Podczas spotkania w Ostródzkie polityk Jarosław Kaczyński jasno wypowiedział się na temat realizowanych płatności za zakup towarów i usług tylko przy użyciu karty. Sprawa jest jasna.

 

Stanowisko Jarosława Kaczyńskiego w sprawie płatności kartą

Aktualnie wielu polityków jeździ po całej Polsce i udziela odpowiedzi na zadane przez wyborców pytania. Szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński został zapytany w Ostródzie, czy w Polsce pojawi się konieczność realizowania płatności tylko przy użyciu karty. Taka sytuacja wiązałaby się z wycofaniem gotówki z obrotu.

Polityk udzielił odpowiedzi, że ze względów bezpieczeństwa gotówka musi pozostać obecna w obiegu. Jak podaje „Rzeczypospolita” Szef Prawa i Sprawiedliwości odparł:ale to jest bardzo groźne posunięcie w dzisiejszym czasie. Jeden udany cyberatak Rosji na system bankowy… i co? Czym płacić? Wszystko staje”. Wystarczyłby jeden udany cyberatak ze strony nieprzychylnych państw na system bankowy i pojawiłby się duży problem w realizacji jakiejkolwiek transakcji.

Ze względów bezpieczeństwa gotówka musi pozostać w obrocie

Kaczyński odpowiedział również, że niektóre państwa stosują metodę płacenia tylko kartą, ponieważ starają się walczyć z osobami nieprzestrzegającymi przepisów podatkowych. W takich krajach nie ma możliwości płacenia za towary i usługi gotówką. Warto zwrócić uwagę, że konieczność płacenia kartą wiązałaby się z monitorowaniem przez Urzędy Skarbowe wysokości pieniędzy zgromadzonych przez obywateli na kontach osobistych i oszczędnościowych.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślał również, że wprowadzenie takiego zastosowania byłoby bardzo groźne. Poza tym niektóre osoby nie korzystają z systemu bankowego i zapewne ze względu na wiek nie dadzą się namówić na zmianę nawyków. Przy okazji Szef Prawa i Sprawiedliwości wyznał:co ja bym miał robić, jakby nie było gotówki?”.