Kupno własnego mieszkania to duża sprawa. Dla większości z nas będzie to jedna z największych transakcji zawartych podczas całego życia. Nic więc dziwnego, że zazwyczaj poprzedzona jest dokładną analizą i rozważeniem wielu opcji. Można podjąć decyzję o zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Można też podpisać umowę z deweloperem i czekać na swoje nowe, wymarzone lokum. W tym drugim przypadku warto być niezwykle uważnym przy podpisywaniu umowy. Dla rodzimego rynku bardzo popularny jest tzw. standard deweloperski. Co ciekawe, prawie nigdzie indziej na świecie nie funkcjonuje takie określenie. W polskim prawie ustawodawca nie podał jednoznacznie co zawiera się w określeniu standard deweloperski. Oznacza to, że każdy deweloper w zasadzie sam ustala ramy swojego standardu, a kupujący muszą być niezwykle ostrożni podczas podpisywania umów.

Co to najczęściej oznacza

Najogólniej rzecz ujmując, określenie standard deweloperski oznacza, że mieszkanie nadaje się do finalnego wykończenie zgodnie z indywidualnym gustem konkretnego klienta. Ponieważ jednak nie ma jasnego prawa mówiącego jakie prace powinny zostać wykonane, każdy deweloper może nieco inaczej interpretować standard deweloperski. Za granicą nie funkcjonuje takie określenie, a mieszkania oddawane są pod klucz. Jesteśmy jednak w Polsce i możemy spróbować ustalić co powinno być zrobione w mieszkaniu o standardzie deweloperskim. Rozsądnym wydaje się oczekiwać, że deweloper zrobi betonową wylewkę na podłodze, tynki na ścianach z pomalowaniem na biało, okna i parapety, drzwi wejściowe, wylewki i balustrady na balkonie oraz wszelkie instalacje mediów. Natomiast do zrobienia pozostaną m.in. kafelki w łazience, montaż urządzeń sanitarnych, położenie podłóg, wykończenie ścian, kuchni i montaż drzwi wewnętrznych.

Inne zakresy wykończenia

Jednakże stan deweloperski nie jest jedyną formą wykończenia oferowaną na polskim rynku. Oczywiście możliwe jest wykończenie pod klucz. Wówczas musimy martwić się jedynie o meble (czasem nawet i o to nie trzeba się martwić). Ponadto część deweloperów oferuje coś co nazywa podwyższonym stanem deweloperskim. Ponownie mamy do czynienia z określeniem, którego w zasadzie nikt nie unormował. Natomiast możemy oczekiwać, że powinno to być coś pomiędzy stanem deweloperskim, a wykończeniem pod klucz. Ponieważ każdy deweloper sam określa swoje standardy warto dokładnie czytać umowy i w razie potrzeby negocjować to na czym nam zależy.