Tej nadchodzącej piątkowej nocy, 19 stycznia, japońska sonda bezzałogowa SLIM ma zamiar przeprowadzić lądowanie na powierzchni Księżyca. Jeśli misja zakończy się sukcesem, Japonia dołączy do prestiżowego grona pięciu krajów, które umieściły swoją technologię na naturalnym satelicie naszej planety.

W Japonii panuje ogromne oczekiwanie na ten moment. Lądownik SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) został specjalnie skonstruowany w celu przeprowadzenia tej historycznej misji. W ostatnich godzinach przeszedł na orbitę kołową, przygotowując się do najważniejszego zadania – próby lądowania. Według informacji podanych przez Japońską Agencję Kosmiczną (JAXA), proces podejścia do powierzchni Księżyca rozpocznie się o godzinie 16 czasu polskiego 19 stycznia, z planowanym lądowaniem około dwadzieścia minut później.

Warto przypomnieć, że sondę SLIM umieszczono na orbicie Księżyca już 25 grudnia 2023 roku, co było kluczowym krokiem w przygotowaniu do końcowej fazy misji, czyli lądowania. JAXA opublikowała zdjęcia powierzchni Księżyca dostarczone przez SLIM i potwierdziła, że działanie sondy jest niezakłócone i przebiega zgodnie z planem.