Bezsenność to poważny problem, który dotyka każdego roku coraz większą ilość osób. Ktoś, kto nigdy nie miał problemów z bezsenności nie jest w stanie nawet sobie wyobrazić jakim cierpieniem mogą być problemy ze zdrowym wysypianiem się. Szacuje się, że obecnie nawet 15% Polaków może mieć problemy z zaburzeniami snu. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że praktycznie nie ma gdzie leczyć bezsenności. Natomiast ciągłe zażywanie leków na sen nie jest wcale dobrym rozwiązaniem – może to doprowadzić do uzależnienia. Nie oznacza to jednak, iż w walce z bezsennością jesteśmy zupełnie bezradni. Jak wskazują specjaliści wiele zależy od nas samych i tego jaką strategię podejścia do tego problemu przyjmiemy.

Najczęstsze przyczyny

Zaburzenie snu, jak nie trudno się domyślać, może mieć wiele różnych przyczyn. Z całą pewności spokojnemu, nocnemu wypoczynkowi nie sprzyja tempo w jakim w dzisiejszych czasach żyjemy. Nadmierny stres sprawia, że coraz ciężej jest nam się zrelaksować i co za tym idzie bezproblemowo zasnąć. Inną przyczyną może być najzwyklejszy nadmiar kofeiny. Wiele osób wręcz nie jest w stanie wyobrazić sobie poranka bez filiżanki kawy. I nie ma w tym nic złego. Problemy zaczynają się gdy normalne funkcjonowanie w ciągu dnia uzależniamy od wypicia kilku czy może nawet kilkunastu filiżanek. Kolejnym, dość łatwo usuwalnym problemem mogą być nieprawidłowe nawyki związane ze snem. Natomiast chyba najpoważniejszą przyczyną bezsenności, która wręcz wymaga interwencji specjalisty, są problemy zdrowotne takie jak np. depresja.

Jak sobie pomóc

Jeśli powodem bezsenności są problemy zdrowotne, to bezwzględnie powinieneś udać się do specjalisty. Pomoże Ci on właściwie zadbać o siebie i przezwyciężyć problemy ze snem. We własnym zakresie można zastosować poniższe działania, które będą wspierać zdrowy wypoczynek nocny:

  • zadbaj o właściwą atmosferę w sypialni – często ją wietrz, postaraj się o ciszę i wygodne łóżko
  • wypracuj regularny harmonogram snu – niech Twój organizm wie kiedy ma szykować się do snu
  • przed snem staraj się unikać stresu
  • zadbaj o regularne ćwiczenia fizyczne
  • ogranicz kofeinę i alkohol, zwłaszcza w drugiej części dnia