Podręczna apteczka samochodowa jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia auta. Chociaż w świetle polskiego prawa nie ma obowiązku posiadania apteczki samochodowej, warto się w nią zaopatrzyć ponieważ jej zawartość może okazać się niezbędna w wielu kryzysowych sytuacjach.

Nie posiadając apteczki samochodowej udzielenie pomocy poszkodowanym może być niemożliwe, dlatego nie można bagatelizować sprawy i należycie skompletować apteczkę, która w razie potrzeby może uratować życie. Jakie więc produkty są absolutną koniecznością? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu.

Jałowe opatrunki – nie może ich zabraknąć w podręcznej apteczce samochodowej!

Podstawowymi produktami, od których należy zacząć kompletowanie wyposażenia podręcznej apteczki, są jednorazowe sterylne środki służące do opatrywania wszelkiego rodzaju uszkodzeń ciała. Wskazane będą zatem gazy jałowe o różnych rozmiarach, a także tradycyjne bandaże oraz opaski elastyczne.

Pamiętajmy, aby produkty służące do zabezpieczenia rany i mające z nią bezpośredni kontakt były w 100% sterylne, a ich opakowanie nieuszkodzone. Jest to szczególnie ważne, aby nie dopuścić do zakażenia rany poprzez bakterie lub drobnoustroje. Wybierając produkty do opatrywania ran zrezygnujmy z waty czy ligniny, które swoją strukturą oraz brakiem sterylności mogłyby zaszkodzić poszkodowanemu i doprowadzić do pogorszenia stanu rany.

O tym nie możesz zapomnieć kompletując podręczną apteczkę samochodową – koc ratunkowy

Kolejnym elementem niezbędnym w podręcznej apteczce samochodowej jest koc ratunkowy nazywany także folią życia. Koc ratunkowy wykonywany jest z tworzywa sztucznego i ma formę cienkiej metalizowanej narzuty, standardowo o wymiarach 160 cm x 210 cm.

Funkcją koca termicznego jest ochrona przed nadmiernym przegrzaniem lub wychłodzeniem organizmu. Folia życia posiada dwie strony – złotą oraz srebrną i powinny być one używane w zależności od tego czy dana osoba ma zostać ochroniona przed przegrzaniem czy wychłodzeniem. Srebrna strona koca ratunkowego ma za zadanie pochłaniać ciepło i chronić poszkodowanego przed zimnem oraz wychłodzeniem. W tym wypadku koc przeciwwstrząsowy nie ogrzewa, ale izoluje. Strona srebrna powinna ściśle przylegać do ciała, aby działać jak najefektywniej.

Złota strona koca termicznego jest przeznaczona do tego by zapobiegać przegrzaniu ciała (ciepło zostaje odbite od ciała za pomocą folii). Aby folia skutecznie ochłodziła poszkodowanego, konieczne jest żeby znajdowała się ona jak najbliżej jego ciała.

Akcesoria dodatkowe, które powinny znaleźć się w wyposażeniu podręcznej apteczki

Produktem, którego nie może zabraknąć w wyposażeniu podręcznej apteczki samochodowej jest jednorazowy ustnik przeznaczony do sztucznego oddychania. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której niezbędna będzie resuscytacja do momentu przyjazdu karetki pogotowia, procedura sztucznego oddychania powinna być przeprowadzona za pomocą ustnika, aby zapewnić bezpieczeństwo osobie, która udziela pomocy poszkodowanemu.

Ustnik ogranicza przenoszenie chorób, które mogłyby narazić zdrowie osoby pomagającej. W tym samym celu, w apteczce podręcznej powinny znaleźć się jednorazowe rękawice winylowe, które powinniśmy zawsze bezwzględnie zakładać przed dotknięciem innego człowieka.

Czego nie powinniśmy umieszczać w podręcznej apteczce samochodowej?

Poza rzeczami, które są niezbędne podczas udzielania pierwszej pomocy, możemy mieć ochotę na umieszczenie w apteczce dodatkowych produktów, które w naszej ocenie mogą być pomocne podczas wypadku lub kryzysowej sytuacji. Nie wszystkie rzeczy powinniśmy jednak wkładać do podręcznej apteczki, ponieważ mogłyby przynieść więcej szkody niż pożytku.

Doskonałym przykładem takiego produktu są wszelkiego rodzaju leki, nawet te najczęściej spotykane – przeciwbólowe. Dlaczego nie powinno przewozić się jakichkolwiek leków w apteczkach samochodowych? Są ku temu 2 powody. Po pierwsze przechowywanie leków wymaga odpowiednich warunków, w najlepszym przypadku jest to suche i zacienione miejsce o temperaturze pokojowej. Podręczna apteczka samochodowa, która będzie umieszczona w schowku lub bagażniku niestety nie jest najlepszym miejscem w którym można trzymać leki, ze względu na bardzo wysokie temperatury latem oraz niskie temperatury zimą, które mogłyby negatywnie wpłynąć na działanie farmaceutyków.

Drugim powodem, dla którego nie zaleca się przewozić leków jest fakt, że podczas jakiegokolwiek zdarzenia nie powinniśmy samodzielnie podawać leków żadnej osobie, ponieważ nie mamy wiedzy o jej stanie zdrowia, a także ewentualnych uczuleniach na substancje czynne leków. Tylko lekarz lub personel medyczny mają uprawnienia do wprowadzenia terapii farmakologicznej.