Krzysztof Brejza, europoseł KO, podał do publicznej wiadomości, że wystosował zawiadomienie do Prokuratury Krajowej w sprawie ewentualnego przestępstwa. Chodzi o użycie szpiegowskiej cyberbroni zwanej Pegasus, która, jak wynika z informacji wyjawionych przez RMF FM, mogła być wykorzystana przeciwko byłemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Brejza w swoim piśmie zwrócił się również o przeprowadzenie przesłuchań osób mających kluczowe znaczenie dla sprawy, takich jak Jarosław Kaczyński czy Mariusz Kamiński.

Złożone przez Brejzę zawiadomienie jest odpowiedzią na możliwe popełnienie przestępstwa. W treści dokumentu, opublikowanego na platformie X, europoseł KO wyjaśnił, że złożył zawiadomienie wypełniając swój społeczny obowiązek zgłaszania informacji o przestępstwie. Zaznaczono przy tym, że ewentualna szkoda miała dotknąć zarówno Polski jak i samego Morawieckiego. Dodatkowo napisano, że były premier mógł być narażony na działanie szpiegowskiej cyberbroni Pegasus przez okres półtora roku.

Według europosła KO, wiadomość ta, przekazana przez RMF FM, powinna jak najszybciej zostać zbadana przez prokuraturę pod kątem ewentualnego popełnienia przestępstwa przez te osoby, które mogły zdecydować o inwigilacji ówczesnego premiera za czasów rządu PiS.

Europoseł KO zauważył również, że jeżeli informacje podane przez stację radiową okazałyby się prawdziwe, mogłoby to stanowić sytuację bez precedensu w historii wolnej Polski. Takie wykorzystanie służb specjalnych i nielegalnej aparatury do prowadzenia walki politycznej wewnątrz samego PiS nie miałoby miejsca w żadnym demokratycznym państwie.