Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia w sprawie przemytu narkotyków w Hiszpanii, przez Polskę, do Szwecji. Służby zatrzymały do tej pory 12 osób, którym postawiono już zarzuty. Za popełnione przestępstwa grozi podejrzanym do 15 lat pozbawienia wolności. Oskarżeni w swoim procederze korzystali z dość pomysłowego sposobu przemytu – pakunki z narkotykami umieszczali w sprzętach AGD, między innymi w lodówkach.

Kilkuletnie śledztwo

Wniosek oskarżenia złożony przez prokuraturę jest podsumowaniem kilkuletniego śledztwa. Centralne Biuro Śledcze Policji pierwsze czynności w sprawie podjęło już w połowie 2020 roku. Wówczas to funkcjonariusze CBŚ zatrzymali 2 osoby, które odbierały przesyłki z Hiszpanii. W przejętych paczkach znaleziono około 32 kg marihuany i haszyszu. Kolejny sukces odnotowano w styczniu 2021 roku. Wówczas to służby szwedzkie znalazły na promie kilka lodówek wypełnionych narkotykami. Tym razem były to łącznie 113 kg narkotyków; zatrzymano jedna osobę. Akcja udała się dzięki dokładnym informacjom przekazanym przez polską policję. Natomiast kolejne dwa zatrzymania miały miejsce w lutym 2021 i lutym 2022 roku. Łącznie przejęto wówczas około 100 kg gotowych narkotyków oraz sprzęt do ich wytwarzania. Ostatnie zatrzymanie miało miejsce w kwietniu. Zatrzymano kolejnych 2 podejrzanych. W akcji wykorzystano śmigłowiec policyjny i zespół antyterrorystów.

Zarzuty dla grupy przestępczej

W wyniku wspólnego śledztwa CBŚ i prokuratury udało się ustalić, iż międzynarodowa grupa przestępcza od kilku lat trudniła się przemycaniem narkotyków przez Polskę. W procederze przestępcy wykorzystywali dwa sposoby transportu. Po pierwsze, używali sprzętu AGD, w którym chowali zapakowane narkotyki. Natomiast drugi sposób to wykorzystanie zwykłych paczek kurierskich. Najprawdopodobniej w ten sposób przemycili ponad 400 kg narkotyków. Jednakże teraz przyjdzie podejrzanym odpowiedzieć za popełnione przestępstwa. Jak wiadomo mają postawione zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu znacznej ilości narkotyków. Grozi im łącznie do 15 lat więzienia.