Japonia zamierza opracować własne rakiety dalekiego zasięgu. Takie oświadczenie wydało kierownictwo tamtejszego resortu obrony. Jak wskazała agencja Reutera powołując się na źródła rządowe, powodem takiej decyzji jest realny wzrost zagrożenia ze strony Chin oraz Rosji.
We środę 31 sierpnia japoński resort obrony, jak podaje Reuters, zgłosił rekordowy w dotychczasowej historii wniosek budżetowy obejmujący zwiększenie planu wydatków na obronność w przyszłym roku podatkowym. Plan ten zakładać ma wyraźne odejście od obowiązującej od wielu dekad zasady limitu zasięgu broni, jaką posługują się Siły Samoobrony Japonii.

Japońska telewizja publiczna przedstawiła NKH opisała złożony przez resort obrony wniosek wpisując go w plan podnoszenia obronnych zdolności Japonii w perspektywie najbliższych pięciu lat. Jak wskazano, przygotowany projekt stworzenie, od etapu projektowego po produkcję, nowych japońskich pocisków dalekiego zasięgu, które miałyby być w razie zagrożenia używane do obrony i kontrataku z pozycji znajdujących się poza zasięgiem rakiet wroga. Jak podaje agencja resort obrony ma w planach także prace nad innego rodzaju uzbrojeniem, łącznie z głowicami hipersonicznymi, pociskami przeciwokrętowymi, a także dronami zwiadowczymi oraz bombami szybującymi.

Wzrost zagrożenia ze strony Chin

Zmiany w polityce obronnej Cesarstwa Japonii są związane z próbami jednostronnej zmiany istniejącego statusu quo w regionie przez Chiny, które pogłębiają swój sojusz z Rosją. Nie bez znaczenia są też działania i formy presji Pekinu wobec Tajwanu. Chińska Republika Ludowa nie wyklucza bowiem wykorzystania ćwiczeń wojskowych wokół tej wyspy do rozpoczęcia agresji mającej na celu zjednoczenie Tajwanu z resztą Chin.

Zaniepokojenie władz w Tokio odnośnie ambicji terytorialnych ChRL w regionie wzrosło początkiem sierpnia po tym jak pięć wystrzelonych przez Chiny pocisków balistycznych spadło na wodach znajdujących się w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii. Rakiety te wystrzelone zostały w ramach odbywających się bezprecedensowych manewrów wojskowych wokół Tajwanu, które zdaniem Pekinu by odpowiedzią na wizytę Nancy Pelosi w Tajpej.

Wyższe wydatki na obronność

Jak podano, japońskie ministerstwo obrony wnioskuje o zwiększenie budżetu obronnego o 3,6 % do 5,6 bln jenów, czyli około 39,78 miliarda dolarów. Resort wskazał jednak, że kwota ta będzie większa gdy uwzględni się w nim wydatki w ramach nowych programów zbrojeniowych. Jeszcze w lipcu rządząca na wyspach Partia Liberalno-Demokratyczna zapowiadała podwojenie wydatków przeznaczonych na obronność do 2 % PKB w ciągu najbliższych pięciu lat. Gdy to zostanie zrealizowane wówczas Japonia dysponować będzie, jak wyliczył Reuters, trzecim pod względem wielkości budżetem wojskowym na świecie ustępującym jedynie Chinom i USA.