Okres letni to czas odpoczynku od edukacji i od pracy. W tej porze roku bardzo często wybieramy dłuższe urlopy by odpocząć i zrelaksować się, z dala od stresu i zmęczenia codziennym życie.

Ludzie zazwyczaj albo decydują się zostać w domu, ewentualnie w bliskim otoczeniu, albo też wyjeżdżają w góry czy nad morze. Równie często postanawiamy jednak spędzić nasze wakacje za granicą. W tym artykule opisano przygotowanie do wyjazdu do Turcji.

Co warto wiedzieć przed wakacjami w Turcji?

Jednym z najczęściej obieranych kierunków przez turystów, jest ciesząca się ogromną popularnością Turcja. Przede wszystkim kraj ten kusi zwiedzających niezwykle urokliwymi miejscami ale również cudownym śródziemnomorskim klimatem. Jeżeli marzymy o wypoczynku na słońcu, opalaniu się i świetnej pogodzie to cały letni sezon jest idealnym czasem na tego typu wycieczkę. Należy jednak brać pod uwagę że w miesiącach takich jak lipiec i sierpień, temperatura potrafi sięgać nawet w okolice 40 stopni celsjusza.

Jeśli zaś chodzi o samo przygotowanie do podróży do Turcji, to powinniśmy wszystko planować z wyprzedzeniem oraz rozwagą. Należy brać pod uwagę szereg czynników takich jak:

 • natłok turystów;
 • wysokie temperatury;
 • wypadki i różne zdarzenia losowe.

Jak przygotować się do wyjazdu?

Przede wszystkim zależy to od kwestii, czy są to nasze pierwsze wakacje za granicą albo czy może regularnie odwiedzamy inne kraje niż Polska? W pierwszym przypadku przed wyjazdem mamy do wykonania szereg czynności.

Na początku, zdecydowanie warto zapoznać się z krajem który chcemy odwiedzić. Samo czytanie opisów może być jednak niewystarczające i tu z pomocą przychodzi nam Internet. Możemy zobaczyć zdjęcia lub nagrania, co bardzo pomoże nam ocenić, czy dane miejsca i atrakcje są warte naszej uwagi. w przypadku podróży z biurem turystycznym mamy nieco mniejszy wpływ na plan zwiedzania, jednak jeśli wybieramy się tam na własną rękę to warto dobrze rozplanować trasę oraz obiekty które odwiedzimy. W kolejnym kroku wybieramy ofertę z biura podróży. Zazwyczaj są to przystępne cenowo plany które oferują całą masę atrakcji oraz przygotowują wszystko za nas.

Podczas wyjazdu do Turcji potrzebujemy odpowiednich dokumentów

Są to paszport oraz dowód osobisty. Warto nadmienić że Turcja nie należy do Unii Europejskiej. Wiąże się to z potrzebą wykupienia ubezpieczenia ( co zazwyczaj wlicza się w pakiet biura podróży) z powodu niezwykle wysokich kosztów leczenia.

Na terenie kraju nie obowiązuje ubezpieczenie Europejskie czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Warto również nadmienić ze 1 czerwca 2022 roku zostały zniesione obostrzenia COVID-19 w związku z wyjazdami na tereny Turcji.

10 najciekawszych miejsc, które trzeba zobaczyć w Turcji

 1. Stambuł – miasto z bogatą kulturą, często mylone ze stolicą Turcji;
 2. Ankara – rzeczywista stolica kraju;
 3. Kapadocja – magiczne miejsce;
 4. Ölüdeniz – niesamowita Błękitna Laguna;
 5. Pamukkale – białe tarasy;
 6. Antalya – miasto żyjące w wakacje;
 7. Efez – skarbnica starożytnych zabytków;
 8. Patara Beach – rozległa plaża dla turystów;
 9. Marmaris – miasto portowe;
 10. Side – kameralne miasto, ruiny i ogromny kawał historii Turcji.

Kiedy najlepiej jechać do Turcji?

Dobrym pomysłem jest też wybranie odpowiedniej pory na wyjazd. Jeżeli nam się nie śpieszy i mamy taką możliwość to zdecydowanie warto wybrać się do większości krajów w okolicach września/października. Powodów jest wiele.

Głównymi są niższe ceny, mniejsza liczba turystów, niższe temperatury ale nadal ciepłe oraz znacznie większy komfort przebywania w takich miejscach. Większość atrakcji nadal jest dostępna dzięki czemu zaoszczędzimy nie tylko czas ale i pieniądze. Co do kosztów to najwyższe ceny spotkamy w typowych centrach turystycznych. Jeśli więc wyjeżdżamy samodzielnie to warto wybrać miasta nieco oddalone od głównych miejsc turystycznych. Jednak trzeba też zaznajomić się z obszarami na które nie wolno się wybierać. Pełne wytyczne znajdują się w biurach podróżny jednak ogólnie nie wolno udawać się na wschód Turcji z powodu zagrożenia atakami terrorystycznymi i działaniami wojennymi.

Podsumowując, kraj ten cieszy się świetną opinią, pięknymi widokami i niskimi cenami, jednak podróż musi być odpowiednio zorganizowana i zaplanowana. Musimy upewnić się jakich miejsc trzeba unikać, zapewnić sobie ubezpieczenie z powodu wysokich kosztów leczenia, oraz brać pod uwagę zdarzenia losowe. Pamiętajmy o zwykłej ostrożności i zdrowym rozsądku.