Rosnące ceny związane z inflacją, niedoborem zatrudnienia i spowolnieniem łańcucha dostaw uderzają w branżę turystyczną, a dodatkowo – stłumiony popyt na podróże powoduje, że ceny osiągają szczyty.

Planowanie wakacji jest dodatkowo utrudnione zwłaszcza wtedy gdy wiesz, że masz ograniczony budżet. Nie pozwól, aby problemy finansowe powstrzymały Cię przed podróżowaniem. Oto kilka sposobów na tanie podróżowanie, które pomogą Ci poznać świat z ograniczoną pulą posiadanych na podróż pieniędzy.

Kup elastyczny bilet na pociąg

Podróżowanie pociągiem to bez wątpienia jeden z najtańszych sposobów przemieszczania się. Dostępne są bilety kolejowe, które zapewniają oszczędność i elastyczność podczas podróży. Zainwestuj w popularną ofertę biletu z jedną taryfą, która jest obowiązująca we wszystkich liniach kolejowych ujętych w danej ofercie.

Zasady oferty są często bardzo atrakcyjne – cena za bilet zazwyczaj jest niższa wtedy, gdy pokonujesz większą ilość kilometrów na swojej trasie. Takie bilety mają dłuższy termin ważności – dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale również czas poświęcony na kupowanie biletu w kasie na każdym przystanku swojej wycieczki.

Rozważ podróż autobusem

Jeśli szukasz równie taniego sposobu przemieszczania się, możesz rozważyć podróż autobusem. Jeśli Twoja podróż skupia się głównie na przesiadkach po mieście i dotyczy jednego regionu, podróż autobusem może być najlepszym sposobem na tanie podróżowanie. Wykorzystaj popularne platformy internetowe służące do wyszukiwania i rezerwacji korzystnych cenowo połączeń autobusowych.

Korzystaj z tanich linii lotniczych i ofert last minute

Czy można tanio podróżować samolotami? Oczywiście – latanie tanią linią lotniczą to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na lotach i znacznie tańsze podróżowanie. Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji umożliwiających wyszukiwanie tanich połączeń lotniczych i wcześniejszą rezerwację lotów po niższych stawkach. Tak, zrezygnujesz z komfortu i przestrzeni podczas lotu większością tanich linii lotniczych, ale wiele z nich pracowało nad poprawą jakości obsługi klienta, więc na pewno warto spróbować.

Istnieją także oferty lotów last minute, ale zazwyczaj ceny są niższe, jeśli planujesz je z dużym wyprzedzeniem. W miarę zapełniania się lotów ceny pozostałych miejsc mogą czasami wzrosnąć. Gdy masz już na uwadze daty podróży i miejsce docelowe, zacznij szukać ofert, aby znaleźć tanie loty, kiedy tylko możesz. Aby podróżować tanio, należy unikać lotów w weekendy i święta, ponieważ opłata za pośpiech turystów jest zazwyczaj wysoka. Spróbuj podróżować tylko z bagażem podręcznym, ponieważ może to również zaoszczędzić znaczną kwotę.

Zastanów się nad wynajęciem samochodu

Gdy planujesz samochodową wycieczkę objazdową – aby podróżować taniej rozważ opcję wynajęcia samochodu, która pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze wydane na paliwo oraz te związane z eksploatacją pojazdu podczas długiej podróży. Takie usługi najmu samochodu są dostępne w wielu zagranicznych krajach.

Niech zdecyduje za Ciebie aplikacja

Istnieją różne aplikacje podróżne, dzięki którym podróżowanie jest obecnie znacznie tańsze. Pomagają zaplanować dzień na podstawie bezpłatnych wydarzeń i ofert. Dzięki tym aplikacjom możesz cieszyć się najlepszymi ofertami i pomysłami na spędzenie czasu wolnego w wybranych miastach.

Odwiedzaj miejsca poza sezonem, aby uzyskać tańsze oferty

Jednym z najlepszych pomysłów jest rezerwacja podróży poza sezonem największego ruchu turystycznego. Najlepszy czas na podróżowanie to wiosna (od końca marca do końca maja) lub jesień (od końca września do końca października).

Są to sezony tzw. niskie – przed i po lecie, w których temperatura jest jeszcze łagodna i umożliwia spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Aby cieszyć się najlepszą ofertą, zaleca się wizytę poza sezonem, czyli od grudnia do lutego. Gdy temperatury spadają, spada liczba turystów. Dlatego lepiej przyjechać w tym sezonie, aby uzyskać tańsze oferty na noclegi np. w hostelach i hotelach.

Wybierz się na wycieczkę rowerową

Jeśli już sporządziłeś listę miejsc do samodzielnego podróżowania, możesz spróbować wybrać się na wycieczkę rowerową. Jazda na rowerze pozwala zaoszczędzić koszty przeznaczone na transport.

Spróbuj wynająć pokój w domu

Wynajęcie pokoju w czyimś mieszkaniu lub domu może pomóc zaoszczędzić podróżnym nawet 50% ich pieniędzy w porównaniu z wynajmem pokoju w hotelu. Zaoszczędzisz na podstawowej cenie pokoju, a także uzyskasz dodatkowy dostęp do kuchni i łazienki.

Podróżuj mądrze

Twój cel podróży ma również wpływ na to, ile wydasz na podróż – ta do popularnych miejsc i atrakcji turystycznych będzie kosztować znacznie więcej. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze szukaj miejsc zlokalizowanych na uboczu, poza głównym ruchem turystycznym. Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz trzymać się swojego budżetu, a jednocześnie unikniesz tłumów.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na podróżowanie i zwiedzanie świata bez konieczności przeznaczania znacznej ilości pieniędzy. Możesz oszczędzać w swoich podróżach, nie tracąc przy tym dobrych doświadczeń! Dokładnie zaplanuj, ile środków pieniężnych chcesz wydać na swoją podróż. Trzymaj się tego planu, aby jak najlepiej ją wykorzystać i czuć się komfortowo pod kątem finansowym.