Zawód opiekunki dla dziecka, jest stary jak świat. Wiele młodych osób, lub ludzi na emeryturze decyduje się podjęcia tej pracy.

Zarobki są stosunkowo całkiem dobre, szczególnie w dużych miastach i w godzinach nocnych. W zależności od wieku dziecka, nad którym opiekę będziemy sprawować, musimy uzbroić się w odpowiednią ilość cierpliwości i energii. Dla osób lubiących dzieci, będzie to niewątpliwie przyjemna i bezstresowa forma zarobku. Jednak czy każdy nada się do sprawowania roli opiekunki? Jeżeli rozważasz podjęcie pracy jako niania, ten artykuł jest dla Ciebie!

Jakie uprawnienie są potrzebne? Kto może zostać nianią?

Odpowiedź jest następująca: żadne, a opiekunką może zostać każdy. Oczywiście tylko teoretycznie. Istnieją kursy przygotowawcze dla przyszłych opiekunów, jednak są one zazwyczaj organizowane dla nowych pracowników agencji zajmujących się tą branżą.

Jeżeli zgłosisz się do do agencji tego typu, nie potrzebujesz żadnego doświatczenia. Krótko mówiąc, jest to praca przez pośredników. Ułatwia ona dotarcie do klientów, jednak musisz liczyć się z mniejszymi zarobkami. Kolejnym popularnym sposobem na zostanie nianią są ogłoszenia w internecie. Przy rekrutacji, rodzice dziecka, którym będziesz miał się opiekować, będą brali pod uwagę referencje i obycie z dziećmi. Jeżeli masz młodsze rodzeństwo, warto o tym wspomnieć. Możesz poprosić, aby Twoi wcześniejsi pracodawcy zarekomendowali Ciebie. Niebagatelny wpływ na to czy dostaniesz pracę ma wrażenie jakie stworzysz.

Podczas rozmowy o pracę, wyglądaj schludnie, dbaj o kulturę wypowiedzi, uśmiechaj się i nie omieszkaj wspomnieć o tym jak bardzo lubisz dzieci. Jeżeli chcesz podnieść swoje kwalifikacje i szanse na przyjęcie, warto zainwestować w szkolenia.

Cechy/usposobienie ułatwiające prace

Skoro wiesz już, że praca nad, którą się zastanawiasz nie wymaga od Ciebie, żadnych szkoleń czy kursów, warto przyjrzeć się cechą i podejściu ułatwiającym pracę z maluchami. Kluczowa cecha, to odpowiedzialność. Rodzice zostawiają swoją pociechę praktycznie obcej osobie, dając Ci kredyt zaufania.

Nie możesz spuszczać dziecka z oka, nawet na moment. Oczywiście wiele zależy od wieku dziecka, ale nawet nieco starsze powinno być pilnowane podczas jedzenia, schodzenia ze schodów itp. Powinieneś dobrze radzić sobie w sytuacjach stresowych i znać podstawy pierwszej pomocy. Jesteś odpowiedzialny za czyjeś dziecko, musisz poświęcać mu całą uwagę podczas pracy. Może wydać się, to oczywiste, ale… powinieneś lubić dzieci. Ta praca, jak żadna inna wymaga dobrego podejścia do maluchów. Wymyślanie kreatywnych zabaw i znajomość popularnych piosenek dla dzieci, również nie powinny Cię odstraszać. Z pewnością Twoi podopieczni prędzej polubią Cię, jeśli będziesz miły i uśmiechnięty. Powinieneś być pozytywnie nastawiony do pracy, najmłodsi  szybko to wyczuwają. Cierpliwość jest złotem. Szczególnie w tej pracy.

Każdy dobrze wie, jak dzieci potrafią być uparte i złośliwe. Na każde kaprysy staraj się odpowiadać życzliwością, dzięki temu dzieci z pewnością będą Cię uwielbiać. Bądź dyspozycyjny, wiele rodziców szuka opiekunki na ostatnią chwilę, nierzadko w godzinach nocnych. Twoja stawka godzinowa znacznie się wtedy zwiększa.

Niania za granicą

Od kilku lat popularne jest wyjeżdżanie na program au pair. Za pośrednictwem agencji, możesz pojechać do pracy do dowolnego kraju (jako opiekunka )i zamieszkać w domu rodziny (hostów). Twoja praca będzie polegać na zajmowaniu się dziećmi w ich rodzinie od poniedziałku do piątku. Jest to idealne rozwiązanie na gap year po maturze. W weekendy i o ustalonych porach będziesz mieć czas dla siebie.

Dzięki temu możesz poznać kulturę wybranego kraju „od podszewki”,szlifowanie języka przez immersję również przyniesie ogromne korzyści i szybkie efekty.  Program zazwyczaj trawa rok. Najpopularniejsze kraje do których możesz się udać to: Wielka Brytania, Hiszpania, USA, Francja, Kanada, Włochy, Niemcy i wiele innych. Rodzina będzie opłacać Twoje koszty życia i wyżywienie. Oprócz tego dostaniesz ustalone wynagrodzenie( zazwyczaj raz w tygodniu ok 400euro). Wyjazd za pośrednictwem biura, jest bezpieczniejszy, jednak musisz liczyć się z kosztami prowizji, które pobiorą pośrednicy.

O ile nie będziesz bardzo rozrzutny, koszty które poniosłeś na początku szybko Ci się zwrócą. Jedyne czego będziesz potrzebować to podstawowa (A2) znajomość języka urzędowego kraju do którego się wybierasz, paszport i szczere chęci na zostanie nianią.