie całego domu, które podpina się do systemu centralnego zarządzania. Wspomniany system podejmuje różnego typu decyzje zupełnie samodzielnie, na przykład o włączeniu nawadniania trawnika, uchyleniu okien czy o uruchomieniu przeciwpożarowych zabezpieczeń. System ma za zadanie zareagować na wybrane sygnały, które będą do niego docierały i odpowiedzieć na nie właściwie zaprogramowanymi reakcjami.

O tym, jak bardzo zaawansowany jest to system, niech świadczy również to, iż ma on możliwość sterowania klimatyzacją na podstawie temperatury oraz wilgotności powietrza w pomieszczeniach lub przesyłania właścicielowi powiadomień na komórkę, kiedy podczas jego nieobecności wykryje ruch w domu.

System inteligentnego domu – jak działa?

W jaki sposób działa system inteligentnego domu? Obecne w nim funkcjonalności sprawiają, iż w wybranych przypadkach, będzie on mógł samodzielnie zareagować, przykładowo uruchamiając całość procedury awaryjnej po tym, jak wykryje ewentualny pożar. Niemniej jednak możliwości, jakie oferuje nam system inteligentnego domu, są dużo większe. Właściwie wybrane urządzenia mogą podnosić poziom bezpieczeństwa mieszkańców domu, jak również pomagać w redukowaniu kosztów oświetlenia czy ogrzewania.

Gadżety do smart home mogą też pomóc w zmniejszeniu ilości emitowanych zanieczyszczeń, co jest rezultatem opcji wygodnego zarządzania temperaturą i przykładowo jej czasowego obniżania. Centralka podłączona jest do sieci, a jeżeli w budynku nie ma jednostki centralnej, wówczas urządzenia będą pojedynczo reagowały na dane zmienne.

Najpopularniejsze rozwiązania w systemach inteligentnego domu

Rozwiązania obecne w systemie inteligentnego domu znacznie podnoszą nasz komfort życia codziennego. Jako najpopularniejsze jego funkcje można wymienić:

  • regulowanie poziomu temperatury,
  • sterowanie oświetleniem,
  • zarządzanie elektronicznymi urządzeniami, takimi jak, chociażby kamery monitoringu, wyłączanie i włączanie sprzętu RTV i AGD,
  • wysyłanie alarmów na temat nietypowych sytuacji,
  • symulowanie obecności mieszkańców domostwa dzięki włączaniu świateł, odtwarzaniu muzyki, czasowym podnoszeniu oraz spuszczaniu rolet,
  • podnoszenie rolet każdego dnia o identycznej godzinie.

Poza podstawowymi funkcjonalnościami, osoby użytkujące systemy do inteligentnego zarządzania domem, prześcigają się, wymyślając coraz nowsze i bardziej przydatne usprawnienia. Wśród tych zdecydowanie najbardziej kreatywnych należy wymienić:

  • przesyłanie wiadomości na skrzynkę elektroniczną z informacją odnośnie niskiego poziomu pH albo braku chloru w wodzie w basenie,
  • automatyczne napełnianie poidła albo miski dla zwierząt,
  • automatyczne nalewanie wody do wanny.

Jakie elementy mogą zostać zawarte w systemie inteligentnego domu?

Ilość elementów, które składają się na system do inteligentnego domu zależna, jest głównie od poziomu rozbudowy architektury. Wśród najbardziej rozpowszechnionych należy wymienić:

  • inteligentne ogrzewanie, wentylacja oraz klimatyzacja, za sprawą których można dokonywać zmian temperatury w pomieszczeniach, nawet, jeśli nie jesteśmy obecni w domu,
  • inteligentne gniazdka, które pozwalają na monitorowanie zużycia energii czy ustalanie harmonogramu wyłączania oraz włączania różnych urządzeń,
  • kominek z płaszczem wodnym,
  • inteligentne czujniki bezpieczeństwa, w których składzie znajdują się między innymi: czujniki ruchu i zalania, czujniki gazu i dymu,
  • systemy alarmowe,
  • kamery do monitoringu, które pozwalają na podgląd na żywo,
  • systemy audio, jak chociażby multiroom,
  • automatyzacja zraszania ogrodu i przydomowego trawnika,
  • systemy umożliwiające regulacje markiz oraz rolet,
  • inteligentne oświetlenie, które pozwala na zdalne dobranie natężenia światła.

Dlaczego warto mieć inteligentny dom?

Posiadając we własnym domu tego rodzaju technologię, można między innymi obniżać koszty użytkowania budynku, umilić czas spędzony w zaciszu domowym, zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, a jeżeli zainwestuje się w elastyczny system automatyki, można do w dowolny sposób rozbudowywać oraz dostosowywać do ciągle zmieniających się sposobów życia i wymogów. Co w tym przypadku jest ważne – nie musimy być z wykształcenia elektronikami, aby obsługiwać sprawnie ten system.

System do inteligentnego zarządzania domem zapewni nam

  • oszczędności – z punktu widzenia ekonomii właściwe skonfigurowanie instalacji do inteligentnego zarządzania domem ogranicza ilość zużywanego gazu i energii elektrycznej. Wyliczono, iż w domach jednorodzinnych oszczędności takich nośników energii mogą sięgać nawet poziomu 30%. Inteligentny system do zarządzania domem, prowadząc współprace z czujnikami ruchu, może za każdym razem zgasić światło po tym jak stwierdzi, iż w danym pomieszczeniu już nikogo nie ma. Zawsze po otworzeniu okna albo drzwi na tarasie, wyłączy klimatyzację oraz wentylację mechaniczną. Na czas wyjazdu do szkoły i pracy, snu, lub podczas dłuższego urlopu – obniży poziom temperatury w pomieszczeniach albo odłączy od sieci elektrycznej niepotrzebne urządzenia. Zapobiegnie także przykładowo marnowaniu wody, bowiem system do automatycznego nawadniania nie włączy się, jeśli niedawno padał deszcz,
  • wygoda oraz bezpieczeństwo – jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa najistotniejszym plusem inteligentnego domu, będzie efektywna praca, która wynika z opcji wymiany informacji między wszelkimi współpracującymi ze sobą elementami. Jeżeli wystąpią na zewnątrz albo wewnątrz budynku sytuacje potencjalnie niebezpieczne dla domowników, bezzwłocznie na nie zareaguje, wszczynając procedurę alarmową, zabezpieczającą i odstraszającą. Komfort użytkowania takiego systemu opiera się na zdalnym przeprowadzaniu za domowników wielu czynności o charakterze zarządzającym albo kontrolnym.

Ile kosztuje system do inteligentnego zarządzania domem?

Chociaż może się wydawać, iż jest to coś dostępnego tylko dla wybranych osób, tak naprawdę ceny systemów do inteligentnego zarządzania domem, każdego roku stają się coraz mniej zaporowe. Trudno będzie wskazać konkretną kwotę, gdyż system inteligentnego budynku nie stanowi pojedynczego, zdefiniowanego od początku do końca produktu, który znajdziemy na półce sklepowej.

System ten za każdym razem zostaje dobrany do potrzeb wybranych użytkowników. Może posiadać wyłącznie funkcje podstawowe, ale możemy też poszerzyć je o dodatkowe opcje wybrane według naszych preferencji. Znaczy to tyle, iż automatyka w budynku może równie dobrze kosztować nas kilkanaście albo kilkadziesiąt tysięcy złotych.