Żyjemy w ciągłym biegu. Jesteśmy cały czas zajęci i mamy mnóstwo na głowie. To powoduje, że nie mamy nawet chwili na relaks i wyciszenie. Dlatego wciąż jesteśmy zestresowani. Jednak długotrwały stres może mieć niezwykle negatywny wpływ na nasz organizm. Dlatego to takie ważne, żeby wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie ze stresem.

Czym właściwie jest stres?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Stres to fizjologiczna reakcja naszego organizmu, na niektóre sytuacje. Pojawia się w momencie przytłoczenia, wystraszenia, czy też poczucia zagrożenia. Możemy go podzielić na trzy rodzaje: stres ostry, chroniczny i traumatyczny. Każdy z nich ma inne przyczyny i objawia się w inny sposób. Stres ostry pojawia się w momencie nagłego zagrożenia. Podobnie stres traumatyczny, ale w tym przypadku chodzi konkretnie o zagrożenie zdrowia lub życia. Stres chroniczny natomiast to reakcja organizmu na długotrwałą ekspozycję na różnego rodzaju bodźce. Główne objawy stresu to ciągłe zmęczenie, zaburzenia snu, przyspieszone tętno i podniesione ciśnienie, natłok myśli, bóle głowy, napięcia mięśniowe, a także problemy z koncentracją i wahania emocji. Długotrwała ekspozycja na stres może bardzo niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu. Może prowadzić do problemów z sercem, ciśnieniem, a nawet do depresji. Dlatego dobrze jest znać sposoby, dzięki którym możemy obniżyć poziom stresu w organizmie.

Sposoby na obniżenie poziomu stresu w organizmie

Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na obniżenie poziomu stresu. Przede wszystkim w miarę możliwości powinniśmy odciąć od siebie negatywne bodźce. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Bardzo ważna jest również odpowiednia dieta i dbałość o zdrowy sen. Gdy źle się odżywiamy i nie wysypiamy się jesteśmy zdecydowanie bardziej podatni na bodźce stresowe. Równie ważna jest odpowiednia dawka aktywności fizycznej, która pozwala rozładować nieprzyjemne napięcie. Doskonałym sposobem na stres może być przebywanie ze swoimi bliskimi. Czasami nawet krótka rozmowa pozwala obniżyć poziom stresu w organizmie. Co ciekawe, badania naukowe pokazują, że przebywanie wśród zwierząt również obniża poziom stresu. Równie skuteczne są relaksacyjne kąpiele, joga i medytacja.