Naturalne jest, że martwisz się, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko zgrzyta zębami we śnie. Nazywa się to bruksizmem sennym, a badania szacują, że od 6% do prawie 50% dzieci doświadcza burksizmu właśnie w porze nocnej. Uważa się, że bruksizm jest bardziej powszechny w dzieciństwie i może rozpocząć się, gdy tylko zęby wyrosną.

Zgrzytanie lub zaciskanie zębów może być mimowolną reakcją na stres i niepokój. Podczas snu dorośli i dzieci mogą angażować się w zgrzytanie zębami, nie będąc w pełni świadomi, że to robią. Bruksizm nie jest uważany za niebezpieczny sam w sobie, ale ciągłe zgrzytanie lub zaciskanie zębów może z czasem powodować ból szczęki i uszkodzenie zębów.

Dlaczego dzieci zgrzytają zębami?

Bruksizm u dzieci prawdopodobnie występuje z powodu kombinacji czynników psychologicznych, genetycznych i czynników środowiskowych. Badania wykazały również, że dzieci płci męskiej są bardziej narażone na bruksizm, chociaż należy przeprowadzić więcej badań, aby to potwierdzić. Stres wydaje się być ściśle związany z bruksizmem sennym, chociaż potrzebne są dalsze badania, aby to ustalić. Jedno z badań małych dzieci wykazało, że ci, którzy stanęli w obliczu stresujących wydarzeń, byli bardziej narażeni na bruksizm senny.

Dla dzieci w wieku szkolnym bruksizm może być sposobem radzenia sobie ze stresem związanym z pracą domową, obowiązkami domowymi i uzyskiwaniem dobrych ocen. Wraz ze stresem i lękiem bruksizm wydaje się występować częściej u dzieci z pewnymi innymi schorzeniami, takimi jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) lub migreny. Bruksizm idzie również w parze z zaburzeniami snu, w tym parasomnią, chrapaniem i zaburzeniami oddychania związanymi ze snem. Trudno jednak powiedzieć, czy są one przyczyną, czy skutkiem zgrzytania zębami w nocy.

Skutki zgrzytania zębami u dzieci

Zgrzytanie zębami należy traktować jako poważny stan o krótko- i długoterminowych konsekwencjach. W krótkim okresie Twoje dziecko może cierpieć na poranne bóle głowy lub ból w uszach i wokół nich, spowodowany ciśnieniem zaciskającej się szczęki przez całą noc.

Ponadto szkliwo zębów Twojego dziecka może się zużywać i powodować bolesne żucie lub wrażliwe zęby. Istnieją również pewne długoterminowe skutki, które zaczynają się rozwijać, jeśli bruksizm utrzymuje się. Pierwszym z tych efektów jest znaczne uszkodzenie zębów w wyniku ciągłego ścierania przez długi okres czasu. Poza zużyciem szkliwa zębów dziecka, zęby dziecka mogą się odpryskiwać, spłaszczać lub pękać z powodu zgrzytania.

Zabiegi zgrzytania zębami u dzieci

Istnieje kilka opcji leczenia dla dzieci z poważnym zgrzytaniem zębami. Szczególnie w przypadku dzieci rodzice powinni rozważyć wszelkie opcje niezbędne do ochrony zdrowia ich dziecka. Przed samodzielnym poszukiwaniem leczenia zawsze skonsultuj się ze swoim dentystą, który może zalecić rozwiązanie specyficzne dla bruksizmu Twojego dziecka lub sporadycznego zgrzytania zębami.

Twój dentysta może również zalecić opcje opieki stomatologicznej dla zębów szlifowanych. Pierwszą opcją jest leczenie stomatologiczne – dentysta uformuje ochraniacz na usta, aby dziecko mogło nosić je podczas snu. Rodzice powinni jednak mieć świadomość, że ta opcja jest tylko tymczasowym rozwiązaniem problemu zgrzytania zębami.

W przypadku stresu i zaburzeń lękowych rodzice będą musieli szukać opcji leczenia tych problemów osobno. Drugą opcją są zmiany wzorców zachowań. Istnieje kilka kluczowych nawyków, których jeśli unikniesz, pomogą twojemu dziecku przestać zgrzytać zębami. Najpierw usuń wszelkie pokarmy i napoje, które zawierają kofeinę. Kofeina może znaleźć się obecnie w wielu przetworzonych produktach spożywczych i napojach, a wyeliminowanie tych źródeł stymulanta pomoże obniżyć poziom stresu u dziecka.

Jak powstrzymać dzieci przez zgrzytaniem zębami?

Jeśli Twój maluch zgrzyta zębami, może być to związane ze stresem lub lękiem, podjęcie skoordynowanego wysiłku, aby takie zachowanie zatrzymać, może często przynieść odwrotny skutek i spowodować, że będą to robić częściej jako sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Warto w takiej sytuacji zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Spróbuj znaleźć źródło zgrzytania zębami swojego dziecka. Jeśli jest to coś oczywistego, takiego jak alergie, które utrudniają oddychanie z nosa, radzenie sobie z alergiami znacznie pomoże zatrzymać zgrzytanie zębami we śnie. Jeśli nie możesz wskazać przyczyny, porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Może jest ono zestresowane testem lub dokuczaniem w szkole. Gdy już wiesz, co jest tego przyczyną, Ty i Twoje dziecko możecie wspólnie pracować nad rozwiązaniem danego problemu
  • Stres i zgrzytanie zębami idą w parze. Jeśli Twoje dziecko jest niespokojne i zestresowane, pomóż mu znaleźć sposoby radzenia sobie z tym. Rzeczy takie jak joga dla dzieci, mówienie o problemach, ustalanie priorytetów zadań szkolnych, aby nie były przytłoczone i ćwiczenie głębokiego oddychania, mogą pomóc zmniejszyć stres twojego dziecka. Jeśli to konieczne, skontaktuj się z profesjonalistą w celu uzyskania wsparcia