W dobie powszechnych podwyżek cen drożeją nie tylko poszczególne kategorie produktów ale też opakowania, w których się je sprzedaje.
Już w najbliższym czasie o kilkadziesiąt procent mogą wzrosnąć ceny kartonowych opakowań. Przełoży się to w konsekwencji na ceny produktów takich jak leki oraz artykuły spożywcze, które się w nie pakuje a następnie sprzedaje.

Analizy i prognozy

Jak prognozuje Zarząd Grupy Akomex, spodziewane są wyraźne opóźnienia jeśli chodzi o realizację dostaw surowców służących do produkcji opakowań. Jak przewiduje producent wpłynie to realnie na ceny leków i produktów spożywczych. Przewiduje się, że na całą sytuację wpływ będą miały znaczące podwyżki cen surowców a także prądu oraz gazu. Coraz więcej wskazuje na to, że w najbliższym czasie może być gorzej, bowiem zapowiadane przerwy w dostawach mediów do firm wraz z rosnącymi kosztami energii jeszcze bardziej wywindują te ceny.

Jak informuje Grupa Akomex, już obecnie papiernie z Polski oraz Europy przygotowują się na scenariusze zakładające wprowadzenie między innymi „dodatku energetycznego” z 170 do 500 euro za tonę niezbędnego do produkcji opakowań kartonowych surowca.

Jak wskazuje prezes Grupy Akomex Grzegorz Łajca obecnie producenci papieru z Polski oraz działający za granicą wprowadzają kolejne podwyżki cen na swoje produkty używane w produkcji kartonowych opakowań. Jak zaznacza, ma to ewidentny związek ze wzrostami cen gazu i energii obserwowanymi w całej Europie. Prezes dodał, że część kontrahentów firmy mówi nawet o czasowym wstrzymaniu produkcji. Ten i inne czynniki bez cienia wątpliwości spowodują istotne zaburzenia w łańcuchu dostaw. To z kolei doprowadzi do opóźnień dostaw surowców do produkcji opakowań kartonowych.

Łajca zaznacza, że jego firma od początku roku zwiększała stany magazynowe, jednak jest to niemożliwe dalej gdy osiągnięty został ich maksymalny poziom i teraz można tylko na bieżąco uzupełniać ubytki wynikające z bieżącego zużycia. Jako kolejny istotny problem prezes spółki wskazuje na skracanie czasu magazynowania i podnoszenie opłat magazynowych przez papiernie w efekcie czego już od dłuższego czasu Akomex płaci za niego cenę z dnia dostawy a nie taką, której użyto przy kalkulowaniu oferty dla klientów. Do tego dochodzą wzrastające koszty energii do zakładów produkcyjnych, które w przyszłym roku mają wzrosnąć o 250 %. Jak wskazuje Łajca takie drastyczne podwyżki wpływają także finalnie na ceny oferowanych produktów i jeśli sytuacja się nie ustabilizuje w kolejnych miesiącach to wówczas ceny opakowań kartonowych mogą po raz kolejny pójść w górę nawet o kilkadziesiąt procent.

Wzrosty kosztów

Już w roku ubiegłym, jak podaje money.pl, w sektorze opakowań kartonowych miały miejsce wysokie wzrosty kosztów kartonu sięgające ponad 50 a czasami nawet 100 % oraz wzrosty cen wszystkich materiałów eksploatacyjnych. Dodatkowo, jak zauważa serwis, o 170 % podrożały palety używane w transporcie, o 60 % folia do pakowania, o 20 % lakiery oraz farby używane podczas produkcji opakowań kartonowych a same pudła tekturowe używane w transporcie są droższe o 40 %. Taki szereg wzrostów cen musi, siłą rzeczy, doprowadzić do podrożenia opakowań kartonowych.