Jako rodzice chcemy zapewnić naszemu dziecko wszystko co najlepsze do codziennego życia, ale również i rozwoju. Jedną z ważniejszych rzeczy, na której warto skupić się jest stworzenie własnej przestrzeni dla pociechy.

Odpowiednie zaaranżowanie miejsce oraz skompletowanie niezbędnego wyposażenia jest kluczowe w kreowaniu pokoju dla dziecka.

Aranżacja pokoju, a zainteresowania dziecka

Aranżacja pokoju dla dziecka nie jest wcale prostym zadaniem i wymaga wiele wysiłku ze strony rodziców. Pierwszym z ważniejszych aspektów, którymi należy się kierować są zainteresowania malucha. To właśnie na bazie rzeczy, które lubi dziecko trzeba dobierać elementy wyposażenia. Dla wszystkich małych artystów, którzy lubią malować warto zdecydować się na pomalowanie ścian za pomocą specjalnej farby, po której można rysować przy wykorzystaniu kredy. Takie rozwiązanie na pewno zadowoli naszą pociechę. Świetnym dodatkiem będzie także tablica, która również daje sporo możliwości dla małego artysty.

Małe dzieci często fascynują się zwierzętami. Zastosowanie motywu ze zwierzakami jest także dość proste. W tym przypadku sprawdzą się przede wszystkim wszelkiego rodzaju futrzane dywaniki, które mają przypominać egzotyczną dżungle. Klimatu dodadzą też duże zdjęcia, plakaty zwierząt umieszczone na ścianach.

Dla małych fanów motoryzacji też na pewno znajdzie się kilka ciekawych rozwiązań. Zdecydowanym numerem 1 jest łóżko w kształcie samochodu wyścigowego. Maluch w takim łóżku na pewno będzie spokojnie przesypiać całą noc, a w dodatku taki gadżet z pewnością będzie świetnie prezentować się w pokoju.

W przypadku dziewczynek, łózko z baldachimem będzie idealnym wyborem sprawiając, że mała księżniczka faktycznie tak się poczuje jakby nią była. Ponadto ciekawym rozwiązaniem jest tipi- namiot inspirowany ciepłymi krajami. Dzięki niemu pomieszczeniu będzie bardziej ciepłe, przyjazne i przytulne.

Inne istotne elementy

Zainteresowania małego dziecka są najlepszym punktem wyjściowym do stworzenia idealnego pokoju dla malucha. Jednakże jedynie obrzucanie wszędzie gdzie możliwe kolejnych zabawek nie będzie wyglądać dobrze, a wręcz odwrotnie. Warto więc wziąć na poprawkę kilka innych istotnych elementów, które są nie mniej ważne od zainteresowań naszej pociechy.

Dobór odpowiedniego koloru w pokoju dziecka będzie odpowiadać nie tylko za klimat tam panujący, ale również i nastrój naszego malucha. Kolory wpływają nie tylko na to co widzimy bezpośrednio, ale również na wyobraźnie, rozwój czy naukę dziecka. Nie może czuć się ono przytłoczone we własnym pomieszczeniu. Najlepszym wyborem będą barwy jasne, pastelowe. Zadbać należy także o odpowiednie oświetlenie pokoju, które wpływa na codzienne funkcjonowanie naszego dziecka.

Jak zostało wspomniane zbyt duża ilość zabawek, elementów w pokoju czy kolorów będzie negatywnie wpływać na całościowy odbiór. Warto postawić więc na minimalizm.

Przestrzeń i wybór mebli

Kolejnym z aspektów do rozważenia jest przestrzeń w pokoju, której nie może być zbyt mało. Jak zostało wspomniane pokój dla dziecka nie może być zagracony nadmierną ilością zabawek czy mebli. Nie warto wstawiać przy tym dużej kanapy czy sofy, które są po prostu bezużyteczne. Niezbędne jest zachowanie możliwie jak największej przestrzeni, która przyda się w trakcie wspólnych zabaw.

Wybór mebli również jest bardzo ważny. Dla większości zalecany jest zakup wyposażenia z kolekcji dziecięcych, które mają domyślnie zapewnić bezpieczeństwo maluchowi. Jednakże w przypadku nieco bardziej doświadczonych rodziców można wstawić normalne meble. Wysokie elementy należy odpowiednio przytwierdzić do ściany, dzięki czemu dziecko ich nie obali.

Odpowiednie zorganizowanie przestrzeni jest kluczowe by zawsze w pokoju panował porządek. Dobrym sposobem jest wybór różnego rodzaju pojemników na zabawki, co pozwoli przechowywać je w jednym miejscu. Wielkość uzależniona jest od ilości zabawek, które dziecko posiada. Jednakże nie warto kupować ich za dużo. Lepszym sposobem jest użytkowanie kilku, a częstsze ich wymienianie. Dzięki temu dziecko nie będzie znudzone.

Praktyczne porady podczas aranżacji pokoju dziecka

Aranżując pokój dla dziecka warto zastosować się do kilku porad:

  1. Meble znajdujące się w pokoju malucha muszą być jak najbardziej funkcjonalne. Warto więc wyposażyć się m.in. w otwierane pufy, komody z licznymi szafkami czy wiszące półki. Te wszystkie elementy pozwolą przechowywać większość rzeczy dziecka, przy zachowaniu porządku.
  2. Wyposażenie pokoju dziecka w nietypowe dodatki zachęcą go do zabawy i nauki. Ciekawym wyborem będą hamaki, huśtawki czy też namioty.
  3. Należy także zadbać o podłogę w pokoju dziecięcym. Jest ona szczególnie narażona na uszkodzenia, dlatego warto wybierać panele winylowe, które charakteryzują się dużą odpornością.
  4. Łóżeczko dziecka nie powinno stać w okolicy okna, ani przy kaloryferze. Należy zadbać o ciszę i spokój malucha, umieszczając łóżeczko w zacisznym miejscu.
  5. Świetnym uzupełnieniem dla aranżacji są wszelkiego rodzaju dywany oraz koce, które nadają ciepła pomieszczeniu.

Podsumowanie wpisu o urządzaniu pokoju dziecka

Reasumując, szukając sposobów na aranżację pokoju dla dziecka warto zastanowić się nad tym co lubi. Zainteresowania malucha powinny być motywem przewodnim, na którym warto się skupić. Ponadto ważne jest zachowanie przestrzeni i porządku. Nie bez znaczenia są również kolory, którymi otaczamy nasze dziecko. Pociechy należy otaczać jasnymi, pastelowymi barwami, które pozytywnie wpływają na rozwój pociechy.