Aparaty USG (ultrasonograficzne) służą do wykonywania badań diagnostycznych pozwalających na ocenę stanu narządów wewnętrznych, tkanek i układów organizmu. Podczas badania USG lekarz wysyła fale ultradźwiękowe przez skórę pacjenta, a następnie odbiera odbite fale, dzięki czemu uzyskuje obrazy wewnętrznych narządów i tkanek.

Firma Siemens jest jednym z cenionych producentów aparatów USG, oferując szeroką gamę urządzeń tego typu. Jednym z ich flagowych modeli jest aparat USG Acuson, uważany za jedno z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń na rynku. Aparat USG Acuson Siemens wyposażony jest w innowacyjne technologie, takie jak PureWave, zapewniającą wysokiej jakości obrazowanie tkanek miękkich oraz XTDrive, umożliwiającą uzyskanie obrazów o wysokiej rozdzielczości.

Aparat Acuson przeznaczony jest do wykonywania szerokiego zakresu badań ultrasonograficznych, takich jak USG jamy brzusznej czy USG układu krążenia. Może być również używany w diagnostyce ginekologicznej i neonatologicznej. Ze względu na swoje zaawansowane funkcje i wysoką jakość obrazowania, urządzenie USG Acuson jest ceniony przez lekarzy i specjalistów na całym świecie.

Jak wygląda badanie USG?

Ultrasonografia to metoda badania obrazowego, w której wykorzystuje się falę dźwiękową o wysokiej częstotliwości niewidoczną dla ludzkiego oka. Sprzęt do ultrasonografii składa się z głowicy wysyłającej fale dźwiękowe do ciała pacjenta i odbierającej je po odbiciu od różnych tkanek i narządów. Podczas badania lekarz lub technik przesuwa głowicę nad obszarem ciała, który ma zostać zbadał. Fale dźwiękowe są wysyłane przez skórę pacjenta i odbijane od narządów wewnętrznych, a następnie odebrane przez głowicę i przetworzone przez komputer, tworząc obraz narządów wewnętrznych pacjenta na ekranie monitora.

Ultrasonografia jest bezbolesna i w pełni bezpieczna dla pacjentów w każdym wieku. Metoda ta jest szczególnie przydatna do badania narządów wewnętrznych, jak wątroba, płuca i narządy płciowe, ponieważ pozwala na oglądanie ich bez konieczności przeprowadzania zabiegów chirurgicznych.

Z jaką częstotliwością można robić USG?

To, jak często wykonuje się ultrasonografię, zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, które określa lekarz prowadzący. USG robione pacjentce w ciąży w celu jej monitorowania, może być wykonywane kilka razy w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Natomiast w przypadku USG jamy brzusznej czy tarczycy, może być zalecone wykonanie badania raz lub kilka razy w roku, w celu profilaktycznego monitorowania stanu tych narządów.