Szukasz pracy? Pierwszym krokiem, który wykonasz, powinno być stworzenie idealnego CV. Musisz pamiętać, że CV to pierwsze co widzi Twój potencjalny pracodawca. Dlatego dobrze by Twoje CV wyróżniało Cię spośród innych kandydatów i zawierało wszelkie niezbędne informacje na Twój temat. Perfekcyjne CV powinno być czytelne, przejrzyste i estetyczne. Nie może mieć za dużo ozdobników i być zbyt długie. Niektórzy twierdzą nawet, że nie powinno składać się z więcej niż jednej strony. Jeśli nie wiesz jak powinno wyglądać idealne CV i co powinno zawierać, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami.
Dane podstawowe oraz wykształcenie
Są rzeczy, których nie może zabraknąć w CV. Gdy planujesz stworzyć CV idealne nie możesz ominąć swoich danych, wykształcenia oraz swojego doświadczenia zawodowego. Tworząc CV zawsze zacznij od podania na samej górze swoich danych. Powinno się tam znaleźć imię i nazwisko, data urodzenia, numer telefonu oraz adres mailowy. Opcjonalnie możesz dodać również adres zamieszkania. Oprócz danych, na górze powinieneś umieścić również swoje zdjęcie. Dzięki temu pracodawca od razu będzie wiedział do kogo należy CV. Najlepiej sprawdzi się zdjęcie, na którym wyglądasz profesjonalnie. Taka fotografia zwiększa zaufanie już na wstępie. Czas przejść do wykształcenia. Powinieneś tam wpisać przede wszystkim studia, które odbyłeś. Ewentualnie możesz również dopisać szkołę średnią, jeśli się czymś wyróżnia. Na przykład warto wspomnieć jeśli byłeś w szkole dwujęzycznej. Unikaj dodawania wcześniejszych etapów edukacji. Rekrutera raczej nie interesuje do jakiej szkoły podstawowej uczęszczałeś. W wykształceniu warto podać wszystkie etapy edukacji na uczelni wyższej – licencjat, studia inżynierskie, studia magisterskie. Podajemy też lata, w których studiowaliśmy.
Doświadczenie zawodowe i dodatkowe umiejętności
Jedną z najważniejszych sekcji w CV jest doświadczenie zawodowe. To właśnie na ten fragment największą uwagę będzie zwracał Twój potencjalny pracodawca. Dlatego dobrze jest opisać swoje doświadczenie dość szczegółowo. Opisując każdą poprzednią pracę, warto jest wspomnieć o obowiązkach, które się wykonywało na danym stanowisku. Szczególnie jeśli są to obowiązki, które miałyby Cię dotyczyć w pracy, do której aplikujesz. W doświadczeniu zawodowym możesz również pochwalić się swoimi sukcesami zawodowymi. Każda pozycja w tej części powinna zawierać nazwę firmy i stanowisko, a także okres w jakim tam pracowałeś. Zostaje nam jeszcze jedna, bardzo ważna sekcja w CV, czyli dodatkowe umiejętności. Ten opis powinien być krótszy niż opis Twojego doświadczenia zawodowego. Tę sekcję możesz podzielić na umiejętności miękkie i twarde. To w tej części powinieneś opisać swoją znajomość języków obcych i wszystkie inne zdolności, przydatne w pracy o którą się ubiegasz. Możesz również dodać sekcję zainteresowania, jeśli posiadasz takie, które by Cię wyróżniały na tle innych. Każde CV powinno kończyć się aktualną klauzulą dotyczącą przetwarzania danych. Bez tego potencjalny pracodawca może nie przyjąć Twojego CV.