Adopcja lub zakup psa to bardzo poważna i odpowiedzialna decyzja, która z reguły dostarcza nam ogromu radości. Jeśli już zdecydowaliśmy i niebawem zamieszka z nami czworonożny przyjaciel musimy się na to odpowiednio przygotować. Konieczne będzie stosowne przygotowanie przestrzeni i zabezpieczenie niektórych rzeczy w domu. Nie obejdzie się także bez udania się na zakupy i zaopatrzenia się w odpowiednie artykuły. Dzięki nam dowiecie się w jaki sposób przygotować dom przed adopcją lub kupnem psa.

Przygotowanie domu

Przed adopcją lub kupnem psa powinniśmy przede wszystkim odpowiednio przygotować przestrzeń w domu. Po pierwsze należy zaplanować miejsce dla psiaka. Musi on mieć swoje miejsce do spania, jedzenia, a także azyl w którym będzie mógł się schować, gdy poczuje taką potrzebę. Ilość potrzebnego miejsca będzie oczywiście zależna od wielkości psa. Jednak należy pamiętać, że powinien się czuć komfortowo. Możemy zainwestować w specjalny kojec. Jeśli jednak to do nas nie przemawia, wystarczy jedynie wydzielić odpowiednią przestrzeń dla czworonożnego przyjaciela. Ważne jest również zabezpieczenie wszelkich miejsc i przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych dla naszego pupila. Z zasięgu jego łap i pyszczka powinny zniknąć wszelkie chemikalia, leki oraz inne produkty, które mogą zagrozić jego zdrowiu lub życiu. Musimy pamiętać, że szczeniaki mają tendencję do gryzienia różnych rzeczy. Więc jeśli chcemy uniknąć zniszczenia jakichś przedmiotów, warto je po prostu ukryć. Kolejną ważną rzeczą jest przygotowanie domowników przed przybyciem psa. Oczywiście chodzi tu przede wszystkim o dzieci. Jako rodzice powinniśmy im wytłumaczyć, jak dbać o pieska, oraz czego absolutnie nie wolno robić. To zaoszczędzi stresu zarówno zwierzakowi, jak i Wam. Zanim pies przybędzie do domu dobrze jest poczytać na temat jego rasy. Dzięki temu poznamy jego potrzeby i typowe cechy charakteru.

Niezbędne artykuły i akcesoria dla psa

Przed przybyciem psa do domu konieczne będzie wybranie się na zakupy. Stworzyliśmy dla Was podstawową listę produktów niezbędnych dla czworonożnego przyjaciela:

  • posłanie – czyli miejsce, w którym pies będzie mógł odpocząć i porządnie się wyspać po zabawie.
  • miseczki – koniecznie dwie, jedna na wodę, druga na jedzenie. Jeśli jednak planujemy podawać karmę suchą i mokrą, warto zaopatrzyć się w 3 miski.
  • karma – przed jej wyborem przeczytajcie dokładnie skład. Dzięki temu będziecie w stanie wybrać karmę najlepszą jakościowo.
  • smycz, szelki i woreczki na odchody – podczas zakupów nie zapominajcie o akcesoriach spacerowych. Można zdecydować się na zwykłą obrożę, jednak szelki są bezpieczniejsze dla psów, gdyż nie niosą ryzyka podduszania.
  • zabawki – żeby Wasz pupil prawidłowo się rozwijał, musicie kupić mu zabawki odpowiednie do jego wielkości i wieku.
  • akcesoria do podróży – jeśli planujecie częste podróże samochodem, warto zainwestować w specjalny kojec i szelki, które zapewnią zwierzakowi bezpieczną jazdę.