Śnieg stopniał, temperatury są coraz wyższe, a na drzewach pojawiają się pierwsze pąki? To znak, że nadchodzi wiosna. Wyglądasz za okno, a Twój ogród wygląda niezachęcająco? Koniec zimy i początek wiosny to doskonały moment, żeby zadbać o przydomowy ogródek. Nie wiesz od czego zacząć? Jakie prace powinieneś wykonać w tym okresie? Nic straconego! W tym artykule podpowiemy Ci jak zadbać o ogród i rosnące w nim rośliny po zimie.

Zacznijmy od trawnika

To co zobaczymy po roztopach z pewnością nie będzie wyglądać zachęcająco. Dlatego prace porządkowe po zimie warto jest rozpocząć od trawnika. Pierwsze kroki, jakie powinniśmy podjąć to usunięcie wszelkich zalegających liści i gałęzi. Bardzo często zdarza się tak, że jesienią nie zdążymy zgrabić wszystkich liści zanim przykryje je śnieg. Dlatego część z nich wymaga uprzątnięcia właśnie po zimie. Czas chwycić za grabie i pozbyć się tego problemu. Musimy też pozbierać wszystkie gałęzie. Często borykamy się również z kretami w ogrodzie. Ich obecność łatwo rozpoznamy po charakterystycznych kopczykach ziemi. Żeby nasz trawnik wyglądał estetycznie, musimy się ich pozbyć. Po wyłapaniu szkodników, trzeba odpowiednio wyrównać teren, a w miejscach bez trawy dobrze jest posiać świeżą. Jeśli trawa po zimie wymaga przycięcia to również jest doskonały moment. Kiedy pogoda sprzyja, temperatury są dodatnie, a prognozy nie przewidują opadów, śmiało możemy wyciągnąć kosiarkę.

Zadbajmy o rośliny ogrodowe

Po zimie, specjalnej pielęgnacji wymagają również rośliny, które znajdują się w naszym ogrodzie. Możemy rozpocząć ją od przycinania drzew i krzewów.  Na szczególną uwagę zasługują te, które zamarzły podczas zimy lub mają uszkodzone gałęzie. Należy usunąć wszystkie suche, uszkodzone i chore części roślin, aby zapobiec dalszej infekcji. Przycinanie roślin może pomóc w zachowaniu zdrowych i silnych roślin w ogrodzie. Jeśli w czasie zimy używaliśmy osłon, aby chronić nasze drzewa i krzewy przed mrozem, trzeba je teraz usunąć. Przy usuwaniu osłon trzeba uważać, aby nie uszkodzić roślin. Warto również sprawdzić, czy osłony nie uległy zniszczeniu, w przeciwnym razie mogą one stać się źródłem infekcji dla roślin. Wraz z nadejściem wiosny, warto pomyśleć również o nawożeniu. Nawożenie powinno być dokładnie zaplanowane i zrealizowane zgodnie z potrzebami naszych roślin. Warto również wybrać nawóz o odpowiednim składzie, który dostarczy roślinom wszystkich niezbędnych składników odżywczych.