Witaminy to substancje, które każdy z nas powinien dostarczać organizmowi za pomocą diety i suplementacji. Jak się jednak okazuje, witaminy znajdziemy także w używanych na co dzień kosmetykach. Jedną z ważniejszych witamin dla naszej skóry jest witamina E. Ma wiele właściwości kosmetycznych, które pozytywnie wpływają na naszą cerę i włosy. Jest jednym z bardziej pożądanych składników produktów kosmetycznych. W tym artykule przedstawiamy Wam jakie właściwości kosmetyczne posiada witamina E.

Działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne

Jedną z najważniejszych właściwości witaminy E jest jej silne działanie antyoksydacyjne. Chroni ona skórę i włosy przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Powstają one w wyniku procesów metabolicznych organizmu oraz wpływu szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia środowiska. Dzięki temu witamina E zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry i utracie blasku włosów. Hamuje procesy powstawania zmarszczek. Witamina E ma również właściwości przeciwzapalne, co sprawia, że jest ona skutecznym środkiem w walce z trądzikiem oraz innymi stanami zapalnymi skóry. Działając przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia skóry i przyspiesza proces gojenia się ran. Widocznie poprawia wygląd skóry.

Nawilżanie, poprawa elastyczności i ochrona skóry

Witamina E ma zdolność do wiązania wody, co sprawia, że doskonale nawilża skórę i włosy. Dzięki temu kosmetyki zawierające witaminę E doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry suchej, szorstkiej i podrażnionej Działają doskonale także w przypadku nadmiernie przesuszonych włosów. Kolejną ważną właściwością kosmetyczną witaminy E jest jej zdolność do poprawy elastyczności skóry. Witamina E działa bowiem na poziomie kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Dzięki temu kosmetyki zawierające tę witaminę pomagają w utrzymaniu jędrności skóry oraz zapobiegają powstawaniu zmarszczek. Witamina E może również pomóc w ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Działając antyoksydacyjnie, chroni skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promieniowanie UV oraz zmniejsza ryzyko powstawania zmian skórnych i przebarwień.