Jeśli w najbliższym czasie planujesz remont łazienki, stoisz przed wieloma bardzo ważnymi decyzjami. Jedną z nich będzie na pewno wybór farby do tego pomieszczenia. O ile jeszcze kilka lat temu w łazienkach królowały płytki do samego sufitu, tak teraz rezygnuje się z nich właśnie na rzecz pomalowanych ścian. Płytki obecnie kładzie się jedynie w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć. Najczęściej pod prysznicem i w okolicach wanny. Pamiętaj, że do łazienki koniecznie musisz kupić specjalną farbę. Malowanie ścian łazienkowych, zwykłą farbą przeznaczoną do innych pomieszczeń jest wysoce niewskazane. Dlatego koniecznie sprawdź jakie farby nadają się do łazienki i jak odpowiednio pomalować w niej ściany.

Jakie farby nadają się do łazienki?

Łazienka to pomieszczenie szczególnie narażone na wilgoć. Dlatego tak ważne jest, żeby na ścianach znalazła się farba, której wilgoć nie straszna. Zwykłe farby użyte w łazience bardzo szybko będą wyglądać nieestetycznie. Będą się zdecydowanie szybciej brudzić, a po czasie mogą nawet odpadać od ściany. W łazience doskonale sprawdzą się, na przykład farby hydrofobowe. Nie są bardzo drogie, za to są naprawdę odporne na wilgoć. Praktycznie się nie brudzą, a jeśli już zdarzy się taki pojedynczy przypadek, to plamę można łatwo zmyć. Równie dobrze sprawować się będą farby ceramiczne. Te jednak są już droższe od farb hydrofobowych. Równie dobrze chronią ściany przed wilgocią. Największą popularnością jednak cieszą się farby lateksowe. Te również są odporne na wilgoć i zabrudzenia. Dodatkowo to właśnie wśród nich mamy największy wybór kolorów i odcieni. Także jeśli decydujesz się na malowanie ścian w łazience, wybierz któryś z tych rodzajów farb. Informację o tym, że farba nadaje się do łazienki, powinieneś też znaleźć na puszce lub opakowaniu od farby.

Jak się przygotować do malowania?

Jeśli masz zamiar jedynie odświeżyć i zmienić kolor w łazience, musisz się do tego dobrze przygotować. Pamiętaj, żeby koniecznie zabezpieczyć folią malarską wszelkie powierzchnie, które nie będą malowane. W miarę możliwości wynieś z łazienki wszystkie meble i akcesoria. Dzięki temu będziesz mieć większe pole manewru. Teraz czas na przygotowanie powierzchni. Najpierw należy usunąć kurz i powierzchowne zabrudzenia ze ścian. Następnie dobrze jest umyć ściany i sufit specjalnym mydłem malarskim. Jeszcze przed tym zabiegiem dobrze jest usunąć wszelkie odstające fragmenty starej farby. Po myciu ściany powinny wyschnąć. Ściany można również pomalować farbą podkładową. Po tych zabiegach możesz przejść do malowania właściwego. A co jeśli w części łazienki masz płytki na ścianach, a nie chcesz ich kuć? Jeśli całkowicie chcesz zmienić kolorystykę w łazience, spokojnie możesz pomalować również płytki.