Wyjazd na biwak wiąże się z wielkimi przeżyciami zwłaszcza wtedy, gdy wyjeżdża się pierwszy raz.
Warto już teraz zastanowić się nad tym, co warto zabrać pod namiot, by nie martwić się, że czegoś zabrakło. Nie zawsze jest możliwość tego, by można było coś dokupić.
Samodzielny wyjazd – co warto zabrać na biwak?
Zupełnie inaczej sprawa wygląda w kwestii spakowania się na samodzielny wyjazd na biwak z koła zainteresowań lub ze szkoły, niż w przypadku wyjazdu z rodzicami. W tej sytuacji trzeba zadbać o to, by wszystko znajdowało się w plecaku, gdyż opiekunowie nie będą na pewno co chwilę chcieli chodzić do sklepu, by zaopatrzyć każdego uczestnika w to, czego mu brakuje.
W związku z tym podczas tworzenia listy odnośnie tego, co warto zabrać na biwak nie można zapomnieć o:
- śpiworze;
- karimacie;
- poszewce na kołdrę – jeżeli są wymagane należy przed wyjazdem ustalić to z opiekunem. Najlepiej będzie wiedział, czy są niezbędne, czy wszystko będzie już czekało na uczestników w miejscu noclegowym. Jeżeli nie pojawi się szczegółowy wykaz należy o to dopytać we własnym zakresie. Przykre byłoby gdyby na miejscu okazało się, że dziecku czegoś brakuje;
- ubraniach na zmianę na cieplejsze i chłodniejsze dni;
- kurtce przeciwdeszczowej;
- cieplejszej bluzie do spania lub do chodzenia na wieczorne spacery, czy udział w grze nocnej;
- bieliźnie na zmianę;
- kosmetyczce z przyborami do mycia;
- spodniach długich i krótkich, bluzkach na przebranie, gdyby te, w których się pojedzie, przemokły;
- sztućcach, misce i przekąskach;
- butach do chodzenia po terenie biwaku;
- klapkach pod prysznic;
- igłę z nitką;
- latarce z zapasowymi bateriami;
- długopisie i notesie.
W kwestii spakowania innych rzeczy na biwak warto uzgodnić to z opiekunem, jeżeli jest to wyjazd zorganizowany. Każda grupa biwakowa może mieć oprócz tego własne wymagania odnośnie tego, w co należy dodatkowo się zaopatrzyć.
Co warto zabrać na biwak, kiedy jedziemy z rodziną?
W przypadku wyjazdu z rodzicami sprawa o tyle wygodniejsza, że w każdej chwili można podjechać do sklepu lub też skorzystać z rzeczy zabranych przez opiekunów. Wyposażenie biwakowicza opiera się mniej więcej na tym samym, co podczas wyjazdu z grupą innych dzieci.
W tym przypadku można pomyśleć jeszcze o dodatkowych konserwach, chlebach i innych produktach spożywczych, które mogą być spożywane bez dostępu do lodówki. Nie zawsze na miejscu biwakowania jest ona dostępna, tym bardziej, jeśli wyjeżdża się na przykład pod namiot. Wiele zależy też od środka transportu i tego, czy miejsce biwaku będzie w kompletnej głuszy, czy też z dostępem do mediów.
Kluczowe jest również to, czy będzie to biwak wędrowny, czy stacjonarny. W chwili, gdy wiadomo, że będzie trzeba się przemieszczać z miejsca na miejsce z pewnością korzystniejszym posunięciem jest wzięcie mniejszej liczby przedmiotów. Noszenie ich na plecach nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Bardziej survivalowa podróż – wyjazd pod namiot
Osobną formą biwakowania, na którą można się skusić praktycznie przez cieplejszą połowę roku jest wyjazd pod namiot. Ekwipunek jest zbliżony do tego, który zabiera się podczas wyjazdu na biwak, jednak w tym przypadku należy pamiętać, przede wszystkim, o namiocie.
Ważne jest to, by był on odpowiedniej wielkości, aby zmieściły się w nim wszystkie zainteresowane osoby wraz z plecakami i nie był przeciekający. Dobrze jest zatroszczyć się o to, by mieć czym wyłożyć podłogę. W tym celu może służyć karimata lub dmuchane materace. Warto już przed wyjazdem rozstawić na próbę namiot i sprawdzić, czy wszystko jest w nim sprawne oraz czy jego rozstawienie nie nastręcza trudności. Świetnym rozwiązaniem byłoby przespanie się kilka nocy przed terminem wyprawy na podwórku, czy w leśnym ogródku. Namioty do kupienia są różnej wielkości, jednak wiadomo, że w czasie zorganizowanych wyjazdów na obozy zazwyczaj korzysta się z ,,dziesiątek”. Na rodzinne wyprawy można znaleźć bardzo lekkie namioty, przypominające wielkością niewielki śpiwór.
Zastanawiając się nad tym co warto zabrać na biwak nie powinno być już problemu z odpowiednim zaopatrzeniem i zabraniem tego, co koniecznie musi znaleźć się w ekwipunku biwakowicza. Fenomenalnym posunięciem jest spakowanie rzeczy w plecak, a nie walizkę na kółkach. To znacznie praktyczniejsze rozwiązanie i dzięki temu nie ma problemu z przemieszczaniem się po piasku, czy innym niesprzyjającym terenie. Nigdy nie wiadomo jakie warunki zastanie się na miejscu biwakowania.