W Twoim domu pojawił się szczeniak? To zawsze ogromna radość i niesamowite doświadczenia. Ale niesie to również ze sobą wiele wyzwań. Od tej chwili jesteś odpowiedzialny za wychowanie swojego nowego pupila. Jednym z wyzwań z którymi muszą zmierzyć się nowi właściciele, jest nauczenie swojego psa załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz. Nie jest to zadanie łatwe, ale z odpowiednią cierpliwością, konsekwencją i metodami szkoleniowymi można to osiągnąć. W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci nauczyć szczeniaka załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz.

Od czego zacząć?

Musisz liczyć się z tym, że szczeniak, który z Tobą zamieszkał nie ma jeszcze wyrobionego nawyku wołania, kiedy chce się załatwić. Oznacza to, że na początku z pewnością będzie załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne w domu. Musisz zaopatrzyć się w specjalne podkłady, które uchronią Cię przed zniszczeniem podłogi. Unikaj wchodzenia pieska na kanapę, czy łóżko, ponieważ może to skończyć się praniem tych mebli. Szkolenie szczeniaka powinno rozpocząć się już od pierwszego dnia, w którym pojawił się w domu. Po każdym posiłku, po wypiciu wody lub po dłuższej drzemce, zabierz swojego psa na zewnątrz i czekaj aż się załatwi. Jeśli Twój szczeniak załatwi się na dworze, pochwal go i nagradzaj smakołykiem lub pochwałą w formie głaskania. To pozwoli mu zrozumieć, że załatwianie się na zewnątrz jest dla niego pożądane. Musisz wykazać się dużą cierpliwością. Ważne jest, żeby nie wracać do domu zaraz po tym, jak piesek się załatwi. Takie praktyki mogą spowodować, że pies będzie myślał, że powrót do domu jest karą za załatwienie się na trawniku.

Co jeszcze możesz zrobić?

Ponieważ szczeniak powinien wychodzić na spacer po każdym posiłku, dobrze jest ustalić harmonogram karmienia. Piesek nie powinien mieć stałego dostępu do jedzenia, a posiłki powinien dostawać o określonych porach. Dzięki temu będziesz w stanie przewidzieć kiedy będzie potrzebował wyjść. Szczeniaki powinny dostawać jedzenie przynajmniej 3 razy dziennie, w małych porcjach. Kolejnym krokiem jest określenie miejsca, w którym Twój pies będzie załatwiał się na dworze. Wybierz miejsce, które będzie dla niego wygodne i bezpieczne. Unikaj miejsc, gdzie jest dużo ruchu lub w pobliżu miejsc, w których jest dużo ludzi. Wszystkie bodźce zewnętrzne będą rozpraszać psiaka. Upewnij się również, że wybrane miejsce jest łatwo dostępne dla Ciebie i Twojego psa. Polecamy wychodzić w miejsca z dużą ilością trawy i drzew. Oczywiście musisz pamiętać, że masz obowiązek sprzątać po psie. A co karaniem psa za załatwienie się w domu? Pod żadnym pozorem nie powinieneś na niego krzyczeć, bić go, czy stosować innych tego typu praktyk. Jeśli szczeniakowi zdarzy się zrobić siku na podłogę, zaraz po tym wyprowadź go na zewnątrz. W ten sposób u psa będą działać skojarzenia. Jeśli żadna z metod nie pomaga, możesz skonsultować się z behawiorystą, który podpowie, co jeszcze możesz zrobić.