Backend Developer jest pracownikiem IT, odpowiedzialnym za utrzymanie infrastruktury technicznej stron internetowych i aplikacji. To programista, zajmujący się na co dzień optymalizacją, naprawą błędów technicznych i poprawą funkcjonalności różnych programów. Jak zostać Backend Developerem i dla kogo jest ta praca? Odpowiadamy.

Kariera Backend Developera – od czego zacząć?

Interesujesz się programowaniem i lubisz pracować nad funkcjonalnościami różnych aplikacji? Masz analityczny umysł? Rozważ możliwość pracy na stanowisku Backend Developera. Od czego najlepiej zacząć zawodową karierę? Opanuj co najmniej jeden język programowania, na przykład: JavaScript, PHP czy Python. Wiedzę zdobędziesz na specjalistycznych, branżowych kursach, warsztatach i szkoleniach. Możesz też zainwestować w kursy online i wziąć udział w bootcampie programistycznym.

the:protocol: zobacz oferty pracy dla Backend Developerów

Jeśli masz już pewną wiedzę teoretyczną na temat tworzenia zaplecza stron i aplikacji, zacznij szukać pierwszych, samodzielnych zleceń. Skorzystaj z ofert stażu lub praktyk w firmach IT. Nauka zawodu u najlepszych pozwoli Ci ocenić Twoje możliwości rozwoju w branży. Pamiętaj o tym, że w branży informatycznej praktyka i doświadczenie są wartościami najwyższymi. Bywa, że najlepsi Backend Developerzy nie mają dyplomów uczelni wyższych! Wielu z nich jest samoukami. To ludzie, którzy zdobyli specjalistyczną wiedzę dzięki pasji i ambicji.

Jakie wykształcenie powinien mieć Backend Developer?

Jeśli chcesz usystematyzować swoją wiedzę programistyczną, zapisz się na studia informatyczne dzienne lub zaoczne. Masz już dyplom wyższej uczelni? Możesz też skorzystać z oferty studiów podyplomowych. Dzięki takiemu dodatkowemu szkoleniu zdobędziesz nowe zasoby informacji, dotyczących kwestii, które interesują Cię najbardziej.

W zawodzie Backend Developera bardzo przydatna jest też wiedza na temat bezpieczeństwa baz danych. Podczas projektowania funkcjonalności stron internetowych i aplikacji istnieje bowiem wysokie ryzyko utraty danych. Planując karierę na stanowiskach backend`owych koniecznie rozważ więc udział w szkoleniach, poświęconych kwestiom cyberbezpieczeństwa.

Kluczowe kompetencje na stanowisku Backend Developera

W sytuacji, gdy chcesz zostać Backend Developerem, musisz mieć pewien zasób cech, predyspozycji i kompetencji (twardych oraz miękkich). Obsługa backend`owa projektów IT wymaga przede wszystkim znajomości języków programowania. Jeśli je znasz, jesteś na dobrej drodze, by osiągnąć sukces w branży informatycznej. Bardzo ważne są też inne kompetencje twarde jak: znajomość języka angielskiego czy umiejętność zarządzania bazami danych.

Praca dla Backend Developerów na https://www.pracuj.pl/

W codziennej pracy Backend Developera bardzo ważne są również kompetencje miękkie takie jak odporność na stres, komunikatywność, chęć samorozwoju, samodzielność i odpowiedzialność. Praca nad optymalizacją funkcjonalności aplikacji wymaga także cierpliwości i zdolności rozwiązywania problemów. Programista, zajmujący się naprawą błędów i wdrażaniem nowych funkcjonalności musi też mieć wysoko rozwinięte zdolności analityczne. Cenną umiejętnością jest też talent do prognozowania skutków różnych działań.

Podsumowanie

Zawód Backend Developera należy do grupy najbardziej przyszłościowych profesji. Zapotrzebowanie na specjalistów tego typu stale rośnie. Aby zostać programistą backend`owym, warto już od najmłodszych lat uczyć się języków programowania. Na szybki rozwój kariery w IT jednakowe szans mają zarówno osoby z dyplomem, jak i samoucy.