Utrzymanie dobrego zdrowia psychicznego to wyzwanie wielu ludzi we współczesnym i wymagającym świecie. Długie utrzymywanie się złej kondycji psychicznej może spowodować zachorowanie na depresję. Co zrobić żeby na nią nie zachorować? Podpowiadamy kilka wskazówek.

Wielu ludzi uważa, że bycie krytycznym wobec siebie działa motywująco. Niestety w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Ciągłe krytykowanie siebie powoduje brak zadowolenia oraz spełnienia z zrealizowanych zadań. Jak reaguje na to mózg? Długie tkwienie w poczuciu niezadowolenia sprawia, że nasz mózg odbiera pojawiającą się sytuację jako zagrożenie i reaguje pobudzeniem współczulnego układu nerwowego. W konsekwencji powoduje to wydzielanie hormonu stresu, a nasz organizm przyjmuje stan gotowości do walki. Ma również negatywny wpływ na wiele układów jak np. odpornościowy, pokarmowy oraz rozrodczy. Życie w bezustannym stresie ma bardzo zły wpływ na nasze zdrowie nie tylko psychiczne, ale także fizyczne. Osłabia się organizm, a wraz z tym stanem, zaczynają nam towarzyszyć częste infekcje, choroby, zmęczenie oraz różne dolegliwości.

Jak zapobiec pojawianiu się powyższych stanów? Jeśli ciągle siebie krytykujesz sam sobie szkodzisz. Zadbaj o siebie i stań się dla siebie najlepszym przyjacielem. Zmień sposób myślenia o sobie. Poniżej podpowiadamy kilka prostych technik, które jeśli zastosujesz w codziennym życiu z pewnością przyniosą pozytywne skutki.

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne. Bądź dla siebie dobry

Zacznij być dla siebie dobry. Zobaczysz, że taka postawa będzie znacząca i przełomowa w życiu. Co to jednak znaczy, być dla siebie dobrym i w jaki sposób stać się takim? Przede wszystkich pochwal siebie, za to co robisz dobrze. Zacznij zauważać więcej pozytywów w swoim życiu. Bądź zawsze dla siebie życzliwy, cierpliwy, akceptuj swoje błędy. Traktuj siebie priorytetowo.  Zacznij zauważać swoje potrzeby. Rozmawiaj sam ze sobą. Patrząc w lustro mów do siebie, że siebie kochasz. Po pewnym czasie zobaczysz, że zdecydowanie lepiej jest być swoim sojusznikiem niż wrogiem. Poczujesz się lepiej kiedy będziesz swoim przyjacielem i jednocześnie wsparciem dodającym dużo siły i motywacji. To działa! Dodając sobie mocy poprzez pozytywne myślenie zrealizujesz wiele pomysłów i osiągniesz najróżniejsze cele.

Regeneruj baterie. Zadbaj o czas na odpoczynek dla ciała i umysłu

Żyjemy w nieustannym pędzie za osiągnięciami, sukcesem, pieniędzmi oraz prestiżem. Z tego względu wielu ludzi ma mylne wyobrażenie na temat wartości życia. Ludzkość przepracowuje się w pogoni za dobrami materialnymi. Jednakże bezustanna praca przynosi krótkotrwałe korzyści i zdecydowanie bywa zdradliwa na dłuższą metę. Życie w ciągłym pośpiechu i pracy powoduje nieustanny stres. Z kolei ciągła obecność hormonów stresu w naszym ciele przynosi wiele negatywnych skutków ubocznych. Objawia się to w postaci spadku kreatywnego myślenia, umiejętności podejmowania decyzji, irytacji, zmęczenia, zniechęcenia, niecierpliwości, a także braku motywacji. Z tego względu bardzo ważny jest czas na regenerację i odpoczynek. Koniecznie trzeba o niego zadbać planując swoje tygodniowe zadania do zrealizowania.

Rozwijaj swoje talenty i wyjątkowe cechy

Rozwijanie talentów oraz pasji przynosi niebywałe spełnienie i poczucie sensu istnienia. Warto zwrócić uwagę na swoje wyjątkowe umiejętności oraz cechy. Może potrafisz bardzo dobrze gotować? Bądź masz dobry zmysł estetyczny i potrafisz aranżować wnętrza? Może pięknie rysujesz lub malujesz? A może potrafisz grać na jakimś instrumencie? Zastanów się nad rozwijaniem swoich umiejętności majsterkowania, fotografowania lub projektowania ubiorów. Pamiętaj jednak żeby nie porównywać swoich osiągnięć z listą osiągnięć innych osób. Takie zachowanie powoduje umniejszanie swojej wartości, a także czasami wywołuje uczucie zawiści. Kiedy zapominasz o swoich potrzebach, talentach i pasjach, wówczas zaczyna pojawiać się w tobie coraz więcej smutku oraz buntu w związku z powstałą sytuacją. Rób to co kochasz! Postaraj się codziennie zrobić coś zgodnego ze swoimi zainteresowaniami. W ten sposób staniesz się bardziej zrównoważonym, bogatszym wewnętrznie i spełnionym człowiekiem.

Dawaj sobie prezenty i pochwały

Nagradzaj siebie za zrealizowanie określonych celów i zadań. W gruncie rzeczy tylko ty wiesz jak dużo wysiłku włożyłeś w wykonanie określonego zadania. Bądź dla siebie dobry. Przyznawaj sobie prezenty za np. realizację zawodowego planu, wdrożenie nowego projektu, bycie odważnym w wymagającej sytuacji, pozbycie się lęku, rozwiązanie problemów, realizację trudnych zadań. Nagrodą dla siebie może być np. dobry obiad w ulubionej restauracji, słodka przekąska, aromatyczna kąpiel, spacer w pobliskim lesie, seans w kinie, nowa książka lub gadżet. Sprezentowany nowy kubek za osiągnięcie zadania z pewnością będzie codziennie przypominał, że potrafisz zrobić w życiu świetne rzeczy.

Szanuj swoje zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że duży wpływ na nasze samopoczucie ma to czym siebie karmimy. Wielu lekarzy i naukowców wielokrotnie podkreślało, że stan naszych jelit ma duży związek z naszym samopoczuciem i zdrowiem psychicznym. Z tego względu należy świadomie karmić swoje ciało. Zwracaj uwagę na wartościowe pożywienie, dzięki temu lepiej będą funkcjonowały twoje organy wewnętrzne. Dobre pożywienie będzie wpływać na lepszą jakość pracy, poprawę koncentracji, decyzyjność, konsekwencję w działaniu, dobry nastrój i przede wszystkim energię do życia.

Wybacz sobie swoje zaniedbania

Życie z ciągłym poczuciem winy wewnętrznie podcina skrzydła i odbiera moc do dalszego działania. Czy rzeczywiście cały czas chcesz użalać się nad sobą, mieć poczucie winy i poniżać siebie? Z pewnością tego typu zachowanie nie przynosi korzyści. Wybacz sobie błędy z przeszłości. Pamiętaj, że przeszłość była warunkowana inną rzeczywistością. Każdy z nas był wówczas inną osobą. Z dawnych porażek wyciągnij odpowiednie lekcje i wyrusz w dalszą drogę. Skoncentruj się na tym, aby budować wokół siebie zrozumienie, życzliwość i dobro. Życie masz tylko jedno, więc przeżyj je najpiękniej jak tylko potrafisz.