Współcześnie obserwuje się pewnego rodzaju trend propagowania używania kosmetyków z filtrem SPF. W obliczu zmieniającego się klimatu coraz częściej słyszy się, zwłaszcza latem, o tym, aby pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry.

Jest to jednak praktyka uprawiana od lat przez profesjonalnych dermatologów. Dlaczego to takie ważne, jakie korzyści płyną z właściwej pielęgnacji i jak efektywnie nosić na co dzień filtr SPF – tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

SPF – sposób na wiecznie młodą skórę?

I chociaż proces starzenia się skóry, pojawiające się zmarszczki i przebarwienia są naturalnym efektem mijającego czasu, to wiele badań dowodzi, że stosowanie filtra SPF znacznie opóźnia niepożądane efekty.

Dlaczego tak jest? Warto wiedzieć, że eksponowanie skóry na działanie promieni słonecznych, częste opalanie się bez odpowiedniej ochrony znacznie pogarsza stan włókien kolagenowych, przez co drastycznie zmniejsza się jędrność i gładkość. Być może właśnie dlatego kobiety z minionych wieków stosowały nakrycia głowy, np. kapelusze z dużymi rondami, parasolki przeciwsłoneczne i dzięki temu skóra długo zachowywała zdrowy i młody wygląd. Dzisiaj jednak o wiele prostszym i efektywniejszym sposobem są różnorodne kremy z filtrami.

Niezbędny element profilaktyki raka skóry

Kosmetyki z filtrem SPF to jednak nie tylko sposób na opóźnianie procesu starzenia się, ale również niebagatelna część zapobiegania nowotworów. Alarmujące statystyki przekonują, że z roku na rok rośnie ilość wykrywanych przypadków raka skóry, dermatolodzy jednak przekonują, że stosowanie filtrów jest niezawodnym narzędziem w zmniejszaniu ryzyka zachorowania.

Eliminując bezpośrednią ekspozycję na słońce, znacznie redukuje się negatywny wpływ tego czynnika na organizm. Dlatego też krem z filtrem przeciwsłonecznym powinien być w każdej torebce i w każdym plecaku zabieranym ze sobą na letnie spacery, wycieczki i podróże, tak samo, jak butelka z wodą. Jak stosować go, aby dawał najlepsze efekty?

Kiedy trzeba aplikować filtr przeciwsłoneczny?

Lekarze podkreślają, że kosmetyków z filtrem warto używać właściwie przez cały rok, na odsłonięte partie ciała, a szczególnie w obszarze twarzy. W przypadku pory wiosenno-letniej, kiedy częściej odsłonięte są również nogi i ramiona, należy zadbać o regularne używanie kremów lub mleczek. Jednak największe niebezpieczeństwo jest oczywiście w trakcie najdotkliwszych upałów.

Wtedy też warto kilkukrotnie aplikować warstwę kosmetyku, aby odpowiednio ochronić skórę przed niepożądanymi promieniami. Wiele osób sugeruje, aby zabierać ze sobą na spacer lub wycieczkę odpowiedni pędzel specjalnie przeznaczony do nakładania kremu z filtrem, dzięki czemu emulsja zostanie równomiernie rozprowadzona na skórze. Ułatwi to również delikatne opalanie się w taki sposób, aby opalenizna wyglądała estetycznie. Używanie takich kosmetyków może jednak sprawiać problemy paniom używającym makijażu. Jak sobie z tym radzić?

Jak wykonać makijaż, używając kosmetyków z SPF?

Makijażyści doskonale zdają sobie sprawę, że wykonanie makijażu letniego może być nie lada wyzwaniem. Wiedzą też, że kobiety nierzadko zastanawiają się, kiedy najlepiej aplikować kremy z SPF – przed warstwą podkładu czy może na koniec makijażu? Profesjonaliści przekonują jednak, że warstwę kosmetyku działającego przeciwsłonecznie należy nałożyć na samym początku procesu malowania, aby mógł on właściwie ochronić skórę. Dopiero później, po dokładnym wklepaniu w skórę, można podjąć dalsze kroki.

Warto wyposażyć się również w podkład z filtrem ochronnym, który dopełni odpowiedniej ochrony i pielęgnacji. W tym momencie należy również rozwiać popularny mit, mówiący o tym, że kremy z filtrem SPF mają tendencję do zamykania porów i są powodem gorszego wyglądu skóry. Współczesne kosmetyki bezpośrednio przeznaczone do twarzy zostały zaprojektowane tak, aby móc chronić skórę i zapewnić jej nienaganny wygląd. Wybierając produkty, warto najpierw przetestować je i wybrać te o lekkiej konsystencji i szybko się wchłaniające.

Kosmetyki z filtrem SPF – kilka słów na podsumowanie

Kosmetyki z filtrem SPF to zarówno efektywny, jak i efektowny sposób na zdrową i pięknie wyglądającą skórę. Warto zainwestować w nie, lecz nie tylko na wakacyjny wyjazd, ale do stosowania na co dzień, aby móc cieszyć się niezawodną ochroną. Regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych spowolni proces starzenia skóry i ochroni ją przed czynnikami rakotwórczymi.