Wielkimi krokami zbliżamy się do zimy, która jest szczególnie trudnym czasem dla osób bezdomnych przebywających w Polsce. W kraju co prawda są noclegownie, ale nie wszyscy bezdomni chcą z nich korzystać ze względu na surowy regulamin, czy ryzyko kradzieży. W Toruniu znaleziono nowy sposób pomocy bezdomnym. Po raz pierwszy w Polsce pojawiło się igloo dla bezdomnych.

Jak wygląda i co daje igloo dla bezdomnych?

Igloo kojarzy się z charakterystycznym małym domkiem z lodu. Tego typu zabudowa jest popularna między innymi w Grenlandii. Igloo dla bezdomnych nie jest zbudowane ze śniegu i lodu, a ze specjalnego tworzywa. To namiot termiczny w kształcie igloo, stworzony w celu skutecznej ochrony przed mrozem.

Pierwsze namioty termiczne pojawiły się w Toruniu. Wolontariusze umiejscowili je w miejscach bytowania konkretnych osób. Jedną z osób, która jako pierwsza może przetestować namiot termiczny, jest bezdomny mężczyzna z psem. Psy nie mają wstępu do noclegowni, a jego właściciel woli zamarznąć niż psa zostawić. Teraz nie musi się już martwić. Ma dla siebie namiot trzymający ciepło, a w dodatku wyposażony w ciepłą kołdrę, materac i poduszkę.

Skuteczna ochrona przed wychłodzeniem

Każda zima zabiera ze sobą wielu bezdomnych. Ludzie umierają z wyziębienia z reguły podczas snu. Bezdomni nocują w pustostanach, gdzie nie ma praktycznie żadnej ochrony przed zimnem. Wychłodzenie sprawia, że odczuwamy senność, a tuż przed śmiercią z wyziębienia odczuwa się wręcz nieznośne ciepło. Jeśli osoba umierająca z wychłodzenia nie zostanie w porę odnaleziona i uratowana, nic jej nie pomoże.

Namioty termiczne to stosunkowo niewielki wydatek, a daje bezdomnym ogromny komfort. Nie muszą oni opuszczać swoich ulubionych miejsc, czy zmagać się ze złodziejami obecnymi w noclegowniach. Igloo termiczne skutecznie chroni przed śmiercią z wyziębienia, a podczas cieplejszych nocy zapewnia wręcz wyjątkowy komfort. Warto wspomnieć, że ta inicjatywa jest jedynie częścią pomocy oferowanej osobom bezdomnym w Toruniu. Pomoc ta w dużej mierze opiera się na wolontariacie.