Według informacji publikowanych przez „Rzeczpospolitą”, XIX-wieczna konstrukcja – komin pochodzący z dawnej cukrowni – stanowi potencjalne zagrożenie dla części planów związanych z realizacją inwestycji w Centralnym Porcie Komunikacyjnym (CPK) w Baranowie. Premier Donald Tusk ma zamiar w tym tygodniu przedstawić oficjalne stanowisko rządu na temat tej znaczącej inwestycji.

Architekci tworzący projekt CPK uwzględnili w planach ścieżkę dojazdową do jednego z pasów startowych, która miałaby biec nad obszarem miejscowości Guzów, gdzie znajduje się wspomniany komin oraz historyczny, będący obecnie pod odbudową, pałac Michała Sobańskiego.

„Rzeczpospolita” donosi, że lokalni mieszkańcy wyrażają swoje obawy związane ze wzrostem hałasu i intensywności drgań, które mogą pojawić się w wyniku realizacji inwestycji. Dodatkowo, przedsięwzięcie może okazać się nieopłacalne dla właściciela posiadłości pałacowej. Michał Sobański poświęcił na jej odrestaurowanie wiele lat i znaczne środki finansowe, w tym również dotacje z Ministerstwa Kultury. Jego celem było uratowanie unikalnej, pochodzącej z XIX wieku budowli i przekształcenie jej w centrum hotelowo-konferencyjne.