Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział stworzenie unijnej misji, która prowadzić będzie szkolenia dla Ukraińców. Polska ma być jednym z krajów, gdzie szkolenia te będą się odbywały. Szef MON dodał, że ważne dowództwo operacyjne tej misji będzie uformowane właśnie w naszym kraju.

Komunikat w sprawie nowej unijnej misji minister wydał w przerwie odbywającego się we środę 12 października w Brukseli spotkania ministrów państw NATO. Prowadzone w jego ramach rozmowy dotyczyły głównie kwestii rosyjskiej agresji na Ukrainę, nuklearnej retoryki Moskwy a także podwyższenia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej państw Sojuszu. Ministrowie rozmawiali też o zwiększeniu wsparcia dla Ukrainy oraz dalszym wzmacnianiu obronności Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście eskalacji działań na wschodnią granicą Polski.

Polityk przypomniał, że ocena polskiego rządu odnośnie prób odtworzenia imperium rosyjskiego przez Putina okazała się słuszna i obecnie zdanie to podzielają politycy innych krajów paktu w ty Stany Zjednoczone, co samo w sobie jest optymistyczne.

Błaszczak zaznaczył, że dowódcy amerykańscy docenili działania i rolę Polski. Podkreślił to między innymi amerykański generał Christopher Cavoli akcentując zaangażowanie naszego kraju w cały proces związany z wzmocnieniem Ukrainy.

Szef polskiego MON podkreślił w trakcie swojego wystąpienia fakt mający już charakter publiczny, a mianowicie to, że misja UE zajmująca się szkoleniem Ukraińców będzie częściowo zorganizowana w Polsce, gdzie znajdzie się też jej dowództwo.

Mariusz Błaszczak wskazał, że środowe spotkanie było pierwszym z planowanego cyklu spotkań. Kolejne ma także dotyczyć sytuacji na Ukrainie. We czwartek 13 października miały miejsce dwie kolejne sesje NATO także w formacie ministrów obrony, a w piątek miało miejsce spotkanie państw bukaresztańskiej dziewiątki, w którym udział wziął także sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Zapowiedzi tych spotkań minister Błaszczak przedstawił dziennikarzom podczas tej samej konferencji prasowej we środę, podczas przerwy w pierwszym z cyklu brukselskim spotkaniu.