Stany Zjednoczone wyrażają obawy, że skuteczne działania Ukrainy przeciwko rosyjskim rafineriom mogą destabilizować globalny rynek ropy naftowej. Chociaż Ukraina jest świadoma i dostrzega potrzebę zahamowania tych działań, podkreśla, że używa wszystkich dostępnych środków do obrony.

„Financial Times”, brytyjski dziennik, donosił w piątek, że Waszyngton domaga się od Ukrainy zaprzestania wykorzystywania dronów do atakowania rosyjskich rafinerii. Powód? Amerykanie obawiają się, że ta sytuacja prowadzi do wzrostu cen ropy naftowej i destabilizacji jej światowego rynku. Dodatkowo, te działania są powodem dla Rosji do rewanżu.

Ukraińskie władze już zareagowały na te zaniepokojone głosy ze Stany Zjednoczone.

Odnotowując sukces swoich działań i skutecznie przeprowadzonych operacji na terenie Federacji Rosyjskiej, ukraińska strona twierdzi, że ataki na rosyjskie rafinerie są absolutnie uzasadnione z militarnej perspektywy – powiedziała Olha Stefaniszyna, ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej. Dodała, że choć Ukraina zrozumiała wezwanie USA do wstrzymania ataków na rafinerie, jest zmuszona wykorzystać wszelkie dostępne narzędzia do obrony przed rosyjską agresją.