Rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotowuje kolejny program socjalny, w ramach którego dzieciom będą rozdawane laptopy i tablety. Szacuje się, że roczny koszt tego programu dla budżetu państwa wyniesie około 1,5 mld złotych.

Zgodnie z założeniami tego nowego socjalnemu programu rządowego nowe laptopy i tablety mają trafiać do wszystkich dzieci z III klas szkól podstawowych. O pomyśle, który zrodził się w głowach rządzących napisał portal gazeta.pl. Sprzęt ma być kupowany za publiczne pieniądze, czyli de facto finansować będzie go każdy podatnik.

Jak twierdzą źródła program ma zostać oficjalnie ogłoszony około połowy października, natomiast sam sprzęt miałby zostać uczniom klas trzecich przekazany wiosną bądź jesienią 2023 roku. W bieżącym roku szkolnym do klasy III szkoły podstawowej uczęszcza około 360 tysięcy uczniów. Biorąc pod uwagę, że całość programu ma kosztować 1,5 mld złotych to łatwo wyliczyć, że jeden laptop będzie kosztował około 4 tysięcy złotych. Ponadto część uczniów ma otrzymać tablety zamiast laptopów.

W rządzie, zdaniem źródeł, obecnie toczą się jeszcze dyskusje w kwestii szczegółów nowego programu socjalnego. Nie jest jasne też dlaczego laptopy maja trafić akurat do trzecioklasistów a nie do uczniów II bądź IV klas szkół podstawowych.

Komentatorzy zauważają, że zbieżność między startem programu a terminem przyszłorocznych wyborów parlamentarnych nie jest przypadkowe. Pojawiają się podejrzenia, że obecna partia rządząca będzie chciała na potrzeby kampanii przypominać wyborcom, że przekazywanie dzieciom komputerów obiecywał już rząd PO-PSL, jednak nie udało się mu tego zamiaru zrealizować.