Istnieje pięć różnych gatunków chomików często trzymanych jako zwierzęta domowe: Roborovski, syryjski, karłowaty Campbell, chiński i zimowy biały rosyjski chomik karłowaty. Chomiki syryjskie powinny być trzymane w odosobnieniu, ponieważ dorosłe osobniki walczą, natomiast chomiki karłowate mogą być trzymane w parach lub grupach wyłącznie z samicami.

Chomiki lubią świeże owoce i warzywa, a także lubią zakopywać swoje jedzenie. Podawaj im mniejsze porcje, aby zminimalizować ilość pozostawioną do rozkładu i codziennie usuwaj niezjedzony pokarm. Kojce dla chomików powinny być czyszczone co tydzień, aby utrzymać zdrowe środowisko. Czy wiesz, że…? Chomiki mogą mieć do 24 dzieci naraz!

Osiedlenie się nowego chomika – o czym należy pamiętać?

 1. Pozwól im przyzwyczaić się do klatki

Kiedy po raz pierwszy zabierzesz swojego chomika do domu, daj mu dzień lub dwa na przyzwyczajenie się do nowego otoczenia bez przeszkód, ale regularnie sprawdzaj, czy zachowuje się normalnie i czy ma wszystko, czego potrzebuje.

 1. Pomóż chomikowi przyzwyczaić się do Ciebie

Zacznij mówić cicho do swojego zwierzaka, aby przyzwyczaił się do Twojego głosu. Następnym krokiem jest wprowadzenie ręki do klatki i być może zaoferowanie smakołyku. Z czasem twoje zwierzę może wspiąć się na twoją rękę, ale bądź cierpliwy.

Ważne jest, abyś regularnie zajmował się swoim chomikiem, aby zbudować jego zaufanie i utrzymać z nim więź, ale na początku rób to tylko przez kilka minut. Jeśli Twój chomik jest wyraźnie zdenerwowany, nie zajmuj się nim, gdyż może ugryźć.

 1. Postępowanie z nowym chomikiem

Opieka nad chomikiem nie jest trudna, ale przede wszystkim nie można go drażnić i stresować. Nigdy nie budzić chomika gwałtownie, aby się nim zająć – może to przestraszyć zwierzę i może ono zareagować ugryzieniem. Najlepiej zajmować się chomikiem wczesnym wieczorem, kiedy jest naturalnie obudzony.

Trzymaj chomika nad stołem lub blisko podłogi, na wypadek gdyby wypadł Ci z rąk. Dzieci powinny być ściśle nadzorowane przez osobę dorosłą podczas obsługi chomika. Chomik powinien być zawsze traktowany delikatnie i cierpliwie, aby nauczył się, że nie jesteś dla niego zagrożeniem.

Lista zakupów dla chomika

Chomiki potrzebują dużo miejsca do biegania i zabawy, a rzeczywista powierzchnia podłogi w klatce jest dla tego ważna. Ogólnie rzecz biorąc, wiele klatek sprzedawanych dla chomików jest zbyt małych. Celuj w minimum 24 cale na 12 cali i co najmniej 12 cali wysokości.

Inne rzeczy będą obejmować:

 • zabawki;
 • tunele;
 • trociny;
 • miska na wodę;
 • miska na jedzenie;
 • butelka na wodę;
 • pokarm na bazie granulatu;
 • podściółka;
 • podściółka do gniazdowania;
 • kula lub koło dla chomika.

Jak to jest mieć chomika domowego?

Chomiki są doskonałymi artystami w ucieczce, więc warto sprawdzić, czy nie ma dziur w ścianach i deskach podłogowych, jeśli zamierzasz pozwolić chomikowi na swobodne poruszanie się.

Tunele, kule dla chomików i koła są świetnym urozmaiceniem dla chomików. Te przedmioty można kupić online lub w lokalnym sklepie zoologicznym.

Wystarczająco duże pomieszczenie – opieka nad chomikiem

Jest to powszechny stereotyp, że skoro chomiki są małe, to powinny żyć w małych klatkach. Jest to bardzo nieprawdziwe. Małe klatki nie zapewniają wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić odpowiedniej wielkości koło, skóry i tunele, umożliwić grzebanie i inne podstawowe potrzeby.

Chomiki to bardzo aktywne zwierzęta, więc gdy nie mają zapewnionej wystarczającej przestrzeni, powszechnie wykazują oznaki stresu. Może to obejmować gryzienie prętów, ciągłe próby ucieczki i wykazywanie agresywności. Aby uniknąć tego stresu, zalecam dać chomikowi co najmniej 1m2 nieprzerwanej przestrzeni podłogowej, ale więcej jest zawsze lepiej! Opieka nad chomikiem to również zadbanie o przestrzeń dla tego zwierzaka!

Odpowiednio głęboka ściółka

Chomiki to „naturalne nory”, dlatego w naturze budują głębokie tunele i zagrzebują się pod ziemią. Ważne jest, abyśmy zawsze dawali im taką możliwość, aby mogły działać zgodnie ze swoimi naturalnymi instynktami. Zalecam zapewnienie co najmniej 8″ lub więcej ściółki na jednym końcu pomieszczenia, co daje im „głęboki koniec”. Jak zawsze, więcej jest zawsze zalecane. Zapewnienie wystarczająco głębokiej ściółki pozwoli im na odtworzenie tego, co robią w środowisku naturalnym.

Opieka nad chomikiem – czyszczenie pomieszczenia

Jeśli chomik posiada pomieszczenie o odpowiedniej wielkości, może to ułatwić proces czyszczenia. Nigdy nie zaleca się całkowitego opróżniania i wymiany ściółki w pomieszczeniu, ale „czyszczenie punktowe”.

Oznacza to usuwanie i wymianę ściółki z miejsc, w których chomik robi siusiu/kupę, ale inne czyste miejsca pozostawiamy w spokoju. Chomiki mają tendencję do wybierania określonych miejsc do załatwiania się, więc czyszczenie tych miejsc jest najważniejsze. Opróżniając całe pomieszczenie, usuwa się ich zapach i powoduje stres.