W najbliższą środę planowane jest spotkanie pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a Krzysztofem Bosakiem, wicemarszałkiem Sejmu. Tematem rozmów ma być propozycja resetu konstytucyjnego, której inicjatorem jest Konfederacja. Bosak zapewniał, iż zwróci się o spotkanie do głowy państwa zaraz po jej powrocie z podróży do Afryki.

Z informacji przekazanych przez Marcina Mastalerka w wywiadzie dla RMF FM wynika, że spotkanie dwóch polityków ma rozpocząć się o godzinie 11. Szef gabinetu prezydenta przekazał, że prezydent Duda zaprosił Krzysztofa Bosaka do rozmów na temat zmian konstytucyjnych. Jak podkreślił Mastalerek, drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla inicjatora tak ważnych kwestii jak ta.

Konfederacja ostatnio apelowała o „reset” konstytucyjny. Jej przedstawiciel, Krzysztof Bosak, podczas sejmowej mowy nawoływał wszystkie siły polityczne do dyskusji na temat przywrócenia jedności państwa. Wicemarszałek Sejmu jest zwolennikiem „resetowania” składów Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Proponuje powołanie nowych składów na nowych zasadach, co wymagałoby reformy ustawy zasadniczej.

Mastalerek jednak wyraża sceptycyzm co do realizacji takiego planu. Zdaniem byłego posła PiS, pomimo że Krzysztof Bosak ma „szczytne idee” i „dobre pomysły”, obecna sytuacja polityczna nie sprzyja ich wprowadzeniu. Mastalerek przewiduje, że publicznie będzie musiał udawać, iż dąży do zmiany konstytucji, ale w rzeczywistości Tuskowi zależy na utrzymaniu chaosu dla zasłonięcia swojej bezczynności.