Jeśli zdecydowałeś się założyć własną firmę i sprzedawać produkty, które sam wykonałeś lub zamierzasz kupić w hurtowni, powinieneś rozważyć otwarcie sklepu internetowego. Może to być dobry sposób na zarabianie pieniędzy, ale tylko wtedy, gdy odpowiednio wypromujesz swoją markę. Choć nie istnieje magiczna recepta na skuteczną promocję sklepu internetowego, istnieją pewne niezbędne kroki, które każdy właściciel sklepu internetowego musi podjąć, aby zwiększyć popularność swojej witryny. W tym artykule omówimy te działania i doradzimy, jaka strategia może okazać się najlepsza dla Twojej firmy.

Zdefiniuj grupę docelową dla Twojego sklepu internetowego

Po podjęciu decyzji o rodzaju sprzedawanych produktów należy określić grupę docelową dla sklepu internetowego. Grupa docelowa powinna być grupą osób, które prawdopodobnie będą kupować Twoje produkty. Określenie cech tej grupy odbiorców pomoże Ci zdecydować, jakiego rodzaju reklam lub strategii marketingowych możesz użyć.

Oto kilka przykładów:

 • młodzi dorośli, którzy interesują się modą i kosmetykami,
 • rodzice szukający prezentów dla swoich dzieci,
 • osoby o specyficznych zainteresowaniach (np. komiksami).

Przeprowadź badania rynku przed promocją swoich produktów

Promowanie sklepu internetowego to coś więcej niż tylko zachęcanie ludzi do odwiedzin. Musisz zrozumieć, co jest ważne dla Twoich odbiorców, a następnie stworzyć strategię promocji, która będzie odpowiadać tym potrzebom.

Jednym z najlepszych sposobów jest przeprowadzenie badań rynkowych. Pomoże to:

 • zdefiniować grupę docelową,
 • zrozumieć ich potrzeby i sposób, w jaki znajdują informacje o produktach i usługach takich jak Twoje,
 • zrozumieć, czym się kierują (np. cena, jakość, dostępność)
 • ocenić konkurencję (kto to jest? Co robi?).

Zbuduj własną stronę internetową lub wybierz platformę sprzedaży online

Decydując się na wybór platformy sprzedaży online, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Chcesz mieć platformę, która jest:

 • łatwa w obsłudze i intuicyjna,
 • bezpieczna,
 • wystarczająco wytrzymała, aby rozwijać się wraz z rozwojem firmy.

Najlepszym sposobem na określenie właściwej strony internetowej lub rozwiązania eCommerce dla Twojej firmy jest rozważenie swoich potrzeb i porównanie ich z funkcjami różnych platform.

Poświęć wystarczająco dużo czasu na pracę nad wyglądem strony

Wygląd Twojej strony internetowej jest bardzo ważny, aby użytkownicy zaufali Twojemu sklepowi. Powinna być prosta i łatwa w nawigacji, spójna na wszystkich platformach i responsywna, co oznacza, że wygląda dobrze bez względu na rozmiar ekranu. Projekt witryny powinien być czytelny, łatwy w nawigacji i umożliwiać szybkie znalezienie informacji.

Zoptymalizuj proces zakupu i napisz opisy produktów

Kluczem do skłonienia ludzi do zakupu na Twojej stronie jest usprawnienie procesu zakupu. Obejmuje to:

Dokładne opisanie produktu. Oprócz standardowego opisu produktu warto dodać film pokazujący produkt w akcji lub referencje klientów.  Dedykowana sekcja FAQ może również pomóc w udzieleniu odpowiedzi na pytania klientów przed zakupem.

Oferowanie bezpłatnej wysyłki, zwrotu i wymiany w ciągu 30 dni od daty zakupu; pełnego zwrotu pieniędzy, jeśli klient nie jest zadowolony z zakupu; i/lub gwarancji, lub rękojmi na każdy sprzedawany produkt (np. „100% gwarancji zwrotu pieniędzy”).

Dodaj wszystkie metody płatności popularne wśród Twojej grupy docelowej

 1. Akceptacja wszystkich głównych kart kredytowych
 2. Akceptacja wszystkich głównych kryptowalut
 3. Akceptacja wszystkich głównych metod płatności popularnych wśród Twojej grupy docelowej
 4. Odroczona płatność;
 5. Zakupy na raty.

Stwórz bloga dla swojego sklepu internetowego

Blog to doskonały sposób na promocję sklepu internetowego. Blogi dostarczają wartościowych treści dla klientów, ale także stanowią miejsce, w którym możesz pokazać się jako ekspert w swojej branży. Możesz dzielić się poradami i wskazówkami dotyczącymi zakupów online, przedstawiać oferty specjalne, które są dostępne wyłącznie na Twojej stronie, a nawet pisać recenzje produktów, które pomogą kupującym zdecydować, które z nich są dla nich odpowiednie.

Jeśli chcesz zwiększyć ruch na swoim blogu, upewnij się, że jest on dobrze zoptymalizowany, aby pojawiał się na szczycie wyników wyszukiwania, gdy ludzie szukają informacji na podobne tematy. Jeśli nie stać Cię na profesjonalne usługi SEO, w sieci dostępnych jest wiele darmowych narzędzi, które pomogą poprawić wydajność meta tagów i zagęszczenie słów kluczowych w witrynie, tak aby osiągała ona lepsze wyniki w wyszukiwanych Google. Po zoptymalizowaniu wszystkich tych obszarów (które zostały szczegółowo omówione tutaj), zacznij koncentrować się na zarabianiu pieniędzy na blogowaniu – i nie bój się! Nawet jeśli to nie jest coś

Wykorzystaj media społecznościowe do promocji swojego sklepu

Media społecznościowe to świetny sposób na dotarcie do klientów, budowanie świadomości marki, zdobywanie zaufania klientów i budowanie z nimi relacji.

Posiadanie profilu na Instagramie oraz Facebooku to dzisiaj niemal rzecz niezbędna. Szczególnie Instagram oferuje wielkie możliwości dla kont biznesowych. Aktywność i sumienne prowadzenie swojego profilu mogą zostać docenione przez algorytmy. Wystarczy się wpasować w trendy na platformie i używać najlepszych hasztagów na Instagramie.

Szybko możemy skrócić drogę na sam szczyt zasięgów na Instagramie poprzez zakup lajków, followersów czy nawet wyświetleń na Instagramie. Wiele platform na polskim rynku oferuje takie rozwiązania.

Zainwestuj w Google AdWords dla e-commerce

Google AdWords to najlepszy sposób na promocję sklepu internetowego. Jest to proste i skuteczne narzędzie, które pomoże Ci zwiększyć sprzedaż i dotrzeć do większej liczby klientów. Oto kilka sposobów, w jakie Google AdWords może Ci pomóc:

 • kierowanie ruchu na Twoją stronę internetową
 • testowanie nowych produktów lub słów kluczowych na małą skalę, bez konieczności wydawania tysięcy dolarów na tradycyjną reklamę.

Tani model płatności za kliknięcie w Google AdWords ułatwia rozpoczęcie działalności sprzedawcom z ograniczonym budżetem. Płacisz tylko wtedy, gdy ktoś kliknie reklamę lub odwiedzi Twoją witrynę po jej kliknięciu – nie musisz płacić za każde wrażenie (lub „odsłonę”), inaczej niż w przypadku innych form reklamy cyfrowej, takich jak reklamy na Facebooku czy kampanie e-mail marketingowe.

Podsumowanie

Promocja jest jednym z kluczowych czynników decydujących o sukcesie sklepu internetowego. Aby mieć pewność, że działania reklamowe odniosą sukces, należy poznać swoją grupę docelową, przeprowadzić badania rynku i wybrać odpowiednie kanały dotarcia do odbiorców. Po zakończeniu tych działań wystarczy już tylko optymalizować strategię i wprowadzać odpowiednie korekty.