Kiedy jesteśmy wyspani, nasz organizm zdecydowanie lepiej funkcjonuje. Jest nam łatwiej się skupić i jesteśmy zdecydowanie bardziej wydajni w pracy. Zdrowy sen poprawia także naszą kondycję i samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, żeby materac, na którym śpimy był naprawdę dobrej jakości. O ile ramę łóżka możemy kupić w naprawdę niskiej cenie, o tyle na materacu nie warto oszczędzać. Musimy pamiętać, że wygodny materac to też ulga dla naszego kręgosłupa. Dlatego jeśli planujecie wymianę materaca, powinniście skorzystać z pomocy osób, które się na tym znają. Specjalnie dla Was zapytaliśmy ekspertów na co zwrócić uwagę, wybierając materac do sypialni!

Jakie wypełnienie materaca będzie najlepsze?

W każdym sklepie z materacami do sypialni, znajdziemy kilka rodzajów materacy, ze względu na ich wypełnienie. W tym momencie prym wiodą materace piankowe i materace sprężynowe. Dobór wypełnienia materaca to tak naprawdę kwestia bardzo indywidualna. Jeśli nie macie jeszcze określonych preferencji, powinniście przed zakupem wypróbować obydwa rodzaje. Najlepiej udać się do sklepu i na chwilę położyć się na każdym z dostępnych materacy. Dzięki temu będziecie wiedzieć, które wypełnienie bardziej Wam odpowiada. Materace piankowe mniej ważą i powinny idealnie dopasowywać się do Waszego ciała. Materace sprężynowe, chociaż mogą być mniej wygodne, mogą okazać się bardziej wytrzymałe i trwalsze. Najważniejsze jest jednak, żeby nie próbować oszczędzać i wybrać materac jak najlepszej jakości, nieważne, jakie będzie miał wypełnienie.

Na co zwrócić uwagę wybierając materac?

Kiedy podejmujemy decyzję, jaki materac do sypialni kupić, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Podstawowym kryterium wyboru jest twardość materaca. Możemy zdecydować się na materac miękki, średnio twardy i twardy. I chociaż może Wam się wydawać, że to jedynie kwestia preferencji, to tak naprawdę twardość materaca powinna być dobrana do naszej wagi. Jeśli ważymy mniej niż 80 kg powinniśmy kupić materac o twardości H2. Jeśli nie przekraczamy 100 kg, jednak waga pokazuje więcej niż 80 kg odpowiednia będzie twardość H3. Wszyscy ważący powyżej 100kg najlepiej będą wysypiać się na materacu o twardości H4. Co istotne, jeśli śpimy nieruchomo przez całą noc możemy kupić twardy materac, jeśli jednak często zmieniamy pozycje, lepszy będzie dla nas ten bardziej miękki. Jednak zawsze przed zakupem polecamy udanie się do sklepu, rozmowę ze specjalistą i samodzielne przetestowanie kilku modeli.