Łazienki w blokach charakteryzują się w większości przypadkach niewielkim metrażem. To z kolei dostarcza nam wielu problemów podczas urządzania tych pomieszczeń. Na szczęście, istnieje wiele funkcjonalnych rozwiązań, dzięki którym możemy optycznie powiększyć posiadaną przestrzeń.

Małe i ciemne wnętrza są niezwykle trudne w aranżacji. A takie niestety są łazienki w mieszkaniach w blokach. Zamontowanie tam podstawowych sprzętów może przysporzyć nam niemałe problemy. A gdzie miejsce na wygląd i estetykę? Choć zadanie jest naprawdę trudne to nie oznacza, że jest poza naszym zasięgiem. Wręcz przeciwnie! Przy odpowiednim planowaniu i zaangażowaniu możemy urządzić łazienkę, która nas samych może pozytywnie zaskoczyć.

Podstawą podczas urządzania niewielkich pomieszczeń jest przestrzeganie zasad. Podstawą są oczywiście kolory. Wybieramy je często na samym wstępie – naszą uwagę powinny przykuć jedynie jasne barwy. Ciemne czy wzorzyste powierzchnie sprawią, iż nasza łazienka będzie jeszcze bardziej ponura. Szczególnie nie powinnyśmy wybierać takich rozwiązań, kiedy wnętrze nie posiada okna, a więc naturalnego źródła światła. Posiadając niewielki metraż należy zwracać uwagę na biel czy delikatne odcienie szarości. Ciekawą opcją są także pastele. Kolejną praktyką w takich przypadkach jest zakup lustra. To trik stosowany bardzo często. Nie ma w tym jednak nic dziwnego – potrafi ono najlepiej powiększyć optycznie łazienkę. Musimy mieć również świadomość, że zanim zabierzemy się za takie sprawy, musimy dokładnie wymierzyć daną przestrzeń. Jest to niezwykle ważne, ponieważ różnica nawet kilku centymetrów potrafi zaburzyć funkcjonalność pomieszczenia. Niestety w tym przypadku częściej będziemy kierować się liczbami, niżeli własnymi upodobaniami. Ograniczona przestrzeń daje nam mniej możliwości, ale to nie oznacza, że końcowy efekt nie będzie się nam podobał. Powtórzmy to jeszcze raz – przestrzegając podstawowych zasad możemy stworzyć łazienkę swoich marzeń, nawet jeśli jest to łazienka w bloku.

 

Wyposażenie do łazienki w bloku

W małych łazienkach najczęściej spotkamy prysznic niżeli wannę. Faktycznie, takie rozwiązanie jest praktyczniejsze. Poza tym warto zwrócić uwagę, że do naszej dyspozycji są coraz popularniejsze prysznice bez brodzika. To opcja o wiele „lżejsza” od standardowej oferty. Potrafią również optycznie powiększyć metraż, gdyż w wielu przypadkach wizualnie wtapiają się w tło. Jak jednak odprowadzana jest w nich woda? Otóż montowany jest odpływ liniowy. Zdajemy sobie jednak sprawę, że są osoby, które nie wyobrażają sobie łazienki bez wanny. W takiej sytuacji warto rozważyć połączenie wanny z prysznicem, kupując parawan nawannowy. Dzięki temu zyskujemy rozwiązanie 2w1, w którym każdy z domowników będzie usatysfakcjonowany.

Podstawowym elementem jest również umywalka. W przypadku małych łazienek najczęściej wybór pada na umywalki narożne, gdyż zajmują one najmniej miejsca. Nie wszystkim przypadają one jednak do gustu. Alternatywą są umywalki prostokątne. Te idealnie sprawdzają się na każdej przestrzeni. Jeśli dopiero zamierzamy ją kupić warto rozważyć tę z dopasowaną szafką pod umywalkę. Zyskamy dodatkowe miejsce na przechowywanie niezbędnych przedmiotów.

Kolejnym sprzętem, który również pojawia się w łazience jest pralka. Za najmniejsze uznawane są te ładowane od góry. Jednakże warto rozważyć tu zakup tradycyjnej pralki. Dlaczego? Otóż znajdziemy je również w mniejszych rozmiarach. Poza tym, pozwalają nam one na zagospodarowanie przestrzeni nad nimi. W przypadku małych łazienek takie rozwiązanie jest niezwykle cenne.

Triki aranżacyjne dla łazienki w bloku, o których warto wiedzieć

Wymieniliśmy wszystkie najważniejsze sprzęty, które muszą pojawić się w każdej łazience. Teraz czas na triki, dzięki którym owe pomieszczenie wyda się większe i wygodniejsze. Zacznijmy od płytek, które najczęściej wybieramy podczas remontu. Jeśli chodzi o ściany to warto rozważać białe lub te o delikatnych odcieniach. Na nieco więcej możemy pozwolić sobie podczas wyboru płytek na podłogę. Ku zdziwieniu wielu osób, sprawdzić się tu może mozaika, ale… Warunkiem jest zakup fugi w tym samym odcieniu. Najlepszym wyborem są mimo wszystko duże kafelki.

Podstawowym elementem wystroju każdej łazienki, a już w szczególności charakteryzującej się niewielką powierzchnią, jest lustro. To ono sprawia, że całe wnętrze powiększa się optycznie. O ile mamy taką możliwość, możemy zdecydować się nawet na dwa lustra. Chcąc uzyskać podobny efekt możemy zakupić fototapetę z efektem 3D. Wybierając odpowiedni wzór, np. zdjęcie okna, możemy uzyskać wrażenie głębi.

Wiele czasu zajmie nam również kwestia oświetlenia łazienki. Zadanie to jest faktycznie jednym z najtrudniejszych. Doskonale zdajemy sobie bowiem sprawę, że większości tych pomieszczeń nie posiada okna. Zastosowanie jedynie górnej lampy może nam nie wystarczyć. Biorąc pod uwagę, że mamy tu do czynienia z kilkoma strefami, należy podejść do tego tematu bardziej szczegółowo. Dlatego prócz wspomnianej już lampy, warto zainwestować w oświetlenie nad lustrem. W tym przypadku niezależnie od pory dnia, takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie. Dobrze byłoby rozważyć także zakup lampy lub ledów nad wanną lub prysznicem. W każdym z tych przypadków możemy znacząco ułatwić sobie poruszanie się po łazience.

Podsumowanie

Urządzenie małej łazienki to dla większości z nas nie lada wyzwanie. Nie dziwi fakt, że wiele osób podczas remontu zastanawia się „jak urządzić małą łazienkę w bloku?”. Mając do dyspozycji niewielki metraż nasze możliwości są dość ograniczone. Rozwiązaniem jest stosowanie się do powyższych zasad. Dzięki nim każdy z nas może funkcjonalnie zaaranżować łazienkę bez pomocy profesjonalistów. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy zainwestować w zakup lepszych sprzętów do łazienki. Jedno jest pewne – poświęcając swój czas na dobranie odpowiednich elementów wyposażenia możemy zyskać funkcjonalną łazienkę, która równocześnie oczaruje nas swoim wyglądem.