Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin pierwszy raz publicznie wypowiedział się na temat nuklearnych gróźb Władimira Putina.

 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się z przywódcą Chin

Olaf Scholz udał się na jednodniową wizytę do Pekinu, w trakcie której spotkał się z przywódcą Chin – Xi Jinpingiem. Spotkanie odbyło się w Wielkiej Hali Ludowej znajdującej się w siedzibie chińskiego parlamentu. Szef niemieckiego rządu podkreślał, że bezpośrednie spotkanie jest konieczne w zawiązku z trudnymi czasami rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, rekordowej inflacji, groźby recesji oraz nieustających zmian klimatycznych.

W czasie delegacji kanclerzowi niemieckiego rządu towarzyszyli szefowie największych niemieckich przedsiębiorstw, w tym m.in. Deutsche Bank, Siemens, BASF i Bayer, Volkswagen, BioNTech, Adidas. Jak podaje chińska telewizja publiczna przywódca Chin Xi Jinping podkreślał, że „wielkie narody, takie jak Chiny i Niemcy, powinny intensywniej współpracować w czasie zmian i wstrząsów dla dobra światowego pokoju”.

Chiny wyraziły stanowisko przeciwko broni nuklearnej

Przywódca Chin wyraził swoje stanowisko wobec rosyjskiej agresji i jest przeciwny użyciu broni jądrowej na kontynencie europejskim. Poruszono również konieczność współpracy pomiędzy Niemcami i Chinami w celu utrzymania dostawy żywności oraz energii na stabilnym poziomie. W trakcie spotkania kanclerz Niemiec przekonywał Chiny, że powinny wykorzystać swój wpływ na Rosję. Chiny i Rosja deklarowały „nieograniczone partnerstwo” przed wybuchem wojny na Ukrainę. Aktualnie przywódca Chin nie popiera prowokacyjnych gróźb użycia broni jądrowej.

Xi Jinping podkreślał również, że społeczność powinna wyraźnie przeciwstawić się groźbom Władimira Putina w celu przywrócenia pokoju. Wypowiedzi przywódcy Chin były ostrzeżeniem dla Rosji odnośnie próby użycia broni masowego rażenia na terenach Ukrainy. Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin wypowiedział się również na temat energii oraz żywności, które są wykorzystywane przez Rosję w konfrontacji z Ukrainą, a także całym Zachodem.